Hogyan véssem ki a kábeleket a panellakásban?
Mi flexel vagtuk,vagjuk.
Valami speci korong kell hozza.
A villanyvezetekeknek nem kell melyen menniuk,par centi eleg.
Eloszor vegig vagtuk aztan vesovel kivertuk a betont
Mi többször szereltünk már paneleket, mindig volt egy külön brigád akik beton marással foglalkoztak. Előtte jött minden esetben egy statikus, mert a panelben nagyon nem mindegy, hogy mennyit vésel ki honnan.. Mélyre nem vághatsz stb..
Mondjuk személy szerint én sem fogadnék statikust, nem vennék drága gépet, fognék egy nagyflexet, vennék pár maszkot, aztán hajrá... de vicc nélkül, nem szabad mélyre vágni.. kb 1,5-2cm és ott is vannak a vasak.. Tennék álmennyezetet mindenhova, ott vinném a vezetékeket.. már ha elég nagy a belmagasság.
Ha panelt kell megvésni, akkor horonyvágó nélkül csak nagy szenvedések árán lehet. Meglehet vágni sarokcsiszolóval is, csak azon nincs por elszívás.
Lesz esetleg a padló burkolata is cserélve? A fal tövében könnyű megvésni, az összes kábelt betudod teríteni, majd visszajavítani. Dugaljaknál, kapcsolóknál 40-120cm-es függőleges hornyot kell megejteni csupán, de az sem kizárt hogy ott lesz cső, nem lehetetlen. Ki kell szedni az összes szerelvényt és megnézni mik a lehetőségek.
"Lesz esetleg a padló burkolata is cserélve? A fal tövében könnyű megvésni, az összes kábelt betudod teríteni, majd visszajavítani"
Igen, az összes padló is ki lesz cserélve.
Ki tudnád léci fejteni, hogy miért jobb a fal tövében, guggolva dolgozni, mint mondjuk mellmagasságban? Gondolom csináltál már ilyet, azért mondod, csak kiváncsi vagyok a miértekre is. Köszönöm!
Próbálj létrán falnak fogni 2 kilót amit meg kell tartani, közbe tolni. És ha nincs porszívód 5 perc múlva nem látsz semmit sem. nagy flexel meg dupla vágás, mert a közt meg ki kell vésni. A horonyvágónál mélységet és vágási távolságot is tudsz állítani a két korong közt.
Vannak padlószegélyek ami egyben csatorna is, így elvihető benne a vezeték körbe a szobában. Azonkívül ha fent vésel az egy csomó munka a körbe vésés és utána mindenhol lefele. Egyszerűbb akkor már lent körbevésni, és ha lehet duplamély szerelvénydobozt használni és abba kötözni. Bár panelban sokszor ez is cikis, mert szomszéd fele nem kell átszakítani.
És két jóféle gyémánttárcsa is kell.
Megteszi.
7-es, nincsen semmi gond, majd rájön...
Vehetsz egy ilyen horonyvágót, én nem merem azt mondani rá, hogy megteszi, paraméterei alapján vannak kétségeim afelől, hogy ezzel betont megtudsz vágni, a vakolatot biztos, porotherm téglát esélyes hogy lassabban ugyan, de meglehet vele vágni. Ehhez még kell vegyél egy porszívót is, asszonyét nehogy rácsatlakoztasd, azt tönkreteszed vele elég hamar. Már az röhejes, hogy hová építették rajta az elszívást. Nincs jó helyen! Van egy pár ilyen az olcsók között, szóval nem egyedül büszkélkedhetnek ezzel, hogy mennyire hülyék!
Leírtam miért ott vésd meg! Miért a padlót vésd meg. Mert ott könnyebb vésni, mit fejtsek még ki ezen? Próbáld ki! Első körben bérelj egy nagy vésőgépet, azért, mert nem hinném, hogy ez a munka ér annyit, hogy minimum 110-120 ezret elkölts csak egy vésőgépre és akkor az az elégséges kategória. Nekilehet állni ilyennek ezekkel a 20-40 ezres vackokkal is, amik leginkább a port bírják kavarni bele az ember arcába, abban nagykirály mindegyik, de az egész háztömb a halálodat akarja majd, mire azzal végzel!
No és ha megvan, és a horonyvágó is megvan, mert az is kell majd a szerelvénydobozoknál a függőleges hornyokhoz, akkor meglátod, hogy melyiket egyszerűbb, könnyebb, gyorsabb vésni, ezt a függőleges hornyot vagy a padlót! Nem kell törpejárásban vésned, egy tisztességes vésőgép van akkora, hogy elég lehajolnod. Ha a padlót vésed, nincs a gép súlya a kezedben, ettől is könnyebb a helyzeted, lényegesen könnyebb!
