Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Kisebb teljesítmény bővítést...

Kisebb teljesítmény bővítést tudok kérni egy olyan elektromos hálózatra ami eddig 16 Amperes volt?

Figyelt kérdés

Régi alumínium vezetékes ház, 2 helyiségbe már behúztam a réz drótokat, új biztosíték táblám van, viszont ott megakad a történet, hogy 1 fázisú szekrényem van, régi fából épített, 1 db 16 amperes kismegszakítóval...

Muszáj lesz bővítést kérnem, mert lesz villanybojler, némelyik helyiségben árammal lesz fűtve, viszont a 32 ampert csak akkor adják meg, ha a belső hálózatot regisztrált szerelő csinálja meg...

Ráadásul a szekrény is kifogásolható, de lehetsges e, hogy kisebb bővítést engedélyeznek mondjuk 25 amperre a 16-ről?


2022. jan. 24. 23:32
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
64%
Szerintem nem! Nálam (több generációs épület) minden full legálisan lett csinálva. Később 3x25-ről felmentünk 3x32-re. Az emeléshez kell egy az áramszolgáltatónál regisztrált szerelő, aki megnézi, hogy a telekhatárig (óráig) megfelelő-e a vezeték (átmérő) + kell egy saját villanyszerelő, aki igazolja, hogy bent is minden helytálló, az én esetemben a telekhatártól az épületben lévő elosztóig. Ez a szabály bármekkora bővítésnél.
2022. jan. 24. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
81%
Mivel felújítást végzel, az új előírásoknak kell megfelelned mindenben.
2022. jan. 25. 04:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
81%
Pár hónapja kaptam meg 25-re 16-ról. A falban minden vezeték új, réz, új földelőszonda, fí-relé, régi fa óraszekrény. Regisztrált villanyszerelőtől kellett valami állapotfelmérő lap, beadtam meg mindent, hónapokkal később egyszercsak jöttek, cserélték az automatat, ennyi.
2022. jan. 25. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
30%

mint tudjuk, a 32 A uniós állampolgári jogon ingyenesen jár..az hogy megnehezítik a bővítést, az más kérdés. Keresel egy elműnél regisztrált villanyszerelőt, aki elvileg mindent megold. Úgy hallottaa, hogy már mérnöki terv is kell, ÉV jkv is, még akkor is ha FI relé véd.


Ezen túl kell esni, ha megvan akkor hurrá..

2022. jan. 25. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
77%
Állítólag területenként is eltérő, mit adnak meg és mit nem, nálunk (émász terület) azt mondták, a 32-t nem kapom meg a régi szekrénnyel, de a 25-öt igen. Mindenképp érdeklődni kell először.
2022. jan. 25. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Regisztrált szerelő vagyok és kezdjük ott nem túl pontosak az információid.

Régi nem szabványos mérőhely esetén csak akkor lehet teljesítmény bővítést kérni ha az átalakítás/felújítás mértéke nem éri el a 70%-ot ami gyakorlatban azt jelenti hogy 25 A-re tudod felbőviteni.Ha 70% nagyobb az átalakítás már csak új szabványos mérőhely létesítéssel lehet megoldani a dolgot.

Teljesítménybővítés bármilyen belső (felhasználói) hálózat esetén igényelhető és megkapható attól független akár 100 éves alu vezetékes is lehet az egész lakás ugyanis a bővítésnél csak a mért fővezeték állapota meghatározó valamint kötelező a FI relével felszerelt lakáselosztó megfelelő értékű EPH ponttal de ez utóbbi 3 dolgot megcsináljuk a teljesítmény bővítés részeként. Az is teljesen mindegy hogy a belső hálózat átalakítást/felújítást ki csinálja még villanyszerelőnek sem kell lenni hozzá bár ezt nagyon nem ajánlom.

Összefoglalva : 25 A-ig tudsz bővítést kérni amit érdemes regisztrált szerelővel csináltatni mert ő az összes szükséges dolgot megcsinálja vagy megcsináltatod valakivel a lakáselosztót földeléssel Fi relével majd regisztrált szerelővel kicserélteted mért fővezetéket szabványosra és utána magadnak igényled meg a bővítést

2022. jan. 25. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Utolsó, tegnap beszéltem az itteni szolgáltatóval, megadták 2 szerződött partner elérhetőségét, aki kijön majd és felméri mire van lehetőség.


Annyit mondtak, hogy már az igényléshez kell egy olyan szerelőnek a nyilatkozata mint amilyen Te is vagy (regisztrált), hogy a belső hálózat rendben van...

Szvsz kétlem, hogy találnék olyat aki kiadná arra amit én csinálok. :/


Ebben a történetben a mérő szekrény cserét tudom maximum megúszni, ha 25 amperig kérem a villanyt...

2022. jan. 26. 11:11
 8/11 qkker1 ***** válasza:

"Az is teljesen mindegy hogy a belső hálózat átalakítást/felújítást ki csinálja még villanyszerelőnek sem kell lenni hozzá "


Ennek fussál neki mégegyszer!


Lakáselosztóról rajzot kell készíteni, ÉV-mérés, szabványossági nyilatkozat, stb., ezeket csak villanyszerelő, illetve arra jogosult felülvizsgáló adhatja ki!

2022. jan. 26. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
50%

Kedves 8-as ! Fussál neki te légyszives :)

Lakossági felhasználók esetén semmi nem kell a fenti dolgokból, se ÉV-mérés, se elosztórajz, nyilatkozatot az elosztóig szoktunk adni -ami elosztó után van senkit nem érdekel a szerelő felelőssége mit és hogyan köt rá. Ugyanúgy senkit nem érdekel ki csinálja a belső hálózatot.

Vagy nem egy országban lakunk mert mifelénk az elmúlt 15 évben az általam írtak szerint működik a dolog.

2022. jan. 28. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 qkker1 ***** válasza:

Kedves kilences kontár!


Amennyiben nem Magyarországon laksz, akkor lehet hogy igazad van, de ha itt laksz, akkor sürgősen frissítsd fel az ismereteidet!

2022. jan. 28. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!