Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Miért van 2 tüzgátló ajtó 5...

Miért van 2 tüzgátló ajtó 5 méter távolságban?

Figyelt kérdés
15 éve épült házban az egyik emeleten a lift mellett található egy zöld tűzgátló ajtó. Ezt követi 3 lakásbejárat, majd egy újabb ilyen nagy zöld fémajtó. A furcsaság az egészben, hogy a 2. ajtó után kizárólag 1 lakás van. Mi értelme van 1 lakás elé ilyen ajtót berakni, amikor pár méterrel hátrább már volt egy? Az ajtó mögött egy 2 négyzetméteres előtér után csak az az egy lakás van (60m2), semmi más.

2018. aug. 21. 22:40
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Műszaki előírás.
2018. aug. 22. 07:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Ezt mi is gondoltuk.

De meg tudnád hivatkozni a hatályos jogszabályt, ami előírja?

2018. aug. 22. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Tök jó, hogy ti is gondoltátok. :-)

Nem, nem tudom a hivatkozási helyét a hatályos jogszabálynak, nem ezen a területen dolgozom. De már rengeteg helyen láttam újépítésűeknél, rákérdeztem az építésvezetőre, elmondták, hogy tűzvédelmileg muszáj így építeniük. Tilos nyitva hagyni, kitámasztani, automatikusan záródnia kell tudniuk.

Nem éreztem szükségét, hogy megkérdezzem a jogszabály fellelhetőségének helyét.

2018. aug. 22. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

A Válasz az OTSZ-ben lesz (54/2014. (XII. 5.) BM rendelet) - persze így nem fogod megtalálni, csak a tűzvédelmi tervező tudja majd, hogy miért pont így.


Mivel nem látom az alaprajzot, nehéz megmondani, hogy itt miért pont így. Többszintes társasháznál jöhetnek ki úgy a méretek, hogy a lépcsőháznak hő-és füstelvezetés kilépítése szükséges - így ezt tűzgátló vagy füstgátló ajtóval szakaszolják. Mivel van lift, 4 szintnél magasabbnak saccolom, úgyhogy itt már mindenképpen indokolt.


Ezen felül pedig lehetséges, hogy a menekülési útvonal hossza miatt az utolsó lakásnak külön tűzszakaszba kellett kerülnie. A tűzgátló ajtó lehet nyitva, mágnes-zárral rögzítve, de tűzjelzésre automatikusan csukódnia kell. Így ez a szerkezet jó esetben soha nem lesz használva, nem kell cserélni. Ha a lakás ajtaja lenne tűzgátló, azt a mindennapi használat miatt néhány évente kompletten cserélni kellene - adott nyitásszámra hitelesítenek egy-egy ilyen ajtót - az ára pedig többmilliós.


De pl. az sem mindegy, hogy mekkora a hő-és füstelvezetéssel rendelkező tűzszakasz alapterülete - minél nagyobb, annál nagyobb nyílófelület kell - ami egy méret után kivitelezhetetlen. Ezért is darabolhatják kisebb területekre.


Rengeteg a szabály és az összefüggés. Így jött ki szabályok szerint legolcsóbban. Vagy egyszerűen ahogy előttem írták - műszaki előírás. :)

2018. aug. 22. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!