Fagerendákon mik ezek a forgácsszerű szemcsék?
Valószínűleg kártevő által fertőzött.
Ennek megválaszolásához a körülményeket jobban kellene ismerni.
- Most jelent meg?
- Milyen funkciójú a helyiség, ha asztalos műhely, akkor akár forgács is lehet (az üzemi használat miatt).
Köszönöm a válaszokat. Egy közel 100 éves ház egyik lakószobájában a fafödém gerenda ez. Stukatúr volt rajta, amit most bontottunk le, azért hogy feltárjuk a gerendák állapotát. 6db ilyen gerenda van ebben a szobában, 15cm x 15cm keresztmetszetűek és 5,5m hosszúak. Amikor szedtük le a nádat, ömlött lefelé a kérdéses forgácsszerű anyag. Összesen kb. fél köbméter mennyiségben.
A nagy kérdés, hogy mi legyen a gerendákkal.
Elképzelhető, hogy a tetőtérben javítottak-építettek és abból a munkából származó fűrészport látjuk, és a nád elbontása után jött elő.
Tetőtér beépítési munkámhoz a statikus úgy nézte meg, hogy megfelelő-e, hogy szekercével belevagdosott és árral megszurkálta a szerkezetet a kritikus pontokon.
És bizony megmutatta, hogy itt-ott mint a szivacsba bele ment az ár, és tényleg ott folt a padlón a fa apró pora. (Kártevő rágta oda.)
Megvizsgálva a helyi ingatlanpiacot, az építési jogi környezetet, és a hosszú távú kedvező lehetőségeket, a legnagyobb mértékű és legelőnyösebb hasznosítás mellett döntve a fa födém maradt.
Az emelet ráépítés helyett csak a tetőtér beépítését valósítottuk meg.
A fa födém megfelelő volt, a tetőszerkezet meg még x évet kibír simán alapon is elfogadható volt az ingatlan átmeneti hsznosítása időszakára.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!