2.5-es vezetékekkel szerelt áramkörre rácsatlakoztathatom a lámpa 0.75-ös vezetékeit? A kismegszakító 16A.
Kérdés, mi az pontosan, hogy "a lámpa 0.75-ös vezetéke". Ezt adták a lámpára szerelve? Akkor azt nem kell kicserélni nagyobbra.
És ez olyan hosszú, hogy be lehet húzni csőbe, és az elosztótábláig elér? Akkor meg nem olyan egyértelmű a helyzet. Amennyiben a vezeték az épület része, akkor 1,5 mm2 réz a minimum. Ha a vezeték a gyártmány része, akkor annyi, amennyi.
A mai szabványok azok a régieknek csak a fele (lehet, hogy még kiegészülnek majd). De nézzük. A villamos berendezést túlterhelés és zárlat ellen kell védeni. A túlterhelésvédelemről a mai szabványok csak az épület vezetékhálózatával kapcsolatban tartalmaznak előírásokat. A régiek a berendezéssel kapcsolatban is (utalok vissza arra, hogy a szóban forgó 0,75-ös az most mi is), de voltak engedmények. Mik voltak az engedmények? Ez, például:
"túlterhelés ellen nem kötelező védeni a gépet és fogyasztókészüléket akkor, ha névleges áramerőssége a 6 A-t nem haladja meg, vagy a készülék olyan szerkezetű, hogy még gondatlan kezeléssel sem idézhető elő túlterhelés"
4# azok a táblázatok 20 éve nem jók és hatàlyát veszítették!
1,5mm2 (réz)alatt nem lehet ilyesmit szerelni jelenleg!
Nem a lámpa a lényeg vagy amit üzemeltetsz!
Az elmélet bajnokai azok majd kifognak borulni ezen... Teljesen szabálytalan, de rákötheted!
Magyar szabvány szerint 1.5mm2-nél kisebb vezetéket nem alkalmazhatsz épületekben, rögzített, fix szerelés esetén. Ez pontosan azt jelenti, hogy egy lámpánál sem alkalmazhatnál, azonban ha ezt megteszed, abból 100%, hogy semmilyen hiba nem adódhat. Azért alkották meg ezt a szabályt, mert így az egyszerűbb. Nyilván nem fog kitérni minden élethelyzetre a magyar szabvány. Ha egyszer kimondja, hogy vezeték keresztmetszetét nem csökkentheted biztosítás nélkül és kimondja azt is, hogy a legkisebb alkalmazható a 1.5-es, akkor nem fog hosszasan magyarázkodni, hogy de van az a helyzet, mint amilyen például a tiéd is... Ennek okán egy olyan helyen, ahol várható ellenőrzés, ilyet még véletlenül sem lehet megtenni, amit Te szeretnél megtenni.
Nem az vezérelte a szabály megalkotóit, hogy a 0.75-ös vezeték semmire nem jó, az kuka, hisz annak használata (sőt 0.5-ös vezeték használata) is megengedett vill. szekrényekben, lámpákban ahol rövid szakaszok vannak, továbbá 0.75-ös vezeték megengedett pl. hosszabbítóban is, hisz az ugyebár nem egy rögzített fix bekötés, arra rá van írva mennyivel terhelheted, ahhoz tartsd magad.
Egy lámpával, ha beállsz egy helyiség közepére, ott van egy 2-3méteres szakasz, a 0.75-ös vezetékre ráfogsz terhelni 0.02-0.1A-el egy lámpa esetén, azaz ebből sem elméletben sem pedig gyakorlatban probléma nem adódhat. Abból, hogy egy 16A-el biztosított, 2.5-es áramkörből 1.5-es vezetékkel leágaztatott dugaljat használsz, abból már adódhat probléma és nem csak szabálytalan, még véletlenül sem lehet ilyet csinálni! Ugyanis arra a dugaljra is eshet így 13A-nál nagyobb terhelés, amit 1.5-es vezetékkel kötöttél be. Ez az, ami miatt ilyet tényleg nem csinálunk. Elfogadható a javaslat, amit írtak neked, hogy ebben az esetben azon az áramkörön cserélned kell a biztosítékot 13A-esre, de attól még szabálytalan marad a bekötés, :) mert biztosítás nélkül a vezeték keresztmetszetét nem csökkentjük, azonban még ha szabálytalan is, akkor is biztonságos.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!