Hangszigetelés szempontjából akusztikus gipszkarton vagy kőzetgyapot?
Most kőzetgyapot van fent a szomszédfalon, ám javasolták, hogy cseréljem akusztikus gipszkartonra, mert sokkal jobb és felújításnál nagyon hallották a szomszéd TV-jét. Nem lakok még ott, így nem tudtam megítélni a zajokat.
Megéri lecserélni?
Az anyagválasztáson túl a kivitelezésen is sok múlik, mi hiába vettük meg az extra anyagokat. Akusztikus gipszkarton van fent 2 rétegben, alatta kőzetgyapot, mégis minden tüsszentést hallunk a szomszédból. (Új építésű tégla sorház, nem volt beleszólásunk, a kivitelező "tudja a dolgát".)
Az egész hangszigetelést mint komplett rendszert kell előre átgondolva felépíteni.
A kérdésedre válaszolva, ha a sűrűbb kőzetgyapot van a faladnál, aminek a műszaki leírásában benne van a hangszigetelési tulajdonság (pl. rockwool airrock), akkor annak elvileg jónak kell lennie.
Egyik felújítási projektemnél (ahol előtte tényleg minden hang átjött), egy jó rendszer lett gondosan beépítve.
Az alapelvek, amit azért írok le (építésztechnikusként), hogy ezeket keresd a saját hangszigetelésednél, tehát ezek egy jól működő, bizonyított szigetelés ismérvei:
- a szomszéddal közös fal és a hangszigetelő előtétfal egyetlen ponton sem érhet össze (nem megfelelő, ha a közös falra rögzítették a tartó profilokat) Ha a CW válaszfal profil az ingatlanokat elválasztó falra van felfogatva, akkor elveszik a hanggátlás egyik fontos eleme
- az előtétfal és a fal kb. 1 centire legyenek egymástól, sehol ne érjen össze, legyen egy légrés
- az előtétfalat keretező UW profilok és a padló-mennyezet és falfelület közé akusztikai szalagot kell tenni
- rezgést nem átvivő dübeleket kell használni
- a függőleges CW profilok elosztása legyen szabálytalan, tehát az összes ne 60cm-re legyenek egymástól
- a profilok közé megfelelő, kimondottan hanggátlásra gyártott kőzetgyapot kerüljön, ne érjen a szomszédos falhoz, a légrés legyen meg
- A gipszkarton borítás és a profilok közé akusztikai szalagot kell tenni
- a gipszkarton borítás pereme sehol ne érintkezzen a padló-mennyezet és a falakkal (legyen rés)
- a gipszkarton és a falak közötti rést rugalmas szilikonnal vagy egyéb hanglágy anyaggal kell kitölteni
Összefoglalva: egy rosszul kivitelezett hangszigetelő falra kár rátenni bármit is, ha a szerkezet és az egész kialakítás hibás, és csak a hasznos nettó alapterületből vesz el.
1-es vagyok, élmény volt olvasni a szakszerű válaszokat.
Annyit tennék még hozzá, hogy a hangszigetelés mindkét szomszédos lakás érdeke. Egy ideális, korrekt hozzáállású szomszédságnál ezért elvárható, hogy bizonyos arányban osztoznak a költségeken.
Úgy gondolom (értékbecslőként), még ha felesben is fizetik az anyagot + munkadíjat, az egyik fél még ekkor is többet ad, méghozzá az, akinél a fal felépül.
Ugyanis a lakás hasznos alapterületéből vesz el az új fal, tehát erről neki le kell mondania. Ez az összeg meglepően sok tud lenni (7cm keresztmetszetű és 4m hosszú fal esetén 770eFt/m2 árral számolva ez 215.600Ft-t jelent).
Emiatt azt tartom megfelelőnek, ha az elszámolásnál ezt figyelembe veszi a szomszéd.
Nekünk évekkel ezelőtt volt egy nagyon hangos szomszédunk, üvöltött a tévéje. Egy néni lakott ott. Mondta, hogy egyetlen szórakozása a tévé és nagyon sajnálja hogy fel kell tekernie a hangot, de egyszerűen nem hallja.
Vettem neki egy fülhallgatót, a probléma megoldódott.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!