Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Meddig tarthat az e-Naplós...

Walter_Dornberger kérdése:

Meddig tarthat az e-Naplós építkezés?

Figyelt kérdés
két megvalósítási ütemre kértem építési engedélyt, jogerősen 2016-januárban megkaptam. Az első ütemet 2018-ban kezdeném, mint építtető, egyes munkákra szerződést kötök, más munkákat saját magam végzek el. Meddig tarthat az építkezés (az első ütem) mennyi idő telhet el a második ütem kezdete és az első befejezése közt, és mi van, ha nincs kivitelező vagy más ok miatt húzódik a befelyezés?

2017. nov. 16. 18:54
 1/4 anonim ***** válasza:
20%
Csodálkoznék ha erre valami használható választ kapnál.
2017. nov. 16. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

"Az építési engedély alapján a jogerőre emelkedéstől számított 2 éven belül lehet megkezdeni az építkezést, és megkezdéstől számított 5 éven belül kell befejezni, vagyis a használatba vételi engedélyt megkérni."


193/2009 (IX.15.) Korm. rendelet 23§

2017. nov. 16. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ!

Kérdezném, hogy ennek a rendeletnek 23§(4) bekezdése b.) pontja szerinti hosszabbítás működik e, a megkezdés előtt? az esetemben 2016 januárban lett jogerős, és jövőre kezdenénk az építkezést, így egyszer biztosan hosszabbítani kell. ha elhúzódik, az e-napló mellett a kivitelezés (úgy olvastam, hogy nyitott alnapló nem lehet 180 napnál tovább nyitva bejegyzés nélkül) de nincs nyitott kivitelezői alnapló, meddig kell elvégezni a kivitelezést? A médiában hallottam hogy a 2 éven túl így nyitott naplókra nagy büntetést rónak ki, mi az igazság ezügyben?

köszönöm a válaszát!

2017. nov. 18. 09:39
 4/4 anonim ***** válasza:

A 193/2009-es kormányrendelet már nem él, helyette a 312/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet van.

Ennek 21. § (1) bekezdése alapján: Az építési engedély a jogerőssé és végrehajthatóvá válásának napjától számított három évig hatályos. A hatályossága alatt, ha az építési tevékenységet – az építési napló megnyitásával igazoltan – megkezdték, akkor az építési tevékenység megkezdésétől számított öt éven belül az építménynek használatbavételi engedély megadására vagy használatbavétel tudomásulvételére alkalmassá kell válnia. Az építési engedély hatályát az építtető kérelmére az építésügyi hatóság az 52. §-ban meghatározott feltételek teljesülése esetén hosszabbítja meg.


Tehát az engedély a jogerőre emelkedésétől számítottan 3 évig érvényes, ha azonban megnyitódik a napló akkor a megnyitás napjától további 5 évig még érvényes lesz. Azonban a szöveg értelmében ebben az öt évben be kell fejezni a kivitelezést. Viszont az 52. § (4) bek. értelmében a megkezdett kivitelezésre is lehet még kétszer 1 év hosszabbítást kérni. Így összesen akár 10 évig és érvényes lehet egy építési engedély: 3+1+1+5


Ha nem készül el minden, akkor lehet továbbépítési engedélyt kérni, viszont ott már kérdéses hogy addig nem változnak-e meg úgy a szabályok, hogy ami most engedélyezhető akkor már nem lesz az.


Ilyen nincs, hogy a két ütem elvégzése között lenne időkorlát. Ha kész az első arra meg lehet kérni a használatbavételt, a második ütemet pedig a három éven belül meg kell kezdeni akkor az is további 5 évig még érvényes lesz vagy lehet kérni hosszabbítást csak kimondottan a második ütemre, majd lehet arra is használatbavételit kérni ha kész. De ha elkészül a második is az első ütem érvényességén belül akkor meg lehet kérni egyszerre is mindkettőre.


Hosszabbítani egyébként kétszer van lehetőség további 1-1 évvel.

52. § (4): Az építésügyi hatóság az építési engedély hatályát annak lejárta előtt kérelemre, a (6) bekezdésben foglalt feltételek mellett legfeljebb két alkalommal, egy-egy évvel hosszabbíthatja meg

a) az építési tevékenység megkezdése előtt, valamint

b) megkezdett építési tevékenység esetén.

2017. nov. 20. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!