Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Ha nincs földelés a lakásban...

Huba Buba kérdése:

Ha nincs földelés a lakásban akkor van értelme fi-relét beépíteni?

Figyelt kérdés
Lakásfelújítás lenne és minden elektromos vezeték ki lesz cserélve talán még a villanyóránál is. De nincs földelés és emeleti a lakás és panel.Van értelme a fi relének? potyára nem vetetném meg.

2014. jan. 30. 00:49
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
95%

A Fi relé életvédelmi eszköz, függetlenül a föld meglététől.

A fázis és a nulla(áramkör) egyensúlyának legkisebb megbillenése esetén lecsapja az áramot. Így nem lehet olyan szituáció hogy a fázis rajtad záródjon.

Manapság már új ingatlan építésnél kötelező.


Amúgy a Fi relé jó dolog ,de meg is keserítheti az életet,ha például egy mosógép/mosogatógép rendszeresen levágja az áramot kismértékű áram szivárgás miatt.

2014. jan. 30. 05:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim válasza:
89%

Fi relét (áramvédő-kapcsoló) mindig érdemes beszerelni, de azt a védőföldeléssel együttesen kel alkalmazni!

Nem csak érdemes de kötelező minden felújításkor 8/1981. XII.27. IpM r. II fejezet előírja azt, hogy az Msz 172-1 szerint kell kiépíteni a védőföldelést minden fogyasztási pontra.

Van védőföldelés a panel lakásokban is!

Az üzemi nullázó vezető adja (PEN vezető) a földelést. FKA (kiselosztó) táblában a földelő sínre kell kötni a PEN vezetőt és onnan tudjuk leágaztatni a nulla sínre vagy a Fi-relé N bekötési pontjára a nulla vezetőt.


Bővebb információt a villanyóra szabványosítással kapcsolatban a villanyszerelo24 oldalamon találsz

2014. jan. 30. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
100%
ha már felújítjátok akkor nem sokba kerül a védővezeték kiépítése is. mint írták megvan a lehetőség, és nagyon érdemes bekötni. ha szükséges, akkor a fürdőt akár külön FI-re is lehet kötni. (és nem földelés, hanem nullázás - ezt minden villanyszerelő tudja)
2014. jan. 30. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
100%
Régi építésű panelekben is van földelés, hiszen konyhában és fürdőszobában régebben is kötelező volt, ott biztosan van, minden panelház így épült ki, eleinte valóban csak oda építették ki, de később már kötelező lett máshol is, a védővezeték tehát van, csak ki kell felújítás esetén építeni minden konnektorhoz és a nem földelt konnektorokat kell földeltre cserélni.
2014. ápr. 28. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
30%

"8/1981. XII.27. IpM r. II fejezet előírja azt, hogy az Msz 172-1 szerint kell kiépíteni a védőföldelést minden fogyasztási pontra"


Mondjuk ez szó szerint nem így van, de inkább legyen mindenhol védővezető.

2016. jan. 17. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
100%

"Régi építésű panelekben is van földelés, hiszen konyhában és fürdőszobában régebben is kötelező volt, ott biztosan van, minden panelház így épült ki"

Ez igaz.


"eleinte valóban csak oda építették ki"

Ez is igaz, de a lakások 99%-ában a mai napig is így van.


"de később már kötelező lett máshol is"

Ez a mai napig senkit nem érdekel sajnos! Amíg nincs baleset vagy tűz addig a tulaj/lakó nem foglalkozik ilyesmivel! Sajnos!


"a védővezeték tehát van"

Védővezeték az van de nem mindenhol. A szobákban csak a radiátor közelében van.


"csak ki kell felújítás esetén építeni minden konnektorhoz és a nem földelt konnektorokat kell földeltre cserélni"

Ezek szerint mégsincs mindenhol, ki kell(ene) építeni, de ezt a mai napig nem sokan tették meg.

Ha egy villanyszerelő felhívja erre a lakás tulaját/használóját akkor az azt hiszi, hogy a szerelő le akarja nyúlni. Aki nem tanult fizikát (aki tanult azt se) azt nehéz meggyőzni arról, hogy ez az ő érdeke, mert az életét védi.

2017. okt. 26. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem előző mondataiból egyértelmű, hogy #4, amikor azt írta, hogy "védővezető tehát van", akkor nem azt írta, hogy az áramkörökben van, hanem azt próbálta meg megvilágosítani, hogy a lakásba bejövő vezetékek egyike az, vagy az is - mivel a fürdőszobai aljzathoz kellett védővezető, ezért a lakásba be kellett, hogy jöjjön.
2017. okt. 28. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
100%
Ebben egyetértünk.
2017. okt. 28. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
100%
.
2018. jan. 14. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim válasza:
100%
A fi-relé lényegében helyettesíti a védőföldelést, legalábbis annyiban, hogy nem csak nagy áramok (több Ampernyi) nem mehetnek el a föld irányába, hanem milliamperes (jellemzően 30 vagy 100 mA) kis áramerősség sem szivároghat a földön keresztül. A fi relé bontja az áramkört, ha a ráírt értéknél nagyobb áramerősségű áramkör zárulna a földön keresztül (azaz a nullán ugyanannyinak kell elfolynia, mint amennyi a fázison bejön). Nyilván szabványok stb. alapján kell védőföldelés is, de pl ahol az nincs kiépítve (pl kezdődő új építkezés, egyes 100+ éves házak), a fi-relé több a semminél, sőt, nemcsak hogy ideiglenesen helyettesítheti azt, hanem ilyen helyeken méginkább kötelező a felszerelése.
2018. márc. 30. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!