Mit szóltok ehhez a fűtési rendszer felujításmódhoz?
Sziasztok!
Egy 60 éves családi házról van szó. Annó építkezéskor olyan fűtési rendszert alakítottak ki, ahol eléggé vastag és nagy térfogatú acél csőrendszert használtak. Utánaolvastam, gravitációs fűtésről van szó, ha jól értelmeztem.
Elméletileg ez nem is volt gond fa- illetve széntűzelésű kazánnál. Azonban annó 91-ben ez le lett cserélve gázkazánra, viszont a rendszerben nem lett semmi változtatva.
Most pedig radiátorcsere előtt állunk és a szakember, aki jön hozzánk, említette, hogy még egy-két dolgon változtatni is fog, mivel:
- Az "expanzer" illetve ha jól tudom helyesen magyarul tágulási tartály a padláson volt, azonban az évek hosszú során teljesen telement rozsdával és egyébb kosszal és ezért azt is ki kell cserélni.
- Nem volt semmilyen szivattyú beiktatva a rendszerbe ami állítólag nagy baj, mivel maga a víz kb. 60°C-nál kezdi el a körforgást...
- A tágulási tartályt a szakember alulra akarja tenni, a kazán mellé valahová.
- Be akar iktatni egy szivattyút is és természetesen lecserélni a radiátorokat.
- Emellett még a lenti csőrendszerbe beiktatott nyomás- és hőmérőt is ki szeretnénk cseréltetni.
Na nekem az lenne a kérdésem, hogy akkor a régi csővel ami a pincéből egészen a padlásra megy fel, hogy ott rácsatlakozzon a tágulási tartályra, azzal mi lesz?
Lehet így rendszert átépíteni anélkül, hogy bármilyen csövet ki kelljen cserélni?
Lehet, de nincs értelme.
Cseréltesd ki a csöveket is.
Különben valami dzsuva megállítja a szivattyúkat, ami lehet százezres tétel is..
Az a legnagyobb probléma, hogy a csövek mindenhol a föld alatt mennek, pontosabban az új (2013-ban kiöntött) beton alatt.
Óriási költség lenne az egészet átépíteni.
Egyedül ahol ki lehetne cserélni a csöveket az a kazán körül, a konyha és fűrdőszobába vezető csöveket. Meg esetleg a folyosó csöveit illetve a veranda csöveit.
Viszont ott megint új csempe kellene, úgyhogy azok szintén kizárva valamilyen szinten.
A gázkazánban kellene lennie szivattyúnak. Én megtartanám a nyitott rendszert, tehát a padláson kicseréltetném a tágulásit újra, ha valóban kell, akkor beépíteni valahová a kazán mellé egy szivattyút, radiátorok és az apróságok csere, azt annyi.
Ha mégis alulra teszi a tágulásit, akkor nyomás alatt működő rendszer lesz, a régi tágulásihoz menő csövet pedig elvágják valahol és lezárják.
"60 éves acél csövek? Nem is lehet kérdés hogy ki kell bontani azokat"
Azért ez látatlanban elég erős kijelentés. Lehet hogy teljesen jók még pár évtizedig azok a csövek.
Kedves 6-os. A csőrendszer meg lett bontva már, mivel a fűrdőszoba felujításakor a radiátor is más helyre került. A szakember (ugyanaz aki most fogja csinálni a dolgokat) azt mondta, hogy a régi csöveknek nincs semmi baja, csak természetesen át fog kelleni mosatni őket mielőtt az új radiátor felkerül.
Azt, hogy a kazán körüli dolgokat hogy fogja megoldani azt nem tudom, nem mondta. Meglátjuk mi lesz. Annyit mondott, hogy a tartály le fog kerülni. A régi tartályhoz lévő cső kiiktatása érdekes dolog lesz, mert az ahhoz a csőhöz lett hozzáheggesztve, amely a folyosón lévő radiátorra viszi fel a melegvizet a kazántól. A heggesztés helye itt van fent a radiátor mellet.
Annyit tudok, hogy egy szivattyút ill. keringetőt akar beiktatni, hogy ne a gravitáció legyen az egyetlen tényező. Ha jól tudom úgy akarja, hogy a kazánnal együtt kapcsoljon be.
Elég régi kazánról van szó amúgy (ugyanaz, ami '91-ben lett beiktatva).
Modratherm PKM 18.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!