Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Hallott már valaki olyanról,...

Vortrekker kérdése:

Hallott már valaki olyanról, hogy egy panellakást le kellett bontani amiatt mert szerkezetileg annyira elöregedett hogy életveszélyessé vált?

Figyelt kérdés
Arra akarok kilyukadni, hogy a panellakásoknak is van egy élettartama, és vannak-e már olyanok, amik elérték ennek a végét?

2017. febr. 25. 17:41
 1/6 anonim ***** válasza:

Nem hiszem, hogy vannak. A panel lakások élettartamát 60-70 évre tervezték, a házgyáriakét még hosszabbra.

De nagyon sok panel és házgyári lakást fel is újítottak.

2017. febr. 25. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Nálunk nem bontották még őket, mert úgysem tudnák a lakókat hol elhelyetni. Próbálják felújítani energetikailag őket, de ez csak részleges megoldás. Több más országban viszont lebontották őket vagy visszabontották, mert sosem lehet úgy felújítani őket, hogy azok tényleg megérjék.
2017. febr. 25. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
59%

Csak példának:

[link]

2017. febr. 25. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Azért az IMS technológia teljesen más, mint a "hagyományos" panelek! Utóbbiak akár 100 évet is kibírnak jelentősebb szerkezeti felújítás nélkül.

Azt sem lehet kijelenteni hogy ami IMS-sel épült azt mind le kell bontani. A 25 emeletesnél (és még pár hasonló technológiájó kisebb épülettel a városban) a kivitelezés nem megfelelősége volt a fő gond.

2017. febr. 25. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 xswerdy ***** válasza:

1-es válaszoló: elárulod, hogy mi a különbség a panel és a házgyári között? Szerintem ugyan az.


A pécsi magasház nem a szokásos panel technológia volt, de ott is korábban csináltak valami elég költséges megoldást az életveszély elhárítására, igazából nem ezért bontották le, hanem mert végülis senki nem akarta hasznosítani.


A volt NDK-ban bontottak le sok panelházat, mert nem találtak beléjük lakókat.


Azelőtt mindig 50-100 évet mondtak a panelek élettartamára, ami elég tág határ, de valószínüleg tovább is jól megvannak. A jellemző felújítások alapvetően nem a statikát, hanem a hőszigetelést, ablakcserét, meg a gépészeti felújítást jelentik.

2017. febr. 26. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

A 2000-es évek elején volt egy szerkezeti megerősítés több száz millió forintért. Ezzel kb 10 évre megoldották, hogy ne kelljen vele foglalkozni és próbáltak befektetőt találni a hasznosításra. Volt szó róla, hogy kollégium lesz, arról is hogy szálloda, de egyik tervből se lett semmi.

Valóban úgy volt, hogy nem kellett senkinek és lassan időszerű volt az újabb megerősítés. Az üresen álló épület állaga sokkal jobban romlik, mint egy lakotté. 10-15 év alatt ismét elég sokat romlott az állapota. Közben estek már ki üvegtáblák a lépcsőházból, szakadtak le födémek, esett le több mázsás liftmotor az épület tetejéről, stb. Bár szerintem pl ez utóbbi nem magától pottyant le. Rengeteg videó van fent youtube-on amit az illegális besurranók készítettek az épület belsejéről.

Végül vagy az lett volna, hogy megint több száz milliót ráköltenek, hogy üresen álljon még évtizedekig és továbbra is probléma legyen vele, vagy nagyobb ráfordítással lebontják és nem lesz több gond vele. Utóbbit választották.

De még egyszer: teljesen más szerkezet az MIS-technológiával épült magasház, mint a többi szokványos "normál" panelépület.

2017. febr. 26. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!