Belvárosi legfelső emeleti garzonban milyen fűtést érdemes kialakítani és nagyjából mennyibe kerül?
Gázkonvektornál olcsóbb megoldás nincs. Az hogy mennyibe kerül, rengeteg tényezőtől függ, látatlanba nem lehet megmondani. ( Gáz ára, alapterület, belmagasság,hány fala kapja kívülről közvetlenül hideget, milyen hőfokra akarjátok felfűteni, konvektor hatásfoka, havi fűtési üzemóra...)
Nekem 54 nm-es, 2,6 m belmagasságú lakásom van, gázcirkóval fűtök ( 6 radiátort szolgál ki) és a meleg vizet is az adja. Napi 24 órában megy, 23 fokra van állítva. Így fizetek télen havi átlag 15 000 ft körüli gázdíjat.
A gázos fűtés kialakítása veszett drága ügy, és esélyesen a konvektoron kívül sok választásod nem is lesz. Konvektor és konvektor között pedig nincs olyan eszeveszett nagy különbség a régi és az új között, bár attól még lehetséges, hogy lecserélném ha nem jár túl sok átalakítással.
A villany fűtésnél azzal kell kezdeni, hogy megnézed (megnézeted), hogy milyen állapotú és teljesítményű a villany hálózatod. Ha nagyon öreg, akkor mindegy mivel fűtesz, amúgy is csere, csak addig nem tudsz ezzel számolni.
2 fűtési megoldás terjedt el :
-Infra panel: Ezt tipikusan a kis alapterületű de nagy belmagasságú lakásokban szeretik rakni. Nagyon jó hőérzetet ad, és bár alapból nem túl gazdaságos fűtési módnak számítana, de elsősorban nem a plafont fűtöd vele, így ha nem túl nagy a lakás akkor simán gazdaságosnak is nevezhető.
Ennek a legegyszerűbb a kiépítése, ha van rá elég kraft a villany hálózatban akkor bárki meg tudja csinálni. Teljesen halk és nagyon olcsó a kiépítése.
Hőszivattyú: Magyarul klíma. Ez az egyetlen olyan villanyos fűtési mód, ahol 1kWh áramból 4-5 kW fűtő teljesítményt tudsz nyerni, egy jó rendszer ideális esetben üzemeltetési költségben még a gáznál is olcsóbb tud maradni, de a beépítési költsége töredéke annak.
Számtalan előnye és hátránya van ennek, de ha van lehetőség a kültérit normálisan elhelyezni (műemlék épületnél nagyon macera) akkor szerintem ez is egy járható út. Ha pedig a villanyhoz hozzá kell nyúlnod, akkor szereltethetsz fel H tarifás mérőt, amit fűtési célra használva, a normál díj kb 2/3 részét kell csak fizetni. Ezen felül nyáron használhatod hűtési célra is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!