Vezetékben folyó áramerősség és vezeték terhelhetősége ha egy 6-os vagy pedig két 1,5 -es vezetékből van a vezető?
Ilyen vágóval összekötött, fura áramkörökből az jön ki, hogy nem èrted mèg a zárt áramkör fogalmát sem. Az áram egy zárz hurokban kering mindig. Egyik szálon(fázis) jön a fogyasztóig(izzó) a másik szálon(nulla) megy visszafele. Így ez 15A mindkèt szálon ès ellentètes irányú.Nem 30, hanem 15A. A vezetèk keresztmetszet mindig felület, vagyis 1,5mm2, a mèrtèkegysège. A vezetèk terhelhetősège nagyon sok tènyezőtől függ, nem lineárisan nő. Valamint a hálózat váltóáram ès nem egyenáram, amiből adódóan szintèn sok különbsèg adódik.
A vezetèkek terhelhetősège is megváltozott 8-10ève, pont a hálózati ès fogyasztók jellemzőinek változása miatt. Az általad írt èrtèk nem aktuális.
Ez nem ilyen egyszerű. Pl egy 3 fázisú szimmetrikus fogyasztónál nem is folyik áram a nulla vezetőn...
A vezeték keresztmetszetét nem csak a kismegszakító határozza meg, hanem még legalább 5-6 dolog.
Nem véletlenül 3 év fősuli után lehet tervezni.
A vezeték keresztmetszetet a villanyszerelő sem számol, hanem csak beépíti a terv alapján.
Nem kell mérnök, elég egy villanyszerelő, mert ő tud mindent, ami kell hozzá. Nem hiába vannak szabványok és azokat be is kell tartani. És egy fontos momentum: Az előírások nem ismeret, nem mentesít a felelősség alól; vagyis büntethetnek gond esetén.
És még mindig nem tágítasz a 2x1,5 – 32A szereléstől, amit jeleztem, hogy marhaság és tilos. (ezzel nem találkoztál, hanem te gondolod így) +tilos párhuzamosítani ily módon az ereket. Ez előírás!
3mm2 nem létezik. Ergo írtam, hogy az értékeid 8-10 éve nem szabályosak és csak ezeket a rossz amper értékeket találod meg a neten., az újakat sehol.
A tudásoddal és általad szerelt villanyt, neten át nem lehet levezényelni, mert a szerelés sokminden függvénye, ugyanúgy a keresztmetszetek is és az egyéb kiegészítő szerelések, valamint a szabályos kötések, leágaztatások, stb. létesítése is.
Az az áramérték, amit nézel, az a maximális megengedett áramerősség 1 db vezetéken. Ez azt jelenti, hogy ekkora áram esetén a vezeték hőmérséklete nem emelkedik veszélyes értékre. Ez a max áramérték a vezeték keresztmetszetéhez képest kb. gyökös mértékben aránylik, mert a vastagabb keresztmetszetű vezetéknek gyökös mértékben nő a keresztmetszethez képest a felszíne, ahol a hőt le tudja adni.
Azonban...
1. Ezt csak 1 vezetékpárral játszhatod el 1 csőben, mert a sok vezeték egymás hűtését akadályozza. Több vezetékpár esetén egy korrekciós tényezőt is kell alkalmazni. Lásd pl.
D és E táblázat (elég régi doksi, de a lényeg látható belőle: hogy a te egyszerű számításod helytelen).
2. A maximális áramerősség csak 1 dolog a vezeték vastagság méretezéshez. Pl. az is fontos, hogy legnagyobb áramterhelés esetén a vezetéken összesen max. 2-3% energia veszhet el. Amennyiben olyan hosszú a vezeték hogy a max áramnál ezt már túllépi, akkor megfelelően vastagabb vezetéket kell beszerelni (pl. másfeles vezetéknél ez kevesebb mint 15 m).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!