Miben különbözik egy lakás elektromos hálózata, ha klasszikus módon van kialakítva, meg ha napelemes megoldással van kiegészítve?
Úgy értem a klasszikust, hogy bejön a villanyórától az 1 vagy 3 fázis, meg a PEN, ott szétdobom PE-re és N-re, FI relé, kismegszakítók, aztán megy mindenfelé a lakásba a 3 ér. Ezt ismerem.
A kérdésem az, hogy amikor napelemmel is fel van szerelve egy lakóépület, akkor az ehhez képest mennyi változtatás? Nyilván vannak akkumulátorok, napelemek a tetőn, van egy inverter, de ez hol-hogyan jön össze a "klasszikus" lakáson belüli hálózattal, amit fentebb vázoltam?
És mennyiben más ez olyankor, amikor még vissza is tud táplálni a napelem a hálózatra? (Olyankor nincs is akkumulátor, ha jól gondolom...)
"hol-hogyan jön össze a "klasszikus" lakáson belüli hálózattal, amit fentebb vázoltam?"
A legtöbbször sehogy sem jön össze. Minden potens napelem szerelő arra törekszik, hogy kikerülje az épület villamos hálózatát. Senki nem lát a falba, hol milyen kötések, vezeték-keresztmetszetek, érintkezési hibák vannak, nem beszélve arról, hogy sokszor egy épületen belül vegyesen van alumínium és réz vezeték egyszerre. Az inverter betápját közvetlenül az óra utáni első csatlakozási pontról szoktuk elhozni külön vezetékkel.
Köszönöm mindenkinek a válszt, ment a zöld kéz.
Akkor ha jól értem, kétféle megoldásról van itt szó eddig:
1) olyan mérőóra van beszerelve a lakásba, ami megoldja ezeket a dolgokat. Bizonyára van 3 irányba is csatlakozási lehetősége: a külső villamos hálózat felé (bejövő), a napelemek/inverter felé (bejövő), és a lakás belső hálózata felé, azaz a fogyasztók felé (kimenő).
2) Nincs okos mérőóra felszerelve, és az óra utáni első lehetőségnél rákötjük az invertert a lakás hálózatára, ami oda fogja leadni a termelt áramot, amit a lakás fogyasztói így felvehetnek.
Jól értelmezem? Javítsatok ki, ha nem így van! (Nem én akarom beszerelni, nem erről van szó, csak szeretném érteni.)
Technikailag van egy 3)-as lehetőség is, amikor egy teljesen független belső hálózatot csinálnak a napelemes rendszernek, és vannak mondjuk piros meg fehér dugaljak a lakásban, de ezt most hagyhatjuk is, ezt ártem.
Az 2)-nél az inverter elég okos ahhoz, hogy felvegye a külső hálózat "ritmusát", és ne legyen eltolva az általa leadott váltóáram fázisa?
Ez a technológia már fel van taláva, le van szabályozva. Nem ilyen zavaros, ahogy írod.
Van szigetüzemű, amihez van akku. Ezt hagyjuk, hosszú téma, lakásra nem ez a felkapott modell.
Van a visszatápláló. Ez a mai árak mellett sokak és véleményem szerint is gazdasági csőd:)
Ettől eltekintve, amit az inverteted megtermel, azt szinkronban a közcélu hálózatra rátermeli. Jó esetben ezt még az ad-vesz mérő előtt te magad elfogyasztod, persze nincs mindíg jó eset, ezért a felesleg bemegy az órán át a hálózatba. (van olyan is, hogy 4kw felett két mérő is kell:) cumi)
Az invertertből kifolyó áramot a (te érdekedben is, meg a szolgáltató érdekei miatt is) lehető legveszteségmentesebben kell betáplálni, ezért csak jó villamos hálózatra érdemes ráaplikálni. Ha elavult a hálózatod, vékony vezetéken kapsz villanyt stb.., először ezeket fel kell újítani. De ez "csak" a mérő és a betáplálási pont között érdekes. Az, hogy a mosógéped hogy van bekötve itt mindegy. Tehát a lakás maradhat úgy ahogy van.
Az invertert klasszikusan a mérő után érdemes bekötni (persze számos jó megoldás van még), de a jó működéshez mindet méretezni, tervezni kell.
"ha az óra és az első méretlen csatlakozási pont közt legalább 10 mm2 keresztmetszetű réz vezető van"
Ezt azért gondold át mégegyszer, hogy érted.
Méretlen hálózata a szolgáltatónak van, az meg 99,9%-ban Alu. És nincs beleszólásunk.
Talán a csatlakozási pont és főelosztó közötti mért fővezetékre gondolsz?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!