Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Melegvíz elő állitása bojlerok...

Melegvíz elő állitása bojlerokon kivűl még milyen lehetőség van?

Figyelt kérdés
2018. febr. 16. 09:33
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Napkollektor. De az nyáron túl sokat, télen túl keveset ad...
2018. febr. 16. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

igen erre én is gondoltam

a tél a gond ott

2018. febr. 16. 09:45
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

Kicsit részleteznéd, hogy mire kell a víz, és mennyi például?

Illetve milyen költségekben gondolkozol?


Bojlerből is van többféle: villany, gáz, fatüzeléses.

Ha nem akarod tárolni a melegvizet, létezik elektromos átfolyós rendszerű is.

Ha csak nyári fürdőzéshez kell, akkor fekete LPE csőben is tudsz megfelelő mennyiséget előállítani.


Vagy napkollektoros megoldás is lehet.

2018. febr. 16. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
Kombi kazánnak hívják azt a gázkazánt, ami fűteni és melegvizet készíteni.
2018. febr. 16. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
hőszivattyús melegvíz tároló
2018. febr. 16. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
Fa tüzelésű bojler :)
2018. febr. 16. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

Átfolyós rendszerű vízmelegítő. Lehet gáz vagy villany.

Utóbbi mellé napelem.

Vagy napkollektor. De akkor úgy kell számolni az évszakokkal.

2018. febr. 16. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

Ha van egyéb fűtőtested, akkor a hőcserélő a Te barátod.

Nálunk pl. a vegyes tüzeléses központi fűtés volt úgy kialakítva, hogy egy 100literes hordó is rá volt kötve. A hordóban egy vas (ma már rézből csinálják) csőkígyó volt elhelyezve. A csőkígyón az előre menő, vagyis "melegvizes" ág át volt vezetve, ami 70 fok körülire melegedett fel. A hordóban a többi teret a melegítendő fürdővíz töltötte ki. Ez a víz szépen felvette a csőkígyóból a meleget. Nyilván nem 70 fokra melegedett át, hanem 10..15 fokkal kevesebbre, de az 55..60 fokos vízzel a régi, hatalmas öntöttvas kádat mi kétszer-háromszor simán megtöltöttük kellemes meleg vízzel, mivel az első eresztéshez még jócskán kellett a csaptelepen hideget is keverni. :)

Plusz e mellett a hő egy része radiátorként melegen tartotta a fürdőszobát is, úgyhogy az egytagos kis kiegészítő radiátort el is kellett zárnunk, mert túl nagy lett volna a hőség.

Ha erre nincs szükség, a hordót le lehet hőszigetelni.


Nyilván az olcsó olajos hordót nem kötheted rá a 4Bar körüli nyomású vízvezeték hálózatra, mint egy hőtárolós villanybojlert. Nálunk viszont volt egy egyköbméteres víztároló tartály 3méter magasan, ami vízhiány esetén is lehetővé tette a fürdést, mosogatást, kézmosást, mégpedig szoba hőmérsékletre fellangyosodott vízzel. Ez pont úgy működött, mint valami hatalmas WC tartály. Egy wc-úszó töltötte fel közel színültig vízzel, mikor a vízszolgáltatás rendben volt. A fürdőszobában persze a csapokra és a fenti hőcserélőre is ennek a tartálynak fenekéről ment a cső, a mosogatóra, a konyhai ivókútra pedig a városi magas nyomású hálózat csatlakozott, hiszen a tartályban állott vizet nem volt egészséges meginni. A három méter magasságú vízoszlop hidrosztatikai nyomása csupán 0,3Bar. Ez töredéke a hagyományos víznyomásnak, ezért nagy áteresztőképességű régi típusú, vagy új esetén 3/4 colos golyós csapokat érdemes használni az ilyen rendszerekhez.


A fenti hideg víz tároló rendszer egyébként megélte a 2. nagy háború előtti évtizedeket, a gyakran vízhiányos háborút, valamint még 55 esztendőt és bizony számtalanszor tett jó szolgálatot. A melegvizes hőcserélő 1970-ben lett hozzá készítve, előtte fatüzeléses bojler csinálta a kádhoz a melegvizet. 30 esztendős üzeme alatt soha nem romlott el. Ma már én is átfolyós gázbojlert tettem fel. Eleinte gázpalackról járattam, utána fúvóka csere után egyszerűen átállítottuk vezetékes gázra, mikor lett városi gázunk.


Annyit még a hőszerélőhöz, hogy a fekvő helyzetű hordó is a falra volt 2,5 méter magasságban felszerelve, végei pedig két oldalt fából barkácsolt korongokkal megtámasztva, nehogy az évek során a nyomás miatt a vékony fém kihasadjon. A korongok is össze voltak persze húzatva egymáshoz. Ahhoz képest, hogy a szükség hozta a megoldást, zseniálisan jól működött.


A házi víztározót ha ma csinálnám, egy IBC műanyag tartály lenne a padláson, persze vagy fűtött térben, vagy alaposan körbe hőszigetelve. A lényeg, hogy minél magasabban legyen, a kellő víznyomás miatt. A 100 literes hordó viszont tehető bárhova, ahol hely van és fűtött tér. Nem feltétlenül kell elfektetni sem, tehető pl. egy nem használt sarokba a fürdőkád végéhez. Csak nálunk a fater így oldotta meg. :)

Plusz ma már inkább keresnék egy 120...150 literes öreg kidobott, de jó állapotban lévő vízbojlert és abba tenném a fűtőcsonk helyére a hőcserélő csőkígyóját. Annyi, hogy ilyenkor a 10 fokos bejövő vizet tovább tart neki felmelegíteni, mint a szobahőn lévő tartályból érkezőt.

Sok sikert a barkácsoláshoz!

2018. febr. 18. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 Csabx ***** válasza:
100%
Fazék :Đ)
2018. febr. 19. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%
bogrács
2018. febr. 19. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!