Régen a műhelyekben az a fekete színű padlóburkolat milyen anyag volt?
Sztem arra gondolt, hogy olajjal átkenték a padlót, betont. Ilyent sose csináltak, értelmetlen és büdös.
Kérdező, tök fekete padlót sose láttam egyik gyárba/műhelyekbe sem. Beton padló szokott lenni, felpaskolva, simítva, erős cementes felső résszel, ezért sötétszürke inkább, de nem szurok fekete.
Olyant használtak ami nem ég és szilárdsága is megfelelő.
A munkamenet a következővolt:
- a talajra lefektették az ún. hajópadlót. Visszagondolva az 1940-1950-es évekre, ez kb. 15 cm széles hosszú deszkalapokból állt,
- ezeket bekenték (pácolták) motorok felhígult olajával, azaz fáradtolajjal,
- magam is jártam évekig ilyen iskolába (1947 és a köv. években), ahol ez volt a megoldás. Igen, szagos, mondhatni büdös volt. Jól csúszott és órák közti szünetekben csúszkáltunk a padsorok között. Nem tudok arról, hogy tanító vagy diák elcsúszott volna,
- az alkalmazás indoka az volt, hogy nem kopott olyan gyorsan a fenyőpadló.
5# nehezen tudom elképzelni, hogy olajos fapadlón csúszkáltál(nem csúszik a fa), és akkor fáradtolaj sem volt, mintahogy autót is szökőévente láttak. A hajópadlót viaszolták, szappanozták, lúgozták, vagy sárgítóval kenték. Ez volt hozzáférhető. Iskola meg nem műhely.
Ellenben voltak döngölt földpadlók. Nagyapám kovácsműhelyében is az volt. Annó nem volt beton-cement.
Késöbb kezdték a betonoadlót használni, betonoztak stb.
#6:
Igen, majdnem jól számolsz, de kicsit keveset írtál. Ha 1947-ben mentem iskolába, akkor már minimum 6 éves voltam. Tehát 1947-6=1941. Ekkor születtem.
Ugyanakkor 2023-1941=82 és nem 80. Az igazsághoz tartozik az is, hogy ma még nem töltöttem be a 82-t. Ha megérem a nyarat, akkor ezt is elmondhatom magamról.
#8:
Nem tehetek arról, hogy nehezen tudod elképzelni, hogy olajos padlón csúszkáltunk. Tény, hogy nem úgy csúszott, mint amikor jégen csúsztunk, de lehetett rajta csúszni. Ugyanakkor sehol sem írtam, hogy FÁN csúsztunk, hanem azt, hogy fáradtolajjal átitatott fapadlón.
Hogy volt-e abban az időben fáradtolaj, arról kérdezd meg a nagyapáidat, vagy dédapáidat. Mit gondolsz? A motorok csak azóta vannak, mióta megszülettél?
És nemcsak az iskola fapadlója volt ilyen fáradtolajjal átitatva, hanem pl. falusi kis üzletek, műhelyek, tűzoltószertárak, kocsmák stb. talaja is. Bizony, bizony...!
Köszönöm a válaszokat! Így már értem a fáradtolajos fapadló kezelést, és el is tudom képzelni. Hasznos válasz, ma is tanultam valamit! Ezt a technológiát egyébként én a vasuti sinek alá fektetett talpfák kezelésére hallottam. Persze ma már az is betonból készül.
Az a padló, amire én gondolok az viszont szerintem betonozott, és a betonra raktak valami bevonatot. Nem műgyanta, az egészen biztos. Feketeszén színű matt felülete volt, 50-es,60-as évek technológiája lehet. A kérdés nyitott továbbra is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!