Miért készül manapság a legtöbb újépítésű ház/társasház minimalista, kocka stílusban?
Én éppen azt látom, hogy igyekeznek jól tervezett, szép házakat tervezni. Társasháznál most ez a divat és sokkal jobb, mint a 90-es években tervezett nagyra felfújt családi ház stílus.
A belső alaprajz más kérdés, ott némelyik beruházó valóban nagyon spórol, alig vannak falak, ezzel együtt felületek, minimális villanyszerelés, stb.
Ami a hasznot illeti, tény, hogy lehet vele keresni, de meglepődnél, mennyi költsége van egy beruházónak. Nem a tervezés a drága, a bankok (hitelezés), ügyvédek (szerződések, alapító okiratok, stb.) sokkal jobban keresnek rajta, mint a mérnökök.
Egyszerűen ez a divat.
Nekem pl nagyon is tetszik, letisztult, modern.
Minden kornak megvolt a sajátja.
Én pl. egy Kádár-kockában lakom, nem kell bemutatni senkinek.
Anno 100-ból 99 ház ilyennek épült.
Ma is rengeteg van, még ha fel is újították vagy hozzátoldottak, a legtöbbet fel lehet ismerni.
Aztán volt a 90-es években jellemző 2 szintes családi házas stílus, amiről az előző válaszoló írt.
Elég jellegzetes stílus ez is, nem annyira standard, mint a Kádár-kocka, de azért 99%-ban be lehet lőni, hogy melyik évtizedben épült. :)
Ma meg ez a minimál stílus a nyerő.
Ha nem tetszene a nagy többségnek, akkor nem építenének ilyeneket még családi háznak sem, meg társasháznak sem.
De azért jellemzően nem a 60-80 évesek vesznek lakást vagy építkeznek, a fiatabb generáció meg miért is ne szeretne egy modern épületben élni?
Nem tudom, miért lenne ez bármivel spórolás, szerintem nem látod át a tervezési folyamatot.
A minőségnek meg főleg nincs köze a stílushoz.
Villanyszerelésben semmiképp sem mondható spórolásnak ez a stílus, vagy arra gondolsz, hogy nagy üvegfelületek vannak, így több természetes fény jut be?
MErt ez az emberek igénye, nem akarnak sötét, napfénytől elzárt, penészesdő, dohos lakásokban élni.
De ami a falban megy vezeték, az hidd el, hogy a lehető legbiztonságosabb és mindenre gondoltak, minden helyiség megfelelő számú konnektorral, megfelelő keresztmetszetű vezetékekkel ellátva.
A régebbi házakban egymásba kell dugni az elosztókat, mert kevés konnektor van. GOndolom sejted, hogy ez egyáltalán nem biztonságos.
Ma, amikor már minden elektromos, jóval több energiát használunk fel, ezekre gondolnak a tervezők.
Ha mégsem úgy épül meg, annak két oka lehet, de nem a tervező a hibás szerintem.
Az egyik a megrendelő, azaz te, vagy a vállalkozó, aki kitalálja, hogy építkezni szeretne. Ő mondja, hogy minél olcsóbb legyen, a etrvező csak a megrendelő kívánséágának tesz eleget pl. kisebb keresztemtszettel, mert az olcsóbb. Aztán majd pislognak, hogy nem bír el semmit...
A másik, ami nagyon szerencsejáték, az a kivitelező munkája. Lehet azt mondja, hogy a megfelelő vezeték van a falban, de úgysem látod... és valójában beteszi a kisebbet, mert neki úgy olcsóbb.
De véleményem szerint egyik esetben sem spórol a tervező.
Az építőiparban sosem dolgoztam, de műszaki ellenőr ismerősöm több is van.
A beépítésnél nincsenek ott, egyébként meg ez is olyan szakma, mint a többi: elég sokan lefizethetők.
Konkrét céget tudnék mondani, akik lepapírozzák az alaphoz felhasznált betont, de valójában feltöltik földdel meg mindenféle hulladékkal, és a beton 1/3-át építik be.
Nem kis mennyiség, nem kevés pénz. A megspórolt anyag költségét felezik, és mindketten jól jártak, a kivitelező meg a beszállító is.
Ki tudja, a ti/mi házaink hogy épültek, nem voltunk ott.
Így, hogy nincs közöm hozzá, még így is biztos vagyok benne, hogy az egyik legtöbb átverés és kenőpénzzel megoldás ebben az iparban van.
Sokkal inkább divat mint spórolás vezérli a tervezőket, építtetőket.
Mindenesetre számomra már borzasztó unalmas a mai divat.
Ugyanazok a szinek, ugyanazok a tetők, kocka minden...
Nagyon ritka az olyan új építésű ház amiben megfog valami, ami olyan igazán hangulatos, otthonos.
A 90-es években pl. sokkal több volt az olyan ház ami sugároz valami egyediséget, melegséget, otthon-hangulatot.
Ezzel szemben a maiak... világosbarna, vagy pasztell színű falak, mediterrán tipusú tető, szögletes, barna keretes nyílászárók... ennyiben ki is merül a fantázia.
Ma tényleg nincs új építésű ház hőszigetelés nélkül, na de nem is építesz meg semmit 20 millió alatt.
Még 20-ból sem nagyon hozol ki semmit, a CSOK kapcsán sokan kiszámolták, és ezen az oldalon is találtunk rengeteg ilyen kérdést az utóbbi időben.
A lényeg, hogy 20-30 milliónál már pont nem számít, hogy "hullóból" lesz 100-200 ezres plusz költség, pl. hungarocell tábláknál. A ragasztó és egyéb olgoknak meg édesmindegy, hogy milyen formájú a ház.
Szóval szerintem a legkevésbé sem a hőszigetelés egyszerűsége a kulcs itt.
Főleg, ha belegondolsz, hogy van olyan tégla, aminek a réseiben már benne van a gyapot. Rakhatod kör alakba is, vagy ahogy tetszik.
A tervező nem lusta, ezt felejtsük el.
Azt tervezi meg, amire igény van!
Ha húzza a száját, lehet resni másikat, de nem ez a jellemző, hogy úzzák a szájukat.
Azt tervezik meg, amire igény van!
Ha már van 30 milliód, akkor csak van hozzá egy álmod, nem? Hogy milyenre vágysz! Mint az a toronyszoba. HA olyat akarsz, olyat kell terveztetni.
Hogy ma miért készülnek ezek a típusú házak?
Mert ilyet kérnek az emberek! Mert tetszik nekik!
Végigmentünk 3-4 éve vonattal a Balaton partján.
Egymás hegyén-hátán a millió kis cuki, édes nyaraló. NAgyon barátságosak, hangulatosak. Ott még csak elvétve volt ilyen modern minimalista ház, nagyon durván jól néztek ki.
A másik: megyek Debrecen óvárosában, ezer éves házrészek egymásba épülve, katasztrófa. Dózert érdemelne sok komplett utca.
És beépül oda egy ilyen modern ház. Felüdülés.
Gondolom a telek adott volt, sokat ér, mivel belváros. Naná, hogy valami modernet fog odaépíteni az ember. Karakteres, éles vonalak, nem is való oda egy bájos alpesi faházikó.
Felejtsük már el ezt a lusta tervező vonalat.
Ha neked csak 200 ezred van burkolni a teraszt, akkor nem választasz nagy méretű vastag járólapot, mert a burkolónak az nehezebb munka, és lusta megcsinálni?
Ugyan már!
A tervező is biztos, hogy többet dolgozik az egyedi igényekkel, de azért elkérheti, és el is kéri a felárat!
Neki nem milliókat adsz, hanem százezreket, és ha már 30 millából építkezel, akkor nem hiszem, hogy gondot okoz 150 ezerrel többet kifizetni, mert egy szoba fél emelettel magasabban lesz a többitől.
Mondjuk ismerek olyan házaspárt, akik CSOK-kal építkeznek, és 10-20 ezer forintokon megy a számolgatás, hogy hogy jönnének ki olcsóbban, meg sok mindent rokonok csinálnak, ami nem építési engedélyes rész. Már így is többe vannak, mint amennyijük volt eredetileg, hát ilyen is van.
De ez továbbra sem a tervező lustasága.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!