A közeljövőben szeretném felújítani a lakásomat, de tartok tőle, hogy esetleg újat akarnak a társasház helyére építeni. Lehet ez valós félelem vagy ilyentől nem érdemes tartani?
Annyi hírt lehet hallani kisajátításokról. A környékünkön elég sok új épületet húznak fel, így elgondolkodtam, hogy mi van, ha a mi társasházunk helyén is építene akarna valaki. Nagyjából egy év múlva szeretnénk egy teljes, nagy felújítást és utána nincs tervben, hogy máshova költöznénk.
Ha bárki kinézné ezt a területet, mennyi esély van arra, hogy elfogadják, hogy nem adjuk el? Mennyire könnyen jutnak el a dolgok kisajátításig?
Kérdező, ahogy más is írta a kisajátítás nem arról szól, hogy valakinek megtetszik a terület akkor elveszi.
Az állam csak akkor sajátíthat ki ha arra nyomós indok van, más nem teheti meg és a kisajátítás nem ellopás, hanem a tulajdonost ki kell vásárolni belőle. Vagyis piaci árat kell a tulajdonért adni amiben megegyeznek, hiszen a tulajdonosnak helyette máshol kell vásárolnia magának valamit.
Nálunk a szomszéd településnél volt kisajátítás kb. 15-20 éve, amikor új utat építettek és a nyomvonala csakis úgy tudott menni amin állt pár nyaraló, 1-2 lakóház. Az állam ezeket kisajátította de nagyon jó árat fizetett érte a tulajdonosoknak. Ez ilyenkor kár az illetőnek akkor is ha sok pénzt kap cserébe, hiszen a saját munkája van benne, esetleg örökölte, a fákat amiket addig nevelt azokat kivágják stb. viszont arra az új útra nagy szüksége volt az egész országnak. Olyan nem történt, hogy kellett valakinek a telek építkezni, ezért kisajátítják. Ilyenkor csak sima vásárlás létezhet, a lakóktól egyesével megveszik az ingatlanját és ha mindenki eladta nekik akkor lehet lebontani, újat építeni. Ilyet Veszprémben láthatsz a várból lenézve. Vagy 30 éve az egy putri negyed volt, ott laktak a legszegényebbek igen vacak tákolmányokban és a városban lakók rájöttek, hogy a város egyik legjobb területe a vár alatti terület. Sorban megvették ezeket a putrikat és a helyükbe nagyon elit, drága házak kezdtek épülni - egy évtizeden át egymás mellett voltak a nagyon drága és a romos, vacak épületek, hiszen aki nem akarta eladni a házát azét nem tudták megszerezni.
Sokszor még nagy utak, vasút nyomvonalát is inkább módosítják, mert az útvonalra eső telkek tulajdonosaival csak olyan áron tudnak megegyezni a kisajátításról, ami már nem éri meg - olcsóbb máshol építeni.
Amit most az állam csinál Budapesten, az nem magán telkeken történő kisajátítás, hanem önkormányzati tulajdon volt vagy éppen a MÁV tulajdona, bérlőkkel. Nem a magántulajdonosoktól veszik el a területet, hanem az állam teszi az egyik kezéből a másikba és a bérlőknek mondanak fel rajta.
"Amit most az állam csinál Budapesten, az nem magán telkeken történő kisajátítás, hanem önkormányzati tulajdon volt vagy éppen a MÁV tulajdona, bérlőkkel. Nem a magántulajdonosoktól veszik el a területet, "
Erről kérdezd meg a soroksáriakat, pesterzsébetieket, ahol a nagy kínai vasútvonalat jelölik ki . Volt olyan háztulajdonos, ahol pont a házáig kisajátították a telket, de neki legalább a háza megmaradt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!