Mitől lehet városi lakásunkban jellegzetes hígítós-ecetes jellegű szag a nyári melegben, már néhány óra bezártság után?
20 éve miénk a lakás, azóta nem szűnt meg ilyenkor ez a szag teljesen, bár talán csökkent. (Esetleg hozzá is szokhattunk, de arról beszélek, ha órákig-napokig tartó távollétből visszatérünk.) Ha kiszellőztetett lakásba megyek be kintről, persze semmi gond. És csak ha 25-26 fok van bent legalább, mint mostanában, akkor válik feltűnővé.
Szüleim lakásában néha 30 fok is van többnapos nyári bezártságnál, mégsincs ilyen szag. Másféle szag ott is van, de az nem ilyen szúrós és nem is ilyen tömény. Ott is sok tölgyfa parketta van, sőt az csak 25 éves, ez viszont már 55 (a fa bomlása során előáll ecetsav, de minél öregebb, annál kevésbé). Mindkettő oldószeresen lakkozva van. A falakon itt is, ott is diszperziós műanyag festék. Még a legutóbbi festő-mázoló mester is ugyanaz volt.
Mindkét lakás hasonló forgalmas út mellett van, hasonló a környék légminősége, az ablakok tömítettsége is, és természetesen mind takarítunk. De takarítás után is ugyanúgy előáll a fent írt feltételek esetén.
Lehet, hogy régebbi festésrétegbe régen valami sajátos anyagot is kevertek? Már hallottam olyanról is, hogy szokás volt tejet adni a falfestékhez. A tej pl. tényleg sajátos illatokat tud generálni, amíg lebomlik. Ha ez van, akkor megoldaná-e a szagot, ha egyszer erős meszes festéssel átfertőtlenítenénk a falakat? Vagy itt már nem mikroorganizmusok ténykednek, csak kémiai bomlástermékek, amire lehet, hogy a mész nem is hat?
Másik, amire gondoltam, hogy a parketta bonobittal (bitumenes ragasztóval) van nálunk leragasztva. De gyerekkori lakásunkban is azzal volt, és ez a szag kicsit se emlékeztet gyerekkorom otthonára, pedig ha egy gyerekkort eltöltöttem volna ilyen szag mellett, azt egész életemben bizton felidézné a legcsekélyebb kiváltó inger. És a családban másnak se ismerős onnan ez az itteni szag.
Ami érdekes, hogy társasházunkban máshol is többé-kevésbé megvan ez a szag (betonvázas téglaház), sőt még a pince szaga is kicsit hasonló. (Mi többedik emeleten vagyunk.) Lehet esetleg még azbeszté is? (Bár nagyszüleim kerti szerszámtárolója azbesztpalából van, és nyáron akárhogy felmelegszik, nincs benne semmi hasonló szag.)
Érdekes lenne megtudni, van-e valakinek még hasonló tapasztalata. Előre is köszi minden hasznos vagy hasztalan elképzelésért!
Az ecet szag a peneszgatlo szaniter szilikon miatt lehet szerintem.
Ecet: lehet nyitva maradt vhol egy uveg ecet.
Higito: nincs beteve higitoba egy ecset ?
A parkettlakk higito szagu. Azert nem lakkoztattam fel a parkettat.
Nezd meg a vegyszeres szekrenyeket,nincs-e megrohadva/nyitva vmelyik uveg tetetje.
Gyerekeknel is nezz korul.
1. válaszolónak köszi az elképzeléseket, de szerintem ezekből egyik sem áll fenn.
Azóta rájöttem, talán a formalin szagához lehetne ezt legjobban hasonlítani. Ez adódhat a laminált bútorlapokból is, bár más lakásokban, pl. szüleimnél és nagyszüleimnél is, ismerőseimnél is vannak ebből (nem új) bútorok, mégsem jellemző ez a penetráns szag.
Viszont még valami (épp a napokban gondoltam erre először): alattunk lakónál is van hasonló szag, és őalatta van a kukatároló. Onnan megy fel egy belső főfal, ami dilatációs szerkezetet is tartalmaz (bizonyára két régi ház helyén épült a társasházunk, és ott volt a határ). Esetleg ott a téglák közt fel tud jönni a kukaszag, a szemét pedig ilyenkor nyáron különösen jól bomlik. Onnan akár még a parketta alól, akár a legkisebb vakolatrepedéseken, de akár még a vakolaton is átjöhet. Nem biztos, hogy így van, de ez most az új elméletem. Valakinek hasonló tapasztalata, véleménye, ellenvéleménye?
Köszi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!