Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » EPH (egyen potenciálra hozás)...

EPH (egyen potenciálra hozás) hálózatba miért kell a csaptelepeket is külön bekötni?

Figyelt kérdés

Több helyen olvastam, hogy azokat is be szokták kötni a kádon és a zuhanyzón kívül, de nem teljesen értem. Nem elég a vízhálózatot egy ponton rákötni az EPH-ra?

A víz vezeti az áramot, a csővezetékben pedig normál esetben mindig van víz, így a vízen keresztül elvileg minden csaptelep és fém szerelvény föld potenciálon kellene hogy legyen..

Ha nem így van akkor miért nem?

Mi a helyzet az 5 rétegű műanyag csövekkel? Ha az elméletem helyes ott ugyanúgy a vízen keresztül föld potenciálra kerülne minden fém szerelvény. Feltéve, hogy valahol, legalább egy ponton rá van kötve az EPH-ra és van víz nyomás.



2020. aug. 25. 22:59
 1/7 anonim ***** válasza:

A műanyagcső nem vezeti az áramot. A csőben folyó tiszta víz villamos ellenállása elég nagy. Nagy feszültség különbségek alakulhatnának ki ez miatt a hálózatban lévő fémtárgyak között. Régen, amíg vas csöveket használtak, akkor is tanácsos volt összekötni a fém szerelvényeket vezetékkel, mert a rozsdásodás miatt egyre rosszabb lett a vascső vezetőképessége, főleg az egyes összekötő idomoknál.


Ezenkívül érdemes betartani, hogy legyen megfelelő földelés is.

Emeletes házaknál ezt feltehetően ellenőrzik az átvételnél. Én családi házban lakom, itt a tulajdonos dolga ezt elkészíttetni. Ez egy megfelelő méretű földbe levert rúd, amit előírás szerint kell bekötni. Ha ez nincs meg, bejövő nulla vezeték szakadásnál, vagy fordított bekötésnél életveszélyes lehet bármilyen villamos berendezés fémházának, csapoknak, kádnak az érintése.

Úgy tudom az is előírás, hogy a 30m-nél nem távolabbi nagyobb fémtárgyakat is rá kell kötni erre a potenciálra (eresz csatorna, napelemek, antenna árbóc, fémvázú melléképület, elektromos berendezést, például lámpát, kamerát, csengőt, motoros kaput tartalmazó fém kerítés.)

2020. aug. 25. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Egyesnek tök igaza van. Felpontoztam. A csapokat is epéházni kell, különben "csipkedhetnek". Kellemetlen ám zuhanyozáskor.
2020. aug. 26. 06:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Nem kell külön a csapokat, nincs is ilyen előírás. Azokat a fémtárgyakat kell, ami idegen potenciált hoz be a házba.

A múanyag vízcsövet fém szerelvénynél, leginkább a csapnál tudod bekötni.

2020. aug. 26. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Úgy látom nincs konszenzus ebben a témában, ezért is tettem fel itt ezt a kérdést, mert a neten keresgélve a szakmai fórumokon is parázs viták témája.

Én egy felújítás közepén vagyok, de sajnos a csapok EPH-ba kötése kimaradt, csak a fém kád lett bekötve. Emiatt vagyok tanácstalan, mert utólag kivitelezni már nem olyan egyszerű.

(+ ezek 5 rétegű műanyag csövek.)


A lényegre visszatérve azt én értem, hogy a hálózati víz nem úgy vezeti az áramot mint mondjuk egy réz drót, de vezeti.

Hogyan tud akkor a csapokon veszélyes potenciál különbség kialakulni? Mi okozhat ilyet? Illetve miért nem földelődik a víz hálózaton keresztül?


A kád az teljesen érthető. Nagy kiterjedésű fém felület, ami alapból nem érintkezik a vízhálózattal. Olvastam balesetekről, most nem írom le ide, de logikus, hogy az a biztos ha az le van földelve.


A csapok ennél kevésbé egyértelműek.


A dilemmám, hogy tényleg megéri e utólag odaberhelni az EPH-t a csapokhoz és valahogy bekötni és aztán nyugodtan alszom, vagy ne csináljam meg mert nagyon macera és nagyon minimális az esélye, hogy valami gond legyen.


Ebből a szempontból nézve nem is igazán az a kérdés, hogy mit ír elő a szabvány. Inkább, hogy tényleg érdemes erre még külön rááldozni, vagy ez már csak extra biztonság.

2020. aug. 26. 10:23
 5/7 anonim ***** válasza:

A szabvány nem extra biztonság. Viszont nem ismerete, nem mentesít a felelősségrevonás alól. És nem viccből találták ki. Mindazonáltal egy védelem nem védelem, mert egy apró szössz, és nincs is már védelem.

EPH esetében potenciál különbségekről beszélünk.

Mivel a víz messziről jön be, így behoz egy potenciált ami nálad nincsen. Ha két különböző potenciált áthidalsz, akkor ráz. Ha összekötöd őket vezetékkel, egypotenciálon lesznek, és nem ráznak.

Ilyen emelkedést nehéz elképzelni, de okozhat villámlás, hálózati hiba, bárkinek a hozzá nemértő berhálása, vagy nálad lévő hiba, társas házaknál akár a szomszéd.

Röviden, fontos.

2020. aug. 26. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Ok, meg lettem győzve, megoldjuk. Végül is nem lehetetlen, csak már nem számoltam ezzel.
2020. aug. 26. 13:14
 7/7 anonim válasza:
A panelokban nincs föld ezért a viz gerinc vezetékek vannak földelve a pincében ezért is van rákötve a fémkádad ha megnézed jobban.Külön csaptelepeket nem eph zunk ne vicceljübk már🤣🤣🤣Ellenben ha egy szakaszon a gerincvezetéket kicseréled 5 rétegűre és nem húzatsz külön eph t akárhonnan úgy jól kibaszhatsz másokkal és akár gondatlanságbó bármi megtörténhet... inkább szakemberre bízd..
2023. aug. 26. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!