Jól gondolom, hogy nem vagy villanyszerelő? Mert egy villanyszerelőnek van fogalma arról mekkora port csap egy nagy sarokcsiszoló, ha azzal falat vág, mert hát azért szoktuk használni ilyen célra, nem mindannyian, de pl. aki villanyóra szekrényt épít be, Ők esetleg megvágják a falat nagy géppel. Az kültér, de még úgy is meg kell dögleni a portól! Egy villanyszerelőnek vagy van horonyvágója vagy ha alkalmazott és nincs, még ha más területen is dolgozik a szakmában, akkor sem adja el a munka végeztével.
Lehet, hogy egyesek vállalják az OKJ-s képzést itt, a gyakorin, de én nem foglak téged villanyszerelésből kioktatni és a többi kollégát is arra kérném, hogy ezt ne tegye. Nem információféltésből, irigységből, hisz egy dugalj vagy egy kapcsoló, lámpacserénél készek vagyunk segíteni, útbaigazítást adni bárkinek vagy akár egy gép bekötésénél, eleve kis munkánál, hisz ilyenekért nem éri meg a helyszínre menni és jellemzően időnk sincs rá, hogy egy 5-10 perces munkáért vezessünk fél-1 órát. Mindannyian szembesültünk már azzal, milyen, amikor egy laikus szerel villanyt, milyen azt kibogozni, átszerelni. Hányszor futottunk bele abba emiatt, hogy egy tervezett 2-3 órás munkából majdnem egész napos munka lett? Ne akarjunk már egymásnak rosszat, épp elég ha végre letudtuk az összes 60-80-as években szerelt házakat, lakásokat, az összes robbantózsinórral szerelt bányászházat!
Kérdező te pedig hívj egy villanyszerelőt, mondd meg, hogy a vésést te vállalod, ezért cserébe engedjen az árból, a leggusztustalanabb meló a panellakások megvésése. Megbeszélitek a nyomvonalat és annak szélességét, mélységét, Ő/Ők pedig jönnek akkor, ha az ki van vésve, feltakarítottál és leszerelik azt. Eleve meg kell beszélni a fogyasztókat, lépnek-e be új fogyasztók a lakásfelújítás során vagy sem, ill. a meglévőknek mi az igénye, mert nem lehet mindent lerendezni egy másfeles MBCU-val. Van gyakorlatuk, tudják mi a célszerű nyomvonal és mi a legegyszerűbb, átlátják hol milyen széles/mély legyen az stb. stb. Esetlegesen Ők maguk vagy egy reg.szerelő ismerősök kész cserélni a mért betáp vezetéket 10-esre, hogy szabványos legyen a történet, pláne szükséges, ha lesznek nagy fogyasztók, tudják mely fogyasztóknak milyen keresztmetszetű vezeték kell, azt hány A-al szükséges biztosítani stb. stb.
Ha építesz álmennyezetet, elég akár csak 5cm-el lejjebb jönnöd, szóval a tartószerkezetet felszoríthatod annyira, amennyire csak tudod, már elfér még egy 3x4-es is de ekkor a függőleges hornyok, a falban a hornyok hossza nyúlik meg, hisz nem mindegy, hogy egy a padlótól kb. 40cm-en lévő szerelvénydobozt lentről vagy fentről "támadsz" meg. A vésés mindent összevetve is így kevesebb, de időben és energiában kb. ugyanott vagy de az álmennyezet miatt drágább nyilván és az viszont növeli a rászánt időt és energiát. Nem kell hinned nekem, próbáld ki, csináltam már elég panellakást, a hátam közepére sem kívánom, örülök neki, hogy már több éve van elég munka anélkül is, ahogy leírtam, úgy a leghatékonyabb és a legkönnyebb. Ha plusz igény van, akkor javaslom, hogy készülj föl egy normális kézi ütvefúróval is és a szerelvénydobozt rajzold körbe a falon, majd fúrd sűrűn körbe 10-es, 12-es fúrószárral, úgy könnyebb utána kivésni, koronafúró sz-rt ér betonba! Szóba hozták itt nagyon is jogosan a statikát, statikailag jelentősen rontasz a vízszintes hornyokkal, ellenben a függőlegesekkel kevésbe, hisz ha egy falat vízszintesen végigvágsz, azt azon a teljes szakaszon könnyíted!
7-es, igen vannak szegélyek, amikben eltudsz vezetni, 1-2 kábelt, de minden nem fér be oda egy lakásnál.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!