Villanybojlert konnektorba lehet dugni?
Szabvány szerint minden helyhez kötött villamos eszközt fixen kell hálózatra kötni:
"Szerelésükhöz a fogyasztói főelosztó táblától a legnagyobb terhelésnek megfelelő keresztmetszetű
vezetéket kell kiépíteni a fogyasztókészülék közelében elhelyezett 100 x 100 -as csatlakozódobozig.
A csatlakozódoboztól a fogyasztóig műanyag tömlővezetékkel csatlakozunk a készülék kapcsaira."
"A leválasztó kapcsolót vagy a fogyasztói főelosztó tábla kalapsínjére,
vagy a 100 x 100 -as csatlakozódoboz elé szereljük."
A szabvány használatát jogszabály írja elő. De azt megjegyzem, hogy a "helyhez kötött" tulajdonság definíciója eléggé gumiszabály.
(De én is simán használnám a bojlert konnektorról, ha a konnektor biztonságos helyen van.)
#22 vagyok
A 100x100-as doboz előnye, hogy nem tudod vizes kézzel kihúzni a konnektorból a bojlert, illetve kevesebb vezeték csatlakozási pont van, így kisebb a kötéshiba/csatlakozáshiba esélye. Illetve bizonyos régi konnektorokon nincsen gyerekvédelem, így a kisgyerekek tudnak fémtárgyakat a lyukakba beledugni.
A konnektor előnye, hogy egyszerűbb és gyorsabb a bojlert kihúzni a falból, mint megkeresni a létrát és odasétálni a lakás bejáratánál lévő fehér biztosíték dobozhoz. Ha meg a bojler mellé rakod a leválasztó kapcsolót, az nagyon ronda.
Nekem 20 évig konnektorba volt bedugva a 2 kW-os 120 literes bojler. Sosem volt vele semmi probléma. A lakásosztótól külön volt 3x2,5 mm2 vezetékkel húzva, és egy 16A kismegszakítója volt. Olyan dugvillát kell venni ami kibír 16A-t. Nem égett le a ház, csak eladtam és újat építettem.
Mindegy hány fokra állítod a villany bojlert, mert az ugyan úgy vízkővesedni fog! Ennek az az egyszerű oka, hogy a fűtőszál pontosan ugyan azon a hőfokon melegít mindig. A vízkőképződés amiatt lehet több, mert a magasabb hőmérséklet miatt tovább tart a felfűtési idő. Mindezt nagyban befolyásolja a víz keménysége is.
A baci telephez annyit fűznék hozzá, hogy felesleges csak emiatt 60+°C-on tartani a bojlert, bőven elegendő az 50-55°C. Épület üzemeltetéssel foglalkozom már 10 éve, és bőven elegendő fél évente felfűteni 65°C-ra és 5 percig minden csapon folyatni a vizet. (hiába tartod az bojlert 60+°C-on, így csak a bojlerből irtod ki a bacit, a csövekből és a csapokban ottmarad! Ezekről a helyekről csak átfolyatással tűnnek el) Minden forróvizes fertőtlenítés után laborvizsgálattal igazoljuk a baci mentességet.
#17 ott itt már nem keresték ki a jogszabályt. De én kikerestem:
5. § (1) * A „B” árszabás szerint számolható el - közvilágítási célra vételező felhasználó kivételével - a felhasználó által meghatározott bármely, szakaszosan is biztonságosan üzemeltethető, külön mért - az elosztó vezérlőberendezésével vezérelt felhasználói áramkörre állandó jelleggel, megfelelő segédeszköz hiányában állagsérelem nélkül nem leválasztható módon, nem dugaszolhatóan csatlakoztatott - felhasználói berendezés fogyasztása.
"Szabvány szerint minden helyhez kötött villamos eszközt fixen kell hálózatra kötni"
Nincs ilyen szabvány.
"A szabvány használatát jogszabály írja elő."
Ha előírja. De a nem létező szabvány használatát pláne nem írja elő.
"megjegyzem, hogy a "helyhez kötött" tulajdonság definíciója eléggé gumiszabály"
Legfeljebb neked...
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!