Szalmabálaházakra tényleg igaz, hogy 50-70 nm-es családi házak is építhetőek belőle (falazóelemek (például téglák) nélkül)?
akár 500 négyzetméteres is.
nyilván nem a bálákon fog pihenni a ház súlya, hanem a szerkezeten...
a bála csak töltőanyag, ugyan úgy meg kell neki csinálni a könnyűszerkezetet, mint minden hasonló háznál.
fából, vagy fémből.
itt annyi a különbség hogy nem mesterséges vagy cellulóz szigeteléssel van kitöltve a szerkezet, hanem szalmával.
viszont én sem erőltetném annyira ezt a témát mert egyenlőre még gyerek cipőben jár ez a technológia, és rengeteg hátulütője van, az mellett meg egy vagyonba kerül hogy "normálisan" meg legyen csinálva.
és itt a normálison van a hangsúly.
kezdve azzal, hogy először tűzhatlan-á kell tenni a szalmát vegyi anyagokkal, pont mint a cellulóz szigetelést.
a másik meg, hogy senki sem szeretné (gondolom?) ha egér meg egyéb élőlény kolóniákkal kéne együtt élnie a falazatban, szóval elég precízen meg kel csinálni minden lezárást, hogy esélye se legyen beköltözni a kéretlen vendégeknek.
sokan egyébként bele sem gondolnak abba amit leírtam, hogy ez egy csomó többletkiadást jelent, és nem hogy olcsóbb az ilyen jellegű ház, hanem jóval drágább.
na meg az sem mindegy hogy egy tyúkólról lenne szó, vagy lakóépületről, mert bizony a szalmabála szigetelésű házaknak igen kemény építési szabályzatoknak kell megfelelnie, hogy kaphass hozzá lakhatási engedélyt is.
Sőt léteznek 2-3 emeletes házak (önhordó szalmab.falazattal) kultúrházak és elég nagy kastély szerű építmények is belőle külföldön. [link]
Nálunk is épült már jó néhány szalmabála ház. és van itthoni példa az önhordó falazatra is.
Általában csak kitöltő falazat engedélyezett nálunk, de külföldön a teherhordó falak az elterjedtebbek; és már nálunk is épült ilyen. (van rá szabványunk is már).
Előnye, hogy nem kell kőműves, mert a bálákat bárki berakhatja, és a tűzálló tapasztást (5cm vályog) is kivitelezhető saját kezűleg.
Mindamellett a bála méretétől, minőségétől sok függ.
jelenleg ez a 2 könyv van itthon megjelenve:
De számos külföldi könyv is fellelhető és vannak itthon elméleti és gyakorlati képzések laikusok és építészek, kivitelezők számára is.
Azért nem olcsóbb egy szalmabála vagy más ház kivitelezése, mert a fal amit sokmindenből építhetsz, az építési költség kb 10-15%-a csak.
de az egerek és minden másra is van megfelelő módszer. Aki követi és érdekel ez a téma, az tudja.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!