Panel lakás felújítás ellőtt állunk, mi a felújítás helyes sorrendje?
Gondold át mihez kell a falat bolygatni! Az legyen a legelső, mint az elektromos vezetékek meg a fürdőszoba, konyha vízvezetékei. Csempézni, falat festeni akkor kell amikor a falhoz már nem nyúlsz hozzá és a laminált padlót én utolsónak tenném le amikor már semmi olyan melót nem végzel a lakásban amivel felsértheted, koszolhatod az új padlót.
Ez az elmélet. A gyakorlat meg az, hogy minden attól függ mire mikor találsz embert és mennyi ideig tudod nélkülözni a lakást, mert ha ezeket egyszerre csinálod akkor ott lakni nem lehet közben.
Ha bent is akartok lakni akkor az elektromos rendszert is csak helységenként lehet csinálni, hiszen a szerszámoknak is kell áram és világítani is kell közben néha. A vécét és a fürdőszobát érdemes úgy csinálni, hogy először leverni a csempét, lecsiszolni a falat, aztán gyorsan cserélni a vécét, mosdókagylót és a kádat, hogy lehessen a vécét használni, mert a munkához el kell zárni a vizet.
Ha jól van megszervezve akkor ez működik, azonban egy panel lakásban nem tud sok ember egyszerre dolgozni és vécére, vízre mindenkinek szüksége van. Vagyis amikor a fürdőszobát szerelik akkor csak az tud ott dolgozni aki csinálja.
Az ajtókat a legvégén érdemes cserélni, kivéve ha a falat is kell hozzá babrálni. Akkor az legyen előbb és utána mehet a fal festése.
Én legelőször megcsinálnám a fürdőszobát és a vécét. Másodiknak a konyhát, mindkettőt teljesen. Ha vezetéket nem kell áthúzni akkor a konnektorok, kapcsolók cseréje nem tart sokáig és nem sérül miattuk a fal - ha igen, akkor ez legyen ott is korábban megcsinálva, a festés előtt.
Utána megcsinálnám a folyosót - gondolom ott van a beépített szekrény, festeném, padlót megcsinálnám. Aztán jöhetnek a szobák.
Vagy pont fordítva - legelőször a szobákat, aztán mennék kifelé, folyosó, konyha, majd a végén a fürdő meg a vécé. Attól függően, hogy a szakemberek hogy érnek rá.
De ahogy 1-es mondta már, a legelső, hogy legyen meg rá a pénz és a tervezett költség felett legyen bőven tartalékotok, mert mindig többe kerül, mint ahogy tervezi az ember.
1. Nem írtad, de ha radiátor csere is lenne, akkor érdeklődd meg, hogy mikor ereszti le a rendszert (általában nyáron) és ahhoz időzítsd a dolgot.
2. Költözz ki.
3. Bontás (WC marad, tudjon pisilni a szaki, ajtókat is ki kell bontani, mert azzal sérüla fal)
4. Elektromos hálózat. Amíg a villanyazerelő alapszerel más nem tud dolgozni.
5. Víz alapazerelés (WC-t itt szedi ki a szaki, radiátorok le.)
6. Hideg burkolás
7. Vizes berakja a kádat, a WC-t és a sarok szelepeket.
8. Kád burkolás, ha kád lesz és burkolt lesz.
9. Festés
10. Laminált padló
11. Asztalos beépített bútorok
12. Vizes kimarad szaniterek, csapok
13. Villanyszerelő lámpák, kapcsoló, konnektorok.
14. Ajtók
(az utolsó 3 felcserélhető tetszőlegesen)
Bejáati ajtót kihagytam. Azt közvetlenül festés előtt kell. Munkák után zárcsere, ha nincs szerelő kulcs az ajtóhoz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!