Termosztát : Lecseréltük idén az ablakokat, és a kazánt, hogy kevesebb legyen a gáz számla. A termosztátot is lecseréltük. A régi 1 fokonként kapcsol. Az új 0.1 fokonként. Sűrűbben bekapcsol. Melyik a jobb?
Attól félek, hogy az új termosztát mivel érzékenyebb sűrűbben kapcsol be, ezért több gázt használ. Bár kevesebb ideig megy, de ugyan azt a víz mennyiséget melegíti fel újra, és újra. (Eberle a régi, és Eberle 200 az új "is").
Melyik a jobb? A régi ritkábban kapcsol be de hosszú ideig megy, míg az új sűrűn bekapcsol de kevesebb ideig megy.A régi 1 fokot fűt fel, míg az új 0.1-et. Köszönöm.
"de ugyan azt a víz mennyiséget melegíti fel újra, és újra"
Igen.
Persze, mindig azt a vízmennyiséget melegíti fel újra és újra, ami a rendszerben van. :)
Van egy hordód, fel akarod tölteni vízzel. Hordhatod bele 1 literes edénnyel, vagy 10 literessel. Melyik esetben kell hozzá több víz?
A házban lévő levegőt is alapvetően ugyanolyan hőmennyiséggel kell felfűteni, az lényegtelen, hogy egyszerre vagy részletekben. Esetleg annyi, hogy pár másodpercbe beletelik a tűzteret kellően átmelegíteni, de ez elhanyagolható.
Kisebb különbségek lehetnek nálad a fűtésnél, de az leginkább attól függ, hogy alul vagy felül vannak-e méretezve a radiátorok, ill. hogy nincs-e túl forróra állítva a vízhőmérséklet.
Ha a jelenlegi rendszer a jelenlegi beállításokkal túlfűti a lakást minden egyes begyújtásnál, akkor ez így drágább.
Ha minden jó, akkor ugyanannyiba kerül így is, úgy is.
Minden egyes begyùjtásnál van felesleges gázod, amivel átmelegszik a kazánod, ès ez után melegszