Felújító festés előtt - mi a legjobb koncepció, hogy ne pazaroljam az időm és a pénzem?
Adott két helyiség, ahol az előző falfestés a felső "képzeletbeli szegélyig" halványsárga színnel történt, az afölötti rész a falon illetve maga a plafon fehér.
Fotók: [link]
A falakon elég sok már a festékréteg, az eredeti fűrészporos tapéta mintázata már csak nagyon enyhén látszik. A plafonon nincs tapéta. A naiv elgondolás szerint festőhengerrel és valamilyen hagyományos beltéri festékkel festeném újra a falat és a plafont.
Mi a leggyorsabb és leginkább költséghatékony módja a felújító festésnek (a tapétát nem akarom lerántani a falról):
- valamilyen hasonló sárgával lefesteni a sárga részeket és fehérrel a többit?
- ebben az esetben készrekevert hasonló halványsárga festéket venni avagy fehér festéket venni és abba színezőt keverni?
- vagy az egész mindenséget fehérre festeni?
- esetleg henger helyett festékszórót alkalmazni? (ebben a témakörben nincs tapasztalatom ekkora felületet illetően, eddig csak makettfestéshez használtam airbrusht, szóval se kompresszorom, se szórópisztolyom nincs - de gondolom, hogy ezeket lehetne bérelni is)
Bónusz kérdés: ha a sárgával való átfestés tűnik a megfelelő választásnak, mi a tanács a szegélyt illetően: maszkolóval teremtsem meg a határvonalat avagy...?
köszönöm a segítséget
Ha valahol látod, hogy a plafonról készül lejönni a festék, akkor egy spaklival segíteni kell neki, és lekaparászni, ami már úgyis laza.
Szerezz valahonnan néhány kiló glettet, (nem gipszet) és egy glettvassal, vagy jó széles spaklival javítsd be a mélyedéseket, ahonnan lejött a festék, hogy szép sima legyen. Száradás után óvatosan átcsiszolni finom smirglivel.
Tegyük fel, hogy a falról sehol nem jön le a festék, azt nem kell javítgatni. Döntsd el, hogy a fal színe milyen legyen, fehér, vagy sárga. Én a helyedben megvennék egy vödör Hérát, meg egy napsárga színezőt. Szükség lesz még egy festőhengerre, kinyomórácsra, legalább egy db plusz vödörre, és egy 6-8cm széles ecsetre. Jó ha van egy hosszabbítható nyeled is, amire rá lehet tenni a hengert a plafon festéshez. Vödörnek meg a 16 literes festékesvödör a legjobb, mert abba könnyedén belegér a henger.
Ha a palfonon megszáradt a gelettelés, szépen behengereled fehérre. Szerintem az oldalfalon érdemes ugyanaddig festeni a fehéret, mint korábban volt, mert ha lejjebb, vagy feljebb viszed az elválasztást, a fűrészporos tapéta vastagsága miatt meg fog látszani. Nem baj, ha a fehér rámegy egy kicsit a sárgára.
Ha a plafon megszáradt, és nem vagy megelégedve a minőségével, akkor még egy réteg kell. A kép szerint nincs rossz állapotban, valószínüleg egy réteg is elég.
Aztán ki kell keverni a sárga festéket. Én úgy szoktam, hogy kiöntök egy kicsi edénybe 1/2 - 3/4 liternyi fehér festéket, és azt elkezdem színezni a színezővel állandó kevergetés mellett. Amikor már úgy gondolom, hogy jó lesz a szín, akkor egy nem nagyon látszó falfelületre kikenek belőle egy jó tenyérnyit. Ezt megszárítom egy hajszárítóval. Szárítás hatására nagyon sokat világosodik a szín. Ezen látod meg a leendő végleges színt. Ha nem tetszik, elballagsz a festékboltba, és veszel egy másik színezőt.
A plafonfestésből már tudod, hogy mennyi festék fogyott, és a falhoz kb. mennyire lesz szükség. Kiöntesz annyi festéket, ami biztos, hogy elég lesz a falhoz, egyszeri festéshez. Ezt megszínezed a kívánt színre. Ha a háromnegyedénél elfogy a festék, nehéz lesz ugyanolyan színt keverni.
Ezután kitöltesz egy kis pohárba kb. 3-5cent pálinkát. Ezt nem öntöd bele a festékbe, hanem határozott mozdulattal behörpinted. Erre azért van szükség, hogy ne remegjen a kezed. Maszkolószalag helyett. Az ecsettel szépen meg lehet húzni egyenesen az elválasztó vonalat, és alatta legalább 10 cm szélesen be kell festeni a falat, hogy a henger ne tévedjen rá a fehérre. Ecsettel érdemes bekenni a sarkokat, ajtók, ablakok mellett, egyéb nehezen hozzáférhető helyeken. Aztán mehet a hengerelés a sárgával a nagyobb felületeken. Ha hengerelés után úgy látod, hogy kicsit foltos, az nem baj, mert nedvesen sokkal átlátszóbb a festék, meg nedves a fal. Azt hogy mennyire takar, csak másnap látod meg, amikor már megszáradt.
Lehet, hogy ha ezt egy profi festő elolvassa szélütést kap tőle, de én így szoktam csinálni. Igaz nem vagyok festő.
Köszönöm puritan,
időközben a festékboltban is azt a tanácsot kaptuk, hogy jobban járunk, ha sárgára festjük a sárga részt, úgyhogy így fog történni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!