EPS homlokzati szigetelés vélemények?
Új otthonfelújítási támogatás kizárólag EPS homlokzati szigetelést fogad el.
A hangszigetelő képességéről sok rosszat olvastam. Az egy dolog, hogy nem szigetel egyáltalán hangot, de valahol azt írják még rontja is, és vezeti is.
Tapasztalatok érdekelnének ezzel kapcsolatban.
Az téves, hogy semennyire nem szigetel hangot. Bár ez a hangszigetelés dolog nem olyan egyszerű, mert aki akusztikában járatos, az megkérdezi hogy milyen frekvencián... Amúgy meg telibe kell ragasztani és akkor jó lesz. Ha 5 pontosan csinálod, áramlik mögötte a levegő, romlik a hőszigetelés, akusztikailag meg 5 ponton alátámasztott rezgő lemezként viselkedik. Ezt persze a "szaki" sem fogja tudni, a kontárokról nem is beszélve, egyetemen, speciális mérnöki szakirányon oktatott anyag a
műszaki, építészeti akusztika.
De mondok jobbat: hőszigetelés előtt ellenőrizni kell a páratartalmat és a falak vizesedését. A fűtési költség nem feltétlen a hőszigetelés hiánya miatt magas, hanem a vizes falak miatt. Konstrukciós szempontból sem a homlokzati hőszigeteléssel érdemes kezdeni, hanem a födém (v.padlás) hőszigetelésével. Gyakran járnak ennek ellenére az első úton is, majd kérdezik, mi lehet a baj, hiszen 15cm van a falon. Pedig ehhez egyetem sem kell, elég az elemi tapasztalás,hogy a hő felfelé áramlik, mint egy kéményben. Födémnél kezdve, 20-30% fűtőenergia takarítható meg, ár-érték arányban a legjobb megtérülést adva, miután az energiamegtakarítás a homlokzatihoz képest 4-6-szoros, a szigetelőanyag szükséglet pedig kb. fele, így a hatékonyság 8-12-szeres! Aztán utána érdemes gondolkodni hogy a homlokzati hőszigetelés megéri -e, ha évi 1 köbméter fát spórolsz vele. Valahol biztos jó üzlet persze, plusz munkaigény keletkezik, duplaáron le tudnak húzni, mert nem elég felragasztani, és csak EPS-el nem is oldható meg, a javítási, festési díjakról nem is szólva, amire a támogatás már amúgy sem érvényes. Lényeg a lényeg, XPS is kell, körbe kell ásni a házat, máskülönben hőhidas lesz a lábazatod, amit 2-3 év múlva értetlenül, penészként veszel észre a padló vonalában. Hacsak nincs kiemelve a padlószint legalább fél méterrel. De a homlokzati hőstigetelést a födémével attól még össze kell kötni, igen ám, de utána meg ki kell nyújtani a tetőt, át kell alakítani az ereszcsatornát és már röpködnek is a milliók (egy marék aprónyi rezsicsökkenésért...).
Úgyhogy csak okosan, megfontolva mindent!
Nagyon köszönöm a részletes választ!
A födém szigetelve van már. Lesz XPS-el lábazati szigetelés. A padlószint pedig több mint 1 méterrel ki van emelve.
A falak vizesedését szakember nézte (egyáltalán nem vizesedik, alacsony páratartalom), illetve hőtérképes is volt kint. Ezek után állapították meg (egymástól függetlenül), hogy lábazat és homlokzat szigetelés kell.
Viszont azt látom hogy sok mindennek kell utána járnunk. Nagyon köszönöm!
Rontani csak úgy tudja, ha nem újabb akadályként, hanem újabb hangterjedési lehetőségként kerül beépítésre. Tehát két szomszéd szoba között, ha az aljzat közös (=utólag készül a pl. gipszkarton fal), akkor elvileg nem kizárható, hogy a 20 centi beton vs. 10 cm beton 10cm EPS 10cm beton rétegrendeknél utóbbi esetben nagyobb az aljzat hanghíd-hatása.
Ha újabb akadályként építed be a hang útjába, pl. külső homlokzati hőszigetelés, akkor rontani nem tud rajta, javítani se sokat, ahhoz kőzetgyapot kell.
A legnagyobb hiba homlokzati hőszigetelésnél a nyílászárók hibás beépítése, és garantált a hőhíd!
Min. 3 cm xps kell a nyílászáró keretbe, ha ez nincs meg felesleges a homlokzatot szigetelni! Csak kókányoló "szakik" állítják, hogy nem köll az bele... csak nem ők fognak ott lakni!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!