Régi YTONG / gázszilikát falazatba szeretnék elektromos vezetéknek marást (vájatot) kivésni. Mekkora legyen a horony? Milyen véső szár kell hozzá? És a dugaljak helyét ki bírom alakítani gazdaságosan? Koronafúró kell hozzá?
A gázszilikáthoz volt règen egy kèzi kaparó, azzal kilehetett húzni.
Mèrete jellemzően, hogy mekkora csövet raksz be. 11-13,5-16..stb
Van ytongoz véső, és valóban egy U alakú véső, de ilyet csak SDS-maxos gépbe kapsz, plus-osba nem. Ha szép hornyot szeretnél akkor más megoldás nincs, minthogy megkell vágni a hornyot. Horonyvágóra van szükséged. Sarokcsiszolóval nem tudod szépen megvágni, mert irgalmatlan módon porol, és mivel porol, hiába húzol akár magadnak egy szamárvezető vonalat a falra, egy idő után azt nem látod a portól. Úgyhogy horonyvágó kell és porszívó és ha nem érzed a vízszintet-függőt, akkor még amellett is kell egy egyenest rajzolni a falra és azt követni. A dobozokhoz meg szükséges koronafúró, de szerencsédre abból viszont van sds plus-os és van belőle pár ezer forintos is, amivel ha nem is kell maszekolni, de 1 munkára, otthonra, pláne ytongba bőven jó, bőven megteszi. 65-ösnél nagyobbat vegyél, ennyi a lényeg. Horonyvágót pedig lehet bérelni.
Ha vezetéket húzol be, akkor MüIII-as védőcső (műanyag), ahogy előttem írták, de ehhez szükséges lehet egy hajlítóeszköz is, ha a nyomvonal megkívánja. Falba azonban bekerülhet akár MBCU kábel is, a szabvány megengedi, egyetlen probléma van csak vele, hogy így nyilván a szakasz nem áthúzható, azaz bővítés kizárva, elfúrás esetén a rombolás nélküli csere kizárva.
Én úgy gondolom, hogy villanyszerelőre kellene bíznod a feladatot, szerintem jobban jársz vele, mintha mi itt elkezdenénk neked egy gyorstalpalót tartani.
Ha ekkora lesz a terhelés, akkor 2.5-es vezeték/kábel. Hogy "egy klímát minimum", azt nem teljesen értem. A klímák elsöprő többsége ennél lényegesen kevesebbet fogyaszt. Nézd meg a fogyasztását, a felvettet, nem a leadott teljesítményt, ezt gyakran összekeverik... Egy közel 4kW fűtőteljesítménnyel bíró klíma jó ha 1kWh-t fogyaszt.
Úgy veszem ki, mintha több fogyasztó és/vagy kiállás kerülne erre az áramkörre... Én amondó vagyok, hogy egy klímának érdemes egy külön áramkört kiépíteni, csak azért, mert soha nem tudhatod, hátha egyszer jön még hozzá több klíma, szeretnél H tarifát és akkor már külön kell tudni azt választani. Másrészt a klímai kül- és beltéri egysége között nem feltétlen megfelelő keresztmetszetű a vezeték ahhoz, hogy a beltéri egységet tudd megtáplálni, ez változó a klímásoknál, ki mivel és hogy dolgozik, erre érdemes ránézni a kültéri egységben. Alapvetően egy klímának a kültéri egységét kellene megtáplálni, az volna a jobb megoldás és ha még ráadásul nálad azt is könnyebb, az pláne jobb, tehát, ha mondjuk családiház és megtudod táplálni ezt a padláson keresztül úgy, hogy a kültérinél és az elosztótáblánál csak lefúrsz, már megúsztad a vésést. Padláson szigorúan szintén csak védőcsőben közlekedhet a kábel és olyan helyen (nyomvonalon), ahol biztos, hogy nem érheti sérülés. Ha jelenleg a beltéri van megtáplálva és rátett a klímás egy dugvillás betápkábelt és csókolom 500 ezer, akkor azt ki kell kötni a klímából okvetlen, máskülönben a túloldali megtáplálás esetén a dugvillán ott lesz a feszkó.
Horonykaparó, nem vèső.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!