Vakolat hullásának okai?
Egy régi kádár kocka, a falaknak sávalapjuk van kátrány papír biztosítja a vízszigetelést körben a falakon belül hajó padló ami alat homok majd föld.
A vakolat az alsó egy méteren le van esve, körbe szinte mindenütt, bent és az épületen kívül is. Az ereszcsatorna is sérült tehát a ház tövébe tud esővíz folyni. Mikre figyeljek, hogy ez a felújítás után ne fordulhason elő? A mészkő vakolat javít a helyzeten, vagy új (utólagos) lábazati szigetelés kell?
Elsö sorban a gravitáció az oka. Ha nem lenne gravitáció, akkor nem hullana, hanem a levált részsecsék lebegni kezdenének, és a szél elfújná öket.
Más kérdés, hogy gravitáció nélkül szél, meg légkör sem lenne, így egyértelmüen mindenben a gravitáció a ludas.
Nem a lábazati szigeteléssel van baj. Hanem:
"a falaknak sávalapjuk van kátrány papír biztosítja a vízszigetelést körben a falakon belül hajó padló ami alat homok majd föld."
Na az a baj, hogy a kátránypapír már nem biztosít semmit. Elöregedett, ha megnézed közelebbről, repedezik töredezik és ezért alúlról felfelé a falakba megy fel a víz a kapillárisokon.
Nektek a kátránypapírt ki kell cserélnetek a teljes falhossz mentén.
Ha beton lesz a hajópadló helyett, akkor pedig a beton tetejére bitumenes lemezt kell leolvasztani, és ezt össze kell olvasztani a falba újonnan berakott nehézbitumenes lemezzel. Teljesen anyagfolytonos vizszintes bitumenes szigeteléssel biztosítható a vizszigetelés.
A másik:
" Az ereszcsatorna is sérült tehát a ház tövébe tud esővíz folyni."
Ezt azonnal meg kell szüntetni! Az eresz vizét jó messzire el kell vezetni. Mert kimossa a víz az alapot, és valamelyik sarok meg fog süllyedni, de még alaptörés is lehet.
Akkor örülök, hogy ugyanarra gondoltunk. Bármennyire is hihetetlen, még ma is él az a tévhit, hogy a lábazatot oldalirányból érő eső okozza a falak vizszigetelését, és polisztirollal való burkolással próbálkoznak, persze sikertelenül, csodálkozva. Nem egy esetben kellett már családi házak teljes hőszigetelését emiatt visszabontani.
Egyébként létezik utólagos lábazati vizszigetelés is, amelyet tipikusan lejtős terepen álló kőházaknál használnak, ilyenkor az oldalirányú vizterjedés elsődleges, rendszerint a lakóhelyiség falának egy részét föld borítja. Ilyenkor szakaszosan körbeássák a házat, a falat kenhető vagy olvasztott bitumennel jó vastagon bekenik, majd erre vakolnak rabichálóval. A kiásott részt 30-50cm szélességben kaviccsal töltik fel. Speciális esetekben vizelvezető csővel a kavics alatt.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!