Betonpillert koszoru helyett?
Majd a statikus megmondja. Teljesen mindegy, hogy Józsi vagy Pista szerint jó-e. Lehet, hogy egyébként tényleg működő képes, ha az építésügyi hatóság szerint nem. És őket a számok érdeklik. Ezért ha bármi átlagostól eltérőt akarsz, akkor a tervező statikushoz fog küldeni, hogy magát levédje és ő majd megmondja, hogy mehet-e.
Ha a józan paraszti eszemet használom, akkor egyébként nem járható út. De nem vágyom se építész se kőműves. Csak pár építkezést, felújítást láttam.
Pont nem tőlük kellene tanácsot kérni.
Javaslom az építészt kérdezd meg, akinek úgyis benne kell lennie a buliban.
Itt mindenképpen a statikus dönt.
Ha egy 2-3m széles sufninál talán megoldható, de egy 8-10-nél már nem hinném. Főképpen, mert a fa görbül a folyamatos terhelésnél, ami nem csak lefele hat hanem kifele is nyomja.Egy nagy szél pedig többszörözi ezt az erőhatást. A tégla pedig nem erre van tervezve, ha oda is rögzíted (pláne hogyan?, mert az nem tömör). A koszorú lényege, hogy a tető súlyát egyenletesen elossza a falakon, és kibírja a több irányú húzás, nyomás igénybevételt. Nemhiába van bevasalva. Csak vesd össze egy tégla és vasalt beton teherbírását.
Nem járható, ahogy írták, a koszorú több terhet tud felvenni, eloszlatni. A mai tégláknak szinte semmi teherhordása nincs. A tervezésbe pedig statikust is be kell vonni, ő majd kitalálja a szerkezetet.
Ács, kőműves pedig ilyet nem tud, csak megépíti, amit lerajzolnak neki.Esetleg tapasztalata van, hogy látott-e már ilyet, és megállt-e.
A betonpillér csak függőleges terhet képes felvenni, a vasalt koszorú pedig függőleges és vízszintes irányút is.
Az járható út, hogy a falazatot kiváltod betonpillérekkel, és olyan tetőszerkezetet raksz rá, ahol minimális a vízszintes irányú igénybevétel, fogópáras vagy torokgerendás(székes). Ha ez nem egy nagy fesztáv 5-6m max, akkor még működhet is, de ha ennél nagyobb, akkor mindenképpen javasolt koszorút készíteni.
Tetőtér beépítéseknél előszeretettel alkalmazzák a betonpilléreket, főleg olyan helyeken, ahol lukacsos téglát raknak kitolva a födémre, illetve ahol nincs körbefutó koszorú, mert ott kénytelenek bekötni a födém vasalatába. Voltam olyan házba ahol a tulajdonos fogópáras tetőt álmodott a háza tetejére vasalt koszorú nélkül, zsindelyes tetőfedéssel, de a fogópárakat túl magasra helyezte és szar vékony fát használt, az első komolyabb hó szétnyomta. Ha ilyen tetőszerkezetet terveznék,akkor rétegragasztott szarufákat ajánlanék és fém profilt használnék fogópárnak min m12 csavarkötéssel, az talán megtartaná.
Csak egy módon tudod elkerülni a koszorú készítést, ha szakítasz minden hagyománnyal, legelőször a talpszelemennel, majd a hagyományos tetőszerkezettel, betoncseréppel stb.
Ne ácsot vagy kőművest kérdezz, mert ha megfizeted, akkor ők gyönyörű tetőt építenek Neked koszorú nélkül is, egy kicsit drágábban, de felelősség nélkül. Egy ideig állni fog.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!