Hogyan lehet kívülről ablak keretet festeni a 18. emeleten?
Sztem igy (ha eleg bator vagy):
Fogsz egy erös kötelet es lakason belül hozza kötöd vmi stabil helyre, kiülsz ovatosan az ablak parkanyra es a kötelet a derekadra kötöd ugy h ne tudj kibukni az ablakon csak epen annyira h elerd az ablak keretet. Legalabbis en igy csinalnam.
Attól függ, mennyire elérhető a keret és mennyire vagy szédülős.
Ismerősöm (középkorú nő) rendszeresen szokta festeni a 8. emeleten. Ő még csak ki sem köti magát. (Pedig az nem árt.)
Néhány példa ennek érzékeltetésére. Képzeletben tegyünk egy 20 kg-os súlyzótárcsát egy járólapozott padlóra. Simán elbírja. Majd emeljük fel vállmagasságba és ejtsük rá. Mekkora a különbség statikus és 'dinamikus' terhelés között? Amúgy ekkora méretei vannak egy 20 kg-os tárcsának:
https://www.youtube.com/watch?v=dLjmnXqzArg
Vagy: mekkora esésre számíthatunk ha esni kell és ki lennénk ott kötve? Túl szoros sem lehet mert nem lenne mozgástér a munkához. Essünk mondjuk 2 m-t. Egy db 20 kg-os súlyt bevállalnánk e hogy ráejtsük a derekunkra 2 méter magasról? És ez csak 20 kg. Bevállalnánk e a saját testsúlyunkat ugyanígy, legyen mondjuk 70 kg, 2 méterről derékre? Menne?
Vagy: sokan láthattak már autóvontatást amikor nem volt vontatókábel és kerestek valami erősebb kötelet vagy szíjat. Ha rendkívül finoman indul a vontatás elhúzza a 1,5-2 tonnát. De elég egy icipici ránát amit szemre szinte észre sem venni és pattan el egyből. Mert más egy statikus terhelés és a rántásra is kalibrált hegymászó kötél erőssége. Más.
Ezek így vannak, csakhogy egy ember nem egy tehetetlenül zuhanó test. Ha megbillen is, akkor odakap a nyitott ablak széléhez, lentebb a párkányhoz, stb., elérhető dolgokhoz. Amik miatt - ha véletlenül nem is sikerül visszanyerni az egyensúlyát -, de jó eséllyel egy mellkason lévő piros csíkkal meg némi szentségeléssel megússza. (Annyi esze meg legyen, hogy nem derékra köti a kötelet, meg arra is figyel, hogy olyan helyre kösse magát, hogy ne essen 2 m-t még legrosszabb esetben sem.)
Aki kimegy ilyen magasságban festeni, az nem szédülhet különösebben és nem érezheti magát bizonytalannak, mert akkor nyilván ki sem mászik. Ha meg kimászik, akkor pedig tud viszonylag nyugodtan reagálni az esetleges megbillenésekre, és tudja, hová kapjon, mert felkészül ezekre az esetekre.
A kötél leginkább csak a pszichikai biztonságérzet miatt kell, meg persze biztos, ami biztos alapon nem egy vékony spárgát kell használni.
Több ismerősöm is esett már le 4-6-8 m magasból, nagy fákról, állványzatokról. Mindig bele tudtak kapaszkodni vékony (letörő) ágakba, fal mintázatába, boruló állványzat szélébe, amik lassították az esésüket, és néhány zúzódással, lehorzsolódott ujjakkal, kisebb sokkal megúszták, soha nem volt egy csonttörés sem náluk. Pedig ha mondjuk egy alvó, magatehetetlen embert lefordítunk az emeletes ágyról, akkor jó eséllyel eltörik valamije.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!