Passzívházzal kapcsolatban jártas embert keresek. ?
Igazából meglévő házat akarok átalakítani, fogalmazzunk úgy, hogy a 4 falon kívül mindent cserélni kell idővel, kivéve a fürdő szobát, azért is a felújítás mellett döntöttem.
Olvastam a témába nagyon sok leírást, volt olyan mérnök aki szerint nem lehet olyan egyszerűen, volt olyan mérnök aki szerint lehetne az én házamból átalakítással passzívházat készíteni.
Szerintem igen, de ez egy eléggé deduktív érvelés lenne.
Viszont bárki aki már épített, vagy alakított át meglévő házat passzívvá ők nyugodtan megoszthatják a tapasztalataikat.
Kis segítségként írom, hogy kisebbségi kisebbség vagyok a ház főfal szerkezetét illetően, ugyanis 60 cm-es vörös salakbeton a főfalam.
Volt aki itt akadt el, mert nem tudott mit kezdeni W/mK értéket illetően.
Meglévő épületet nem lehet a szó valódi értelmében vett passzívházra átalakítani. Sokan félreértelmezik a passzívház fogalmát, és azt gondolják, hogy a passzívház nem más mint egy extrém hőszigeteléssel ellátott ház. A valóban extrém szigetelésen kívül jó néhány egyéb nyalánkság is kell egy passzív házhoz, pl alap a a teljes légmentesség, és itt nem csak arról van szó hogy jól zárnak az ajtók-ablakok, hanem ténylegesen minden szerkezeti elem légmentes. Tömítőanyaggal fújják ki még az elektromos kábelek csöveit is, vagy speciális ragasztószalagokkal építik be a nyílászárókat, hogy a tok-fal csatlakozás is légmentes legyen (a pur-hab ide kevés). Én építész vagyok, de a passzív-ház terminológiát a mai energetikai lehetőségek mellett teljesen idejétmúlt, és agyament dolognak tartom.
Szóval elégedj meg azzal, hogy tudsz csinálni egy olyan házat aminek az energiafelhasználása a régi épületekhez képest elenyésző lesz, és azt a kevés energiát amit a ház fogyaszt, vagy amit te használsz, elő tudod állítani környezetkímélő módon úgy, hogy végeredményben null-energiás lesz a házad.
Nyilván én se azt gondoltam, hogy 0 szaldós "beburkolást" csinálok.
Igen amit leírtál azzal tisztába vagyok.
Erősáramú villamosmérnök vagyok, épületüzemeltetéssel foglalkozok, pár érdekes dolgot csináltunk már pár éve kollégákkal maszekban.
Tehát a kivitelezést is az egyik kollégával akarom megcsinálni közösen.
Konzolos ablakberakás viszont nekem teljesen új, márkát se tudom, meg hogy azon belül mit érdemes venni, akkor a szigetelő szalagos témát sem értem, hogy egyáltalán milyen terméknéven találom meg, mit érdemes venni.
Ami tényleg érdekes, hogy vörös salakból van a fal, nem tudom a W/mK értékét. (közelítőleg esetleg meg tudom mondani tapasztalat útján, hogy ugyan akkora alapterületű, hasonló állapotú de 80-as tömör téglafallal egyezik meg kb a fűtési díj stb..)
Villanynál azért szerintem túlzásba estek és olykor ahogy kiveszem ez eléggé szabványtalan erősáramú szempont szerint...)
Nyilván szakmámból adódóan egy elektromos rásegítés valamilyen formája lesz a végcél, az előző okokból adódóan.
30 cm EPS-t vagy XPS-t terveztem első sorban :)
tetőre a "sárfődémnél" meg a kazettákba cellulózt, a sárréteget lesöpröm, annak a tetejére meg 30 cm kőzetgyapotot.
Igen ezt én is észre vettem, hogy minimalizálják a falvastagságot.
Igen erre én is gondoltam, hogy inkább "kapacitív" jellegű hőtárolásról van szó, mint "rezisztív" hőszigetelésről.
Sokáig nem értettem, hogy mi a kettő között a különbség, de ezt leírom lentebb.
Nagyfater csinálta még mikor élt, 1-3 arányban keverte be a salakot betonnak, zsaluzott a ház, nem "tégla" szerkezetű.
Pórusbeton lévén gondoltam arra, hogy van jelentősebb hőszigetelése, de akkor tévedtem.
Direkt kerestem képet, hogy előtted legyen, mert sokan a kohósalakkal azonosítják.
Amin ledöbbentem, hogy még faforgács betonról is hallottam :)
--
Érdekességképp:
Ezt a cikket azért linkelem be, mert sokan csodálkoznak, hogy sok mindent megértek egyből a nagyvilágban, több nagy fej is mondta, hogy a jelenlegi materiális világunk egy ismétlésre, valaminek a szekvenciájára épül fel. Egyébként hangtechnikával foglalkozok hobbi szinten, épületüzemeltetés csak a kenyerem, ebbe nőttem "bele".
Beszélgettem gépészmérnök ismerőssel, neki az volt a "kedvtelése", hogy több ilyen analógiát keresett, pld elektronikában kondenzátor, mechanikába rugó, hőtanban a fal esetén a hőtárolás. Vagy a hőtárolós kerámiabetétes villanykályha.
Igazából ezt oktatták is, csak nem tudatosult bennem, hogy az elektromos szigetelés egyenesen arányos a hangszigeteléssel és a hőszigeteléssel.
Konkrétan ha hangfalat tervezek akkor egy olyan programot használok, ami elektromos paraméterekkel számol, nem akusztikai paraméterekkel stb.
Ugyan azok az analógiák meg vannak az akusztikában, elektronikában, mechanikában, hőtanban, pneumatikában és a hidraulikában is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!