30 éves vásárolt családi házon érdemes kicserélni a víz és villanyvezetékeket?
Szerintem a vízvezetéknek komoly gondja nem lehet.
Az elektromos hálózat is jó eséllyel rézből van már,
de érdemes ránézni a megszakítódobozban, esetleg villanykapcsolónál.
A 90-es évek elején vascsöveket használtak, tehát rozsdásak és elvékonyodott a csőfal. Ezek cseréje mindenképpen javasolt egy 30 éves fürdő szoba felújításnál. Gondolom nem örülnél neki ha 10 éven belül csőtörés miatt szét kell verni a fürdőt...
A villanynál, ha rézből van és a vezeték keresztmetszetek elbírják a leendő terhelést, akkor csak itt ott módosítani kell, ha nem akkor csere.
Vagy elegendő lehet a részleges vezetékezés is, de a konyhát és ahol a mosógép szárítógép stb lesz mindenképpen újra kell vezetékezni. Csak gondold végig mi volt 30 éve egy konyhába és most mi lesz majd...
"Ok, hogy ti 30 éve vettétek a házat, de ebből nem derül ki, hogy maga a ház mennyi idős?"
A kérdésben benne van mennyi idős a ház.
#6-os, figyelj oda a kérdés elejére és értelmezd! Nem 30 éve vette, hanem 30 éveS a ház, de most vette a kérdező!
Mi 5 éve vettük a mostani házunkat, ami az idős szomszédok emlékei szerint '64-ben épült, tehát 57 éves az idén. Mikor megvettük és belül felújítottuk, akkor a fürdőszobában kompletten ki lettek cserélve a vízcsövek modern műanyagra, a konyhában viszont csak a mosogatónál, a falban az utcáról a házba bejövő csőhálózat maradt az eredeti vas. Az pedig most pár hete adta meg magát, úgyhogy az frissen lett cserélve, de még az is csak az udvaron!
A villanyvezetékek pedig a felújításnál a konyhában kompletten ki lettek cserélve, máshol csak a dugaljak, de semmi probléma vele!
Tehát az a ház még jóval fiatalabb a miénknél, bírniuk kell! Azért ha van elég pénz rá, akkor most a felújításnál érdemes azt is letudni, de ha nincs, és csak később kerülne rá sor, nem árt ha a pénzből van rá félretett vésztartalék!
Az elektromos rész több oldalról is vizsgálandó.
Ha alu vezeték van valahol, akkor érdemes cserélni, illetve ha nincs rá lehetőség, akkor nem nagyon terhelni.
A következő pont a kismegszakító szekrénynél kezdődik. Meg kell nézni, hogy hány kismegszakító van és ha lekapcsolgatod, akkor a házban milyen fogyasztók kapcsolnak le. Ha pl egy megszakítón van a nappali és a fürdőszoba, akkor az nem túl jó.
Ha egy megszakítón van több nagyobb fogasztó is, pl mosógép, mosogatógép, elektromos sütő, stb akkor az se. Az áramköröket úgy érdemes megtervezni, hogy az adott fogyasztókhoz igazodjon.
Nálam pl a nappali egy áramkör, sőt a konnektorok sorba vannak kötve, sajnos technikai okokból nem volt lehetőség több áramkört bevinni oda. Viszont nincs nagy fogyasztüó, tv, router, néha a porszívót dugjuk be.
Van bent egy fali elektromos hősugárzó, annak külön vezetékeket húztam be, annak külön megszakítója van.
Külön érdemes tenni minimum a fürdőt, ahol be lehet dugni egy hajszárítót, külön a mosógépnek, mosogatógépnek, külön a szobákban az átlagos konnektor csoportoknak. Minden konnektornak nem kell külön vezeték (csak az előbb említett nagyobb fogyasztók esetén).
Érdemes külön húzni egy áramkört a világításnak is egy külön megszakítóra.
Annak 1.5, a többinek 2.5-öt.
Tehát összegezve: alu akkor csere, ha minden egybe van kötve, akkor csere. Ha mindenhol 1.5 van, akkor meggondolnám a 2.5-re cserét.
A fentiek nem jelentik azt, hogy azonnal bne kell húzni újra mindent, de érdemes óvatosan használni.
Ami még számít:
A kismegszakítókat vajon jól méretezték e. Pl 1.5-re ha jól rémlik max 10A-t teszünk, 2.5-re már mehet a 16 is. Az már kb mellékes, hogy nem mindegy, hogy C vagy B. Általában C-t tesznek alapból.
A következő pont a csövek. Ha újrahúznátok a vezetékeket, akkor nem mindegy a cső. Nekünk olyan volt, hogy kb ha ráfújtál, már tört az egész. Iszonyat volt. Ha sérül vagy sérült a cső, akkor behúzásnál a vezeték is tud sérülni ami nem túl jó. Így azt is bele kell kalkulálni, hogy vésni kell és új csöveket betenni.
Következő pont a kötések. A dobozokban miként vannak összekötve az elágazások? Most a wago az elfogadott, rugós kötőelem. Könnyű, egyszerű használni, biztonságos, réz és alu esetén is. (alu esetén kell bele paszt az oxidálódás ellen)
Ha össze vannak sodorva a vezetékek, akkor én minimum levágnám, blankolnám és wagoznám.
Nálam forrasztva voltak. Állítólag hssozú időn át nem a legjobb megoldás és 2x több helyet is tud foglalni a dobozban mint a wago.
Érdemes a dobozokat is megnézni, nincsenek a égésnyomok, milyen állapotban vannak ott a vezetékek, sokat el tud árulni.
Asszem röviden az elektromos hálózatról ennyi a véleményem. Nem vagyok villanyszerelő.
A víz. Nem feltétlenól rozsdásodik minden cső. Nekem a falban simán voltak 30 éves csövek tökéletes állapotban. Azért valóban hasznos ötrétegűre cserélni ha van lehetőséged. Ha a konyhában pl fali csap van, akkor egy idő után mindenképpen igény lesz, hogy a mosogató alá legyen bevezetve a cső, az sokszor nem kis meló és sok bontással jár.
Házban hol van bejövő vezeték? Látható helyen? Ha igen, akkor ha nincs rajta egy főcsap, akkor az is hasznos. Szar ha minden vizes melónál a vízaknába kell lemászni elzárni a vizet.
Nekem olyan gondom volt még, hogy a falban ment több helyen cső, speciel kpe cső, de a vas ugyanaz az eset. Konyhában is ment, és mindig amikor volt egy kis pára, akkor izzadtak a falak ami penészedett. Ezt szigetelt ötrétegű csővel oldottuk meg végül. Azóta nyugi van. Lehet ilyen gondod nincs, azért megemlítettem.
A csövekről most csak ennyi jut eszembe.
Azt ne felejtsük el, hogy 30 éves a ház, de nem biztos, hogy gyári állapotban van minden, lehet x éve volt már felújítás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!