Miért nem csőben megy a villanyvezeték? Lehet belőle baj?
Az előző tulajdonos villanyszerelő volt, amikor beköltözött, kicserélte a villanyvezetékeket. 10 évig élt a lakásban, tehát saját magának csinálta, nem csak felújította, hogy el tudja adni.
Festéskor vettük észre, hogy nem csőben futnak a vezetékek, csak simán a vésett tégla falban.
Valóban régen volt ilyen megoldás, az egyik ismerősömnél a nyolcemeletes házban is ilyen szerelést alkalmaztak, MM alumínium vezetékkel, ráadásul még védővezető sincs. Néhány lakó átszereltette védőcsővel, képzelheted milyen nagy munkával járt ez, az összes nyomvonalat végigvésni.
Baj akkor lehet, ha valamiért cserélni kell valamelyik vezetéket, mert ebben az esetben ez falvéséssel jár.
A falkábelnek nem kell védőcső.
Mi az anyjától kellene megvédeni a kábelt a falban?
A drága új építésű lakásokban szinte mindenhol védőcső nélkül, csak a kábelek vannak bevakolva. Kötődoboz sincs, a kapcsolók, dugaljak mögött vannak a kötések.
Az sem divat már, hogy a mennyezet alatt 20-30 centivel mennek végig a vezetékek, és nagyjából számítani lehet rá, hogy merre lehet a nyomvonala. Most már az aljzatbetonban vezetik a kábeleket, keresztül, kasul, átlósan, mindenfelé.
Így van! Mindenttudó ezt most annyira mégsem tudja! :) Ez nem kóklerség! MBCU kábel falban (vakolat alatt) szerelve szintén szabványos, alkalmazható, nem csak az mmfal! Lakásban, pláne panellakásban (mert szó nem volt arról, hogy tégláról van szó) nem vésheted meg vízszintesen a falakat, ott kábellel lehet leszerelni vakolat alatt vagy ha a burkolatok cserélve lesznek, akkor lényegesen gyorsabb és könnyebb az aljzatban a falak tövében.
Amit a #6-os ír, az tulajdonképpen igaz, ma már jellemzőbb, hogy szerelőbetonon szereljük le a villanyt is, azonban ez a lehetőség nem minden helyzetben áll elő, ill. a mai napig vannak olyan villanyszerelők, akik megszokták, hogy villanyt falban szerelünk és nem akarnak másképp szerelni, azt látják át jól, azt szokták meg, úgy csinálják. Aljzaton lényegesen gyorsabb a villanyt leszerelni, amennyi időt elvesz egy falban szerelés, annyi idő alatt aljzaton leszereled és be is húzod, el is kötöd! A másik érv mellette, hogy nincsenek vízszintes hornyok, a falakat kevésbé könnyíted ki. Szerelőbetonra is lelehetne fektetni védőcső nélkül a kábeleket, (egyedül vibrált betonba nem), értsd úgy, hogy elméletben alkalmazható lenne betonban is, de ebben az esetben fenn áll az esélye a sérülésnek, hisz betonozás során ezen mászkálnak, ezért nem szabad!
6
„A drága új építésű lakásokban szinte mindenhol védőcső nélkül, csak a kábelek vannak bevakolva. Kötődoboz sincs, a kapcsolók, dugaljak mögött vannak a kötések.”
Hiba esetén bonthatod a falat, nagyszerű mulatság.
7
„(mert szó nem volt arról, hogy tégláról van szó)”
A kérdező így írta:
„Festéskor vettük észre, hogy nem csőben futnak a vezetékek, csak simán a vésett tégla falban.”
Talán jobban kellene figyelni szuper zseni.
Egyébként igaza van 8-asnak, hiába pontoztátok le.
#9 Igazad van ebben, efelett elsiklottam, ezért elnézést! Ugyanakkor ez semmin nem változtat, ezt csak horonyvágás miatt hoztam szóba, a kérdés szempontjából lényegtelen.
Amúgy meg normális vagy, hogy ilyen stílusban írsz nekem? Szóltam én rád egy rossz szót is? Ismerjük mi egymást és vagyunk olyan viszonyban?
Nincs igaza a nyolcasnak! Másold ide azt az előírást vagy MSZ azon részét, ami ezt kimondja!
NYM-J kábel alkalmazása: "Ipari jellegű és lakóépületek villanyszereléséhez, száraz, nyirkos és nedves helyiségekben falra szerelten, vakolat alá, a falazatba vagy betonba ágyazottan, (kivéve a rezgetéssel, vibrációs illetve csömöszöléses eljárással tömörített betonozás esetén); kültéren is alkalmazható, de csak a közvetlen napsugárzástól védetten."
Na? Hol az igazság?
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!