Radiátor vagy padlófűtés?
Normális hőszigetelés mellett a padlófűtésnek jobb a teljesítmény-kihasználása. Gyenge, vagy nem létező hőszigetelés mellett viszont kevés lesz a teljesítménye a normális hőmérséklethez. A kiépítése macerásabb (komoly bontásokkal jár), kicsit drágább, cserébe (mondom: normálisan szigetelt épület mellett) az üzemeltetése olcsóbb. Hátránya viszont, hogy nem lehet 1-2 óra alatt felfűteni vele a lakást, túlfűtve megrepesztheti a padlót.
A radiátor veszteségesebb, jóval magasabb hőmérsékletű fűtővizet igényel, cserébe egyszerűbb kiépíteni.
Ha hosszú távra tervezel, és van rá keret, akkor teljes hőszigetelés az épületen, padlófűtés, elgázosító kazán, "jó nagy" (4-5m3) puffertartály + keverőtartály és padlófűtés.
Ha korlátozottabbak a lehetőségek, akkor marad a radiátor.
#1 először azt hittem szakember vagy, de a 4-5 m3-el megadtad nekem a kegyelemdöfést ... elég lesz az 500-1000 literes is
szóval: a padlófűtés kialakítása - pláne utólag - költségesebb, azonban az üzemeltetés olcsóbb, és praktikusabb ... a felfűtést nem úgy kell érteni, hogy fullra be kell melegítenie a lakást, mert ha a lábad nem fázik, akkor te sem fázol ... ennek következtében - jól elkészített - padlófűtés esetén 20 perc alatt megfelelő komfortérzeted van (ha padlófűtés, akkor mindegy mit számít ki a tervező 1 m2-be 10 méter csövet kell rakni, nagyobb helyiségben 3 kört, kisebbe 2 kört ... a kisebb mondjuk 2*3 méteres ... minden helyiségben "illik" az egyik kört a külső fal melletti 60-80 centis sávba fektetni)
"elég lesz az 500-1000 literes is"
Puffertartálynak... elgázosító kazán mellé... padlófűtéshez... Aham... no erre mondják, hogy bölcsebb lett volna, ha csendben maradsz. Keverőtartálynak kis jóindulattal _talán_... De oda is csak akkor, ha a HMV ellátást nem a kazán adja.
Persze alapvető ismeretek nélkül könnyű észt osztani, így nem kell foglalkozni olyanokkal, mint az optimális kazánteljesítmény, a padlófűtés maximális vízhőmérséklete, az aktuális hőteljesítmény-igény az egyes helységekben, stb.
Te csak használj nyugodtan 500 literes tartályt, aztán ne csodálkozz, ha fél óra alatt felforralja a kazán. Ereszd rá a 60-80fokos fűtővizet a padlórendszerre, aztán csodálkozz, hogy az esztrich felporlott, a csöveid meg tönkrementek. Fojtsd le a kazánt, és lepődj meg, hogy kormol, gatyád rámegy a fűtésre, óránként rakhatod és hideg van.
A kazánok tüzelőanyag-kihasználása (és ezzel a hatásfoka) egy munkaponton optimális. Ez az elgázosítókra különösen érvényes. Itt viszont a kazán le fogja adni a névleges teljesítményét akkor is ha nincs rá adott pillanatban szükség. Nem csak 1-2 órát, mint a hagyományos vegyes tüzelésű kazánok, hanem akár 6 órán keresztül is. Ezt a hőmennyiséget 500-1000 literes tartályban eltárolni nem lehet.
Egy kis családi házban (ha a HMV előállítása nem a kazán feladata) 25kW-os kazán mellé min 2m3 erőteljesen javasolt. Ismerősnél (2szintes családi ház + napkollektor + HMV a rendszerből) 6(!) m3 tartályt (és 1x 1,5m3 és 1x 800l keverőtartályt terveztünk be 45kW kazán mellé, hát épp' hogy elég lett...
… Nagy figyelemmel olvastam központi fűtéshez értők válaszait.
Nekem padlófűtés + radiátor fűtésem van. 24 KW.-os vegyes kazánnal . Fával fűtök. Az egyik szobában a padlófűtés egyik köre nem működik. Próbáltam az összes többit elzárni, de akkor sem indult be. Automata légtelenítő van, felszerelve nem hiszem,hogy levegős lenne.
A bay-pas szelepet ki, vagy be tekerjem? Kérlek, adjatok tanácsot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!