Radiátor légtelenítés 40 éves régi radiátorokon, amin nincs légtelenítő szelep hogyan lehetséges, rendszer átmosás mennyit segíthet?
Az is olvastam, hogy érdemes átmosni a rendszert, ami radiátoronként 9000 forintba kerül legalább 2024-ben:
https://www.youtube.com/watch?v=jrlvfKyNNU8
https://www.youtube.com/watch?v=fM8eRNui0h8
https://www.youtube.com/watch?v=NEM5rPOXFsQ
Na most, ha kívül belül lemosatom, akkor többe kerül az egész, mint amennyit ér a radiátor maga használtan. Lehet érdemes új radiátorokat venni már.
Sajnos a vas radiátorok idővel elrozsdásodnak, de az se jó, ha különböző anyagúak vannak egy rendszerben (réz, alu), mert akkor meg ezért korrodálnak. Valaki azt írta, hogy régen valami grafitot raktak a vízbe, a korrózió ellen, ez igaz lehet?
Amikor pár napja leengedtem belőle, akkor elég sok mocsok jött ki a leeresztő szelepen. Nyílt a rendszer, a keringető szivattyú ki van kötve (így gravitációs elven működik), mert elromlott. Acéllemez lapradiátorok vannak benne, amik több, mint 40 évesek.
Van olyan, aminek a felső sarkaiban van 1-1db 27mm kulccsal meglazítható csavar. Lehet ott lehetne valahogy légteleníteni, csak ki tudja mi történne, mert lehet be van már rohadva és eléggé nehezen hozzáférhető helyen, van mert bútorok vannak elé pakolva.
Amikor fel lett töltve a rendszer, akkor legalulról a leeresztőszelepen történt meg.
Van olyan
A rendszerben rengeteg víz van, mert vastagcsöves és lehet nem csak a radiátorokat lenne célszerű átmosni.
Mennyit lehet nyerni egy alapos átmosással szerintetek?
https://www.youtube.com/watch?v=od_8V3522MY
Van magasnyomású mosónk, nyáron át lehetne mosni az udvaron. Valaki ecettel és szódabikarbónával oldotta meg:
Ugyanazok a radiátoraink vannak, mint az utolsó videóban (Radiátor tisztítás kívűl-belül!!).
Még a radiátor külső tisztítását akarom megoldani ezenkívül:
https://www.gyakorikerdesek.hu/otthon__felujitas__12607632-r..
Gravitációs rendszer egy áldás!
Leírom én hogy csináltam a radiátorokat,homok-fújtam nem nagy tudomány,otthon megoldható.
Csöveket is utána festés a lakást is,belsejét nem bántottam nem mostam át ha nem a kiegyenlítő tartályba öntöttem mielőtt feltöltöttem egyszerű fúrósok,esztergályosok használják munkájuk közben az anyag hűtésére és kenésére emulziót.
Ennyi és működik.
Van 7db radiátor (felső szinten), amit 600mm magas és van 1db oszlop/csőradiátor (WC-ben van, de ilyet sehol nem láttam), ami 1000mm magas.
Nagyjából ilyen méretben vannak:
1000 57e
1100 65e (1200-as van helyette)
1300 65e (1200-as van helyette)
1400 75e
1800 75e
2300 74e
2300 74e
Kalkuláltam egyet gyorsan ezek alapján (olyan 500e lenne), de a kiegészítő szerelvények ebben nincsenek benne, 3/4"-os rendszere nem tudom milyet érdemes (biztos lenne az is 50e még) rakni, hogy kompatibilis maradjon a régivel.
Ha új rendszer lenne, a csöveket akkor is érdemes lenne átmosatni valahogy (csak gondolom még előtte). Nem tudom melyik megoldás érné meg jobban.
A radiátorcső tartó több helyen kijön a falól, azokat nem tudom, hogy lehetne javítani, mert a fal is kijött és nincs tartása a tiplinek. Befúrni és becsavarni nem lehet újat, mert útban van a radiátorcső.
Rozsdára kromofág a legjobb házilag,cső tartót csak arrébb kell rakni és a régi helyet kijavítani.
Nem kell átmosni a csőrendszert nem tud koszolódni max felület rozsda de ebben rendszerben nincs olyan amit eltud tömíteni.
Homofúvóhoz csak erősebb kompresszor kell és működik.
Ha ebbe a rendszerből nem lett gyakran leengedve a víz,és nem volt üres,miért kellene átmosni.Csak az üres radiátorok rozsdásodnak.
A lehullott rozsdától keletkezik iszap. A víz mindenhol fekete lesz.
Belülről nem lyukadnak radiátorok,csak kívülről befelé.
Nem kell átmosni a rendszert. A külső rozsdásodás esztétikai hiba, drótkefézéssel, festéssel javítható.
Új radiátorokban akkor kell gondolkodnod ha a régiekből már csepeg ki a víz. Onnantól kezdve viszont hogy új radiátoraid vannak, a gravitációs rendszert el is felejtheted. Mert nem fog megfordulni a víz. Javaslom megbecsülni a jelenlegi fűtésrendszert! Ilyen jót ma már nem csinálnak. Nem is értenek hozzá, több napos munka is, és a vasanyag is drága. Ezért is pilinszka vékony az új radiátor mert kispórolják belőle az anyagot. Nem 50-60 év után ereszt majd, hanem már 10-15 év múlva. Hacsaknem aluminium Radal radiátorokat raksz be, mert ma is gyártanak ám minőségi radiátorokat, de ha azzal csinálod a kalkulációt akkor 4-5-ször annyi a végösszeg mint az általad kiszámolt félmillió! De az jó is lesz 60-80 évre!
A radiátorokban ül le az iszap.
Leveszed, kiviszed az udvarra és a slagot rá kötöd, mindkét irányból átmosod.
A gravitációs rendszer kidolgozza a levegőt. Ha mégsem akkor a kazánnál kösd rá a slagot, zárd ki a kiegyenlítő tartályt. csak azt a radiátort ne zárd ki, amelyik levegős és mosasd át a rendszert. A tömegáram kihozza a levegőt.
Hát igazából írtam, hogy alulról lett feltöltve, az azt jelenti, hogy a kazánnál. A levegő benne maradt néhol, szerintem azokon a 27mm kulccsal meglazítható csavarokon lehet légteleníteni. Majd valamikor rápróbálok.
Köszi az ötleteket mindenkinek!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!