A lámpatesteket szokták földelni elektromos vezeték áthúzásnál?
Figyelt kérdés
2021. febr. 9. 20:08
1/11 anonim válasza:
Minden helyre ki kell húzni a földelést. Vannak földelhető lámpatestek, de van olyan is amelyiknek nem kell.
2/11 anonim válasza:
"Minden helyre ki kell húzni a földelést."
Hát, ez csak majdnem igaz.
3/11 A kérdező kommentje:
A lámpán lett volna hely a föld kábelnek - zöldessárga - de az nem lett bekötve, csak a fázis és a nulla. Ez így rendben?
2021. febr. 9. 20:46
4/11 A kérdező kommentje:
Talán nincs jelentősége azért nem lett leföldelve?
2021. febr. 9. 20:47
5/11 anonim válasza:
Ha van védővezető csatlakozási lehetőség, akkor azt be is kell kötni. Sajnos régebbi időkben nem ilyen volt a szabályozás, 2,5 m felett nem kellett bekötni, emiatt nem is igen volt védővezető, meg a régi reflexek nehezen halnak meg.
6/11 anonim válasza:
Amelyik berendezés, szerelvény kettős szigetelésű, azt nem kell földelni, de a kettős szigetelés tényét feltüntetik az adattáblán. Ezek szinte 100% hogy gyárilag szerelt kábellel kerülnek forgalomba. Létezik ilyen lámpatest, általában az asztali,olvasó, éjeli-szekrény lámpák ilyenek. A jelenlegi szabvány szerint egy elektromos eszközben minden fémes megérinthető alkatrésznek földelve kell lennie. Ha ez nem így van, akkor nem működik a FI relé áramütés esetén. A gyakorlat az, hogy régen nem voltak elterjedve a fám házas lámpák, a csillárokban is csak egy-két sima foglalat lógott, így a villanyszerelők tök feleslegesnek tartották elvezetni a lámpáig a zöld-sárgát. Ha most felújításra kerül a sor, akkor meg azért macerás behúzni egy új szálat, mert vagy MM vezeték megy a mennyezeti lámpához, vagy egy 12-es PVC csőben vezették el a gerendafugában a három szálat. Ide bevarázsolni egy plusz szálat mindenképp vésés-vakolás-festés, és ezt egy villanyszerelő sem vállalja be, még ha meg is fizetnéd, mert ez nagyrészt kőműves-festő munka.
7/11 anonim válasza:
Rosszul írtam, a FI relé mindenképp működni fog, de csak érintés esetén. Ha földelve van a készülék, akkor már a hiba esetén egyből kiold a FI relé, még azelőtt mielőtt megérintené valaki.
8/11 anonim válasza:
Nem a villanyszerelők tartották tök feleslegesnek, hanem akkor az élet fordítva ült a lovon, az volt meghatározva, hogy mihez kell érintésvédelem. És konkrétan a világításnál még felmentés is volt, hogy hidegpadlós helyiségben sem kell, mint írtam, 2,5 m felett, ha a mennyezeten nem voltak a lámpával együtt érinthető más lámpák vagy földelt vasszerkezetek.
9/11 A kérdező kommentje:
Az vezetékek áthúzása egy hónapja történt, és a lámpa fali, fémszerkezetű üvegbúrás.
2021. febr. 10. 08:59
10/11 anonim válasza:
Egy hónapja nyilván már kötelező volt a védővezető is, mivel 1986 óta kötelező... Ugyan van másképp is, mint ahogy azt a #2-ben írtam, de ha semmit nem mondtak, akkor ők sem tudták, hogy van más lehetőség is, így egyszerűen csak nem értették a szakmájukat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!