Hogyan oldanátok meg a fűtést?
Egy parasztházban lakunk, amiben több mint 20 éve egy kályha fűt. Az utóbbi években bontottunk a falból, hogy a konyha és fürdőszoba felé (ami egykor kamra volt) ajtót rakhassunk. Ezzel újabb problémák születtek: nincs fűtés. A fürdőszobába esténként 1 órára beteszünk egy kisteljesítményű melegítőt, hogy fürődhessünk, de jobb lenne, ha állandóan lenne fűtés, és nem majdnem a kintről bejövő hőmérsékleten kéne főzni, sütni vagy vécézni. Emellett az is probléma, hogy a kályha már kevésbé hatásos, mert gyorsan veszik a hő.
Mivel kevés pénzből gazdálkodhatunk, ezért szeretnénk egy viszonylag olcsó megoldást, ami legalább 20 fokon tartja a lakást telenként, és ha lesz több pénz, akkor több összeget rászánni.
A segítségeteket szeretném kérni, hogy mit ajánlanátok, amit mondjuk 100-150 ezer forint alatt lehetne tavasz előtt csinálni.
A fizikat nem tudod megeroszakolni. Olcso megoldas nem lesz. Erre gondolni kell amikor uj szobakat alakitotok ki.
Furdo futes nelkul alapbol nem gond. Nalunk fali hosugarzo van amit furdes elott inditunk be. A radiator 16 fokra van allitva. Nem szokott beindulni.
A gond max az, hogy egy nagy hidegben elfagyhatnak a csoveitek ha hosszabb ideig nincs futes.
A legjobb amit tehettek, hogy ajtokkal jol zartok mindent es a lakohelyseget futitek a kalyhaval.
Ablakokat tomiteni, ne szokjon a meleg.
Ill arra figyelni, hogy ahol vizcso fut az ne fagyhasson el.
Ejszakara jol betakarozni.
Esetleg a szigetelesen gondolkodni. Ha a fodem nincs szigetelve akkor azzal lehet kezdeni. Elsonek a lakott helysegek felett, foleg ahol a kalyha fut.
Hozattok kozetgyapotot es a padlason terithetitek.
Ez pl belefer a 100-150e -s keretbe. Nem tudom mennyire problemas a haz tobbi resze, mennyi javulast eredmenyezne.
20 cm üveggyapotot terítsetek le a padláson. Itt megy el a meleg kb 30%-a.
Ablakokba ajtókba rakjatok gumi tömítést. gyurmára rácsukjátok több ponton az ablakszárnyat, és így megtudjátok milyen vastagot kell venni. valószínűleg több méret fog kelleni.
kis méretű téglából kell rakni még egy kéményt, és még egy kájha.
Amíg ez nincs meg vegyetek egy hődobot, ventilátorral pedig tudod fúlyni a meleg levegőt.
Rokonomnál a konyha és fürdőszoba rövidebb fala közös és mellettük van a folyosó is hosszában. A fűtés egy közös kályhával van megoldva ami a falba van építve. Átlóg a fürdőszobába, konyhába is és az oldala a folyosóra is kilóg. Így amikor rokonom befűt (fával) a kályhába, akkor 3 helységet melegít egyszerre.
Ha jól tudom akkor van valami vízmelegítő része is, de ebben nem vagyok biztos, ami a fürdőszoba felé ad meleg vizet, mert mosogatáshoz külön szokott vizet melegíteni.
Nagymamáméknál volt réken olyan kályha a fürdőszobában, amibe befűtöttek fával, a felette levő víztartályban felmelegítette a vizet és azt használták zuhanyozáshoz, fürdéshez, mosáshoz. De nagyapám lakatos volt, lehet ő készítette el ezt a kályhát, nem találtam most hasonlót a neten.
Ha nem akartok sokat bontani akkor vagy külön-külön raktok be kis kályhát, akár olajradiátort, akár más fűtést, fával, árammal.
Ha viszont hozzányúlnátok a falhoz ismét, akkor lehet kicsit nagyobb kandallót, kályhát venni - a vízteres kályhák most népszerűek, a begyújtás után a víz is felmelegszik benne és utána ez adja le a hőt amikor a tűz már nem ég. Ilyet lehet két helység fűtésére betenni a fal megnyitásával, a körbeépítésével, hogy a helységek ettől még különállóak legyenek. De megoldhatjátok sima elektromos fűtéssel ha falfűtést csináltok.
Ennek kell utána nézni, hogy egy falfűtés milyen fogyasztással jár. Sima falfűtéshez használható fűtőfilmet vagy fűtőhálót kell feltenni nagyobb üres falfelületre és ezt elég egy gipszkartonnal vagy hasonló egyszerű burkolattal lefedni. Oldalról, az üres fal adná le a hőt. Ahol a padlófűtéshez nincs elég szabad felület vagy nem akarnak burkolatot bontani, ott jó megoldás lehet. Az áramfogyasztás ami itt kérdéses.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!