Öntöttvas radiátort be lehet szerelni?
Szóval radiátorcserén gondolkodunk, lehet panelba öntöttvas radiátort tenni?
Ilyesmit (na persze nem ilyen lerobbantat), amennyire én tudom, ezek sokkal jobban tartják a hőt, jól átforrósodnak és lassan hűlnek vissza, mi meg fázósak vagyunk. Nem túl nehéz egy ilyen? Szoktak ilyet beépíteni?
csak futólag olvastam bele a válaszokba,ahol gőzfűtés van
Bp.ten,ott nem a lakásokban van,hanem egy hőkozpontig megy,
itt vannak a hőcserélők és lesz belőle fűtési ,meleg víz.
Nem arról van szó hogy lakás padozata nem bírja el,mert
hogy 3 embert is elbír egy más mellé állva ,hanem a falon való rögzitése okozza a gondot.Csak erős tartófalakra lehet
rögziteni .Amig egy alu radiátort akár 1 ember is könnyen mozgat,addig az öntött vasnál csak a 3 bordásig van ez igy .Jó párat már megemeltem .
Ja, azt hittem az alap hogy egy több mázsás radiátort lábra rakunk, nem a falra tiplikkel. Nálunk legalábbis így van mindegyik a saját lábán. Ugyan úgy mint azon a képen amit a kérdező belinkelt.
A falhoz csak elmozdulás ellen van biztosítva nem teherhordásra.
Azt gondoltam mindenhol így van. Legalábbis én csak ilyet láttam eddig.
Ezek szerint lehet falra is rakni. Oda mondjuk tényleg nagyon erős vasak kellenek.
Panelba, utólag beszerelve is szerintem sokkal célszerűbb lábra rakni.
Én is mozgattam már ilyen radiátort. Legutóbb egy kb 50 cm magas, 70-80 cm széleset. Ez még egy viszonylag kisebb darab. Ketten mozgattuk. Hát saccra szerintem megvolt egy mázsa.
Sok érdekes választ olvastam itt.Én magam is írtam párat.De nekem némi gyakorlatom is van a fűtésben .
15 évet voltam kazánfűtő,hőközpont kezelő,nyári idényben meg besegitettem a fűtés szerelőknek a karbantásban .
Ott csak öntöttvas radiátorok voltak.Aztán egy másik cégnél ,már vegyesen . Bármilyen radiátor is legyen,azt a helyiség nagyságához kell méretezni .De ha egy cirkó kazán
felfűt egy öntött vas radiátort,és kikapcsol,nem fog
4 perc múlva újból bekapcsolni.A lemezradiátoroknál ez van.Vékony csövekben áramlik a kevés mennyiségű víz.
Ezt a hőleadó lemezek gyorsan el is hűtik.Pontosan úgy van mint az autók hűtője .Egyetlen olyan radiátor sincs,
melyben ne lennének kis csövek .A belseje nem csak víztérből áll. Ha így lenne,nagyon lassan melegedne fel a radiátor,hisz a víz azonnal tudna visszafordulni is.
Pontosan úgy működne,mint amelyik nincs kilégtelenítve .
Egy radiátor jó működéséről úgy lehet meggyőződni,megtapintom a hátsó felét felül,ha az hasonlóan meleg mint az eleje,aztán alul is,ahol már pár fok eltérés van,akkor ez radiátor dolgozik .
Én a továbbiakban a magam részéről a témát le is zártam,meghagyok mindenkit a maga tudatában .
üdv.mindenkinek
Látszik a "nagy" gyakorlat.
"De ha egy cirkó kazán
felfűt egy öntött vas radiátort,és kikapcsol,nem fog
4 perc múlva újból bekapcsolni."
Dehogynem, csak más okból. Egy mai modern kazán pont ezért modulálja le a teljesítményt hogy kis vízterű rendszerben ne kapcsolgasson 4 percenként.
Mi van a nagyvízterű öntöttvas radiátoros rendszerrel? A kazán lekezd fűteni teljes teljesítménnyel hogy győzze fölfűteni az akár több száz liter vizet plusz a több tonna öntöttvasat. Érzékeli, hogy a termosztáton közelít a hőmérséklet a beállítotthoz, elkezd lemodulálni. Csakhogy erre a rendszer a nagy hőtehetetlensége miatt nem tud reagálni. Továbbra is a forróvíz kering. A termosztát lekapcsol. A több tonna fűtőközeg még jó darabig fűt jó alaposan túllendülve a beállított hőfokon.
Aztán egyszer csak elkezd visszahűlni. Kihűl a rengeteg víz, a sok vas, a lakás hőmérséklete is csökken. Egyszer csak a beállított érték alá csökken. A kazán megint teljes teljesítménnyel lekezd dolgozni, hogy a lehűlt vizet, vasat ismét nagy nehezen így tovább.
Ez a komfortérzetre se lesz jó hatással, hogy egyszer meleg van, egyszer hideg, másrészt a kazán is többletfogyasztani fog, mivel nem tud egy egyenletes teljesítményt leadva működni. Ugyan úgy mint egy autónál. Ha nyomod a padlógáz, majd fékezem, majd ismét gázt adsz, sokkal többet fogyaszt, mintha egyenletesen haladnál.
A jelenséget csökkenteni lehet öntanuló termosztátokkal. Pl Siemens REV24 és hasonlók. Itt a termosztát "megtanulja" a rendszer hőtehetetlenségét és előbb le- illetve bekapcsol mert belekalkulálja a túllendülést.
Legjobb és legtakarékosabb megoldás gázkazánok esetén a kis vízterű rendszer lapradiátorokkal esetleg padlófűtéssel, természetesen lemoduláló gázkazánnal, öntanuló termosztáttal és időjárás függő szabályozással.
Aki nem hisze, járjon utána. Ma már az interneten is elég sok anyag elérhető erről.
De már nagyon elkanyarodtunk az eredeti témától. Hiszen a kérdezőnek nem kazános fűtése van.
Már tényleg azt mondtam,hogy nem szólok a témához,de nem tudom megállni .Egy lakásban legyen 5-6 öv. radiátor.ennek a felfűtéséhez nem kellenek órák,még cirkó esetén sem .
A kazán működését a szoba termosztát és a vízhőmérséklet
érzékelő szabályozza .Ha még nincs meg a termosztátra beállitott hőmérséklet,természetesen a kazán,a beállitott értéket fogja tartani .Ha megvan,akkor már csak keringeti a vizet,majd teljesen ki is kapcsol.Az öv.radiátorok a lassú kihűlés miatt,tovább tartják a felfűtött hőmérséklet
ezáltal később is kapcsol be .Ez nem azt jelenti ,hogy víz
hőmérsékletének is nagyon alacsonynak kell lenni.Lehet ez
akár 50 fokos is ,ha a fűtött hely ,ahol a termosztát van
alacsonyabb a kivánt értéknél .
Reagálva egy válaszra,bizony ezek a radiátorok egy bakon vannak elhelyezve a padozaton .A falhoz csak az előre bukás miatt vannak rögzitve .
14 es,te most cikizel engem ? Hidd el ezek az időjáráshoz
tartozó fűtésszabályzók már ezelőtt is léteztek 30 -35 éve is .Igaz akkor nem digitális volt,de a hőközpontokban
midig az időjárás függvényében állitotta be a fűtési vizet .Hogy nagy társas házak végpontjain gyengébb a fűtés ez nem véletlen.Az oda érkező víz is hűl közben.A lábad sem olyan forró mindig,mind néha fejed .Má,bocs ezt csak hasonlitás miatt írtam .
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!