Tetőtéri szobát építek. A pala alatt gipszkartonnal szeretném kialakítani a szoba oldalát. Mi kell hozzá? A palát nem szeretném megbontani. Nejlon, utána kőzetgyapot szigetelés, aztán gipszkarton?
Ha a pala alatt nincs fólia, s a tetőt nem akarod megbontani, akkor én a helyedben először párazáró fóliát tűznék föl úgy, hogy a gerendákra rá legyen hajtogatva (semminél jobb!), azaz nem a gerendákra ráfeszítve. Ezt követően szigeteld, táblás szigetelőanyagot ajánlom, könnyebb vele dolgozni, ha nem áll meg, nem tudod beszorítani úgy, hogy megálljon, akkor tök egyszerűen megoldható, gerendákba versz pici szögeket és vékony dróttal átlósan bedrótozod, az megfogja. Ezután pedig be kell lécezni, jobb minőségű tetőléc is jó a feladatra, de használhatsz fém gipszkarton profilt is. [link]
Ehhez tudsz vásárolni toldóelemet is, ha esetlegesen egy 3m-es szál nem volna elég hosszú. Ezt rögzíteni a gerendára lehet közvetlenül is egy átmenő csavarral azt jónapot (minden esetben gipszkarton csavarral dolgozz, de konkrétan ehhez használj nem végmenetes gipszkarton csavart, nem kell önmetszősnek lennie, mivel fába tekersz, így fához valót!), de kicsi az esély arra, hogy az összes gerenda abszolút egyvonalban van. Épp ezért ajánlom hogy előtte tégy rá egy egyenes lécet, hosszú víz mértéket és nézd meg mit mutat. Lehet vásárolni függesztőket is, és én esélyesnek tartom, hogy szükséged lesz rá. Ez "gipszkarton direktfüggesztő" névre hallgat. Ezzel olyan távot tarthatsz el, ami az esetedben bizonyosan elegendő lehet. Lécezni 40 cm-enként kell, a 80 az nagyon sok, úgy ne, pláne úgy ne, hogy közvetlen a gerendára csavarod!!!
Először megcsinálod a mennyezetet, nem lehetetlen lézer nélkül, de nem ártana egy lézer. Kérj kölcsön, vegyél egy fullkínait vagy valami...
Mielőtt nekiállsz szerkezetet építeni, nem árt szigetelni előtte, és előtte is lehet és könnyebb is. Ehhez a rockwool delta-t ajánlom, ebből a 150-est. Könnyen szabható, kevés a hulladék, jól beszorítható a gerendák közé. Ha kész egy gerendaköz, erre én még javaslom, hogy egy 100-ast tegyél rá a tetején, ügyelve arra, hogy ezek szorosan legyenek egymás mellett, teljesen takarjanak. Így haladsz végig, utolsó sorra a 100-ast már nyilván csak a padlásról fogod tudni rátenni.
Mennyezet szerkezetépítésnél is használhatod ezeket a direktfüggesztőket, egy a lényeg, a szerkezet nem hajolhat, hiába enged egy picit (sőt akár nagyon is) a gipszkarton, az nem feszülhet! Ha kész vagy a mennyezettel és a függőleges falaknál pedig a mennyezet szintjére a falra felfúrtál U profilt (UD profil névre hallgat) beütős "tiplivel" dübellel a legkönnyebb rögzíteni, ezután jöhetnek az oldalfalak, amire rákérdeztél.
Felrakod a legfölsőt és felrakod a legalsót. Ha nincs lézer, akkor javaslom, hogy mindkettőt 1-1 csavarral csak akaszd meg. Majd eztán tégy rá egy egyenes lécet, nézd meg mit mutat, ha azt, hogy minden gerendánál, annak bármely pontján pontosan annyi hely van a rátett léc és a gerenda között, mint amilyen vastag a léced/profilod, akkor mehet rá közvetlen csavarozással, ha vannak eltérések, akkor direktfüggesztő (a függesztőhöz a profilt nyilván már fémhez való csavarral, ehhez már akár önmetszős), az alsó, felső lécet úgy beállítani, hogy minimum legyen annyi hely mögötte, mint a léc/profil vastagsága, és ezt is 40 cm-enként fölszórni. Ha kész a lécelés, akkor az egészre hőtükörfólia, majd mehet fel a gipszkarton (szintén fémhez való csavarral, nem kell önmetszős). Ha fa, akkor tűzőgéppel fellehet küldeni simán, akár kézi tűzőgéppel is, ha fém, akkor (nekem ez nem szakmám!) én kétoldalú ragasztóval tettem föl, de hígítós/alkoholos ronggyal le kell törölni a profilt ott, ahová ragasztod a kétoldalút, mivel ezek a profilok gyártásából adódóan valamennyire olajosak. Elég ha mittomén méterenként felteszel egy kis darab kétoldalút. A fóliát mindkét esetben célszerű ketten teríteni, egyedül kínszenvedés!
Lámpa kábele először legyen leszerelve, az legyen kb. a helyére lógatva, ne utána kelljen!
Vegyél egy fózolót! A karton két hosszanti széle gyárilag fózolva van, de a két rövidebb széle ált. nem, (van olyan, aminek igen, de ettől függetlenül is szükséged lesz rá!) ahol két karton van egymás mellé téve, ott mindkét karton szélét meg kell fózolni, ha az gyárilag nincs! (hozzávetőlegesen 45 fokba megvágni) ezt nyilván meglehet csinálni egy szikével is, de fózolóval egy pillanat műve és nem egy drága dolog. Ez azért kell, mert így tudod hézagológlettel az illesztést jól megcsinálni, ha ezt nem teszed meg az illesztésnél örökösen meg fog repedni, még akkor is, ha ráglettelsz. Ehhez glettelés során majd használj hézagoló/hézagerősítő szalagot. Légy türelemmel a glettelés során, nem lehet 1 lépcsőben, azonnal síkba glettelni, ezt el kell fogadni, hogy ez így megy, hogy glett, száradás, ismét glett.
------------------------------------
Mivel ez nem szakmám, így ha bárki is haszontalannak véli a hozzászólásom és ezt azzal "gombbal" is kifejezi, azt abszolúte elfogadom, de ebben az esetben legyen oly szíves leírni, hol, miben tévedtem. Köszönöm!
Mi direktfuggesztő helyett egyszerűen kiékeltük maradek fa darabokkal a párnafák és a gerenda között.
A hőtükröt pedig a szigetelés és a gerenda közé raktuk, nem pedig a szigetelés és a gipszkarton közé.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!