Hogyan lehet megállapítani egy fa felületén lévő bevonatról, hogy az vizes vagy oldószer bázisú lazúr, hogy vastag- vagy vékony lazúr; és attól függően, hogy milyen bevonat, milyen felületkezeléssel/lazúrral lehet új bevonatot kialakítani rajta?
Régi beltéri tömör fenyőfából készült ajtók felületét szeretném felújítani.
Jelenleg valamilyen sötétebb árnyalatú -talán mahagóni vagy teak- bevonat van ajtókon, és világosabbat szeretnék.
Végső soron -ha nem oldható meg a világosabb- akkor a mostani szín is megfelelő, csak a kopások miatt szeretném felfrissíteni a felületeket.
Az ajtólapokon lévő marások, berakások miatt nem egységesen sima a nem tudnám a teljes ajtót a nyers fa felületig visszacsiszolni.
Az utolsó mondatom sántít, a közepe hiányos.
Ezt szerettem volna írni.
Az ajtólapokon lévő marások, berakások miatt nem egységesen sima a felület, és nem tudnám a teljes ajtót a nyers fa felületig visszacsiszolni.
A vízbázisú festékek csak az utóbbi 8-10 évben terjedtek el, ha ennél öregebb az ajtó akkor sanszos, hogy oldószeres van rajta.
Egyébként az oldószerest arról (is) lehet felismerni, hogy valamivel keményebb a felülete mint a vizesnek száradás és évek után.
A megfolyásoknál a "cseppek" (ha vannak) azokat ha körömmel megnyomod és jó keménynek érzed, esetleg le is pattan akkor esélyes hogy oldószeres.
A vizes festékek az akril miatt hosszú évekig rugalmasak maradnak, ellentétben az oldószeressel ami az évek alatt egyre csak keményedik, és egy idő után elkezd leperegni megkopni.
Természetesen mindez beltérre vonatkozik, mert kültéren az UV sugárzás nagy ellensége mind a két fajta festéknek, és hasonlóan romlik az állaga mind a kettőnek a napsugárzás hatására.
Persze vannak kültéri, kimondottan nyílászárókra való UV álló festék rendszerek, de ezekre most inkább nem térnék ki.
A vastag lazúr a vékonnyal szemben szinte teljesen eltakarja a fa erezetét. Szóval ha vastag van rajta akkor semmit vagy csak nagyon keveset lehet látni az erezetből. Plusz a réteg is szemmel érzékelhetően sokkal vastagabb mint a vékony esetében.
Egyébként a korábban oldószeres lazúrral festet felületre is nyugodtan rá lehet menni vizes festékkel.
Csak le kell csiszolni a festéket amennyire csak lehet.
Viszont a "világosítás" csak akkor lenne megoldható, ha majdnem a tiszta fa felületig visszacsiszolnád.
És akkor se biztos, hogy festés után egy egységes szép felületet kapnál.
Esetleg pácolással is megpróbálkozhatnál csiszolás után, utána pedig 2-3 réteg színezett, vagy színtelen, matt vagy fényes lakkozással.
Én évek óta a remmers-t használom, [link] nagyon jó minőségű fabevonat/favédő rendszereket gyártanak, gyakorlatilag bármilyen színben kiverik a festékeket/rendszereket.
Még annyit, hogy ha van hőlégfúvód akkor azzal is megpróbálkozhatsz. Egyes festékeket nagyon jól el lehet vele távolítani, és sokkal könnyebb mint csiszolópapírral szenvedni az olyan részeken ahova gépi csiszolóval nem férni oda.
Nagyon szépen köszönöm a részletes válaszodat! Sokat segítettél.
A linknek is örülök, nagyon hasznos.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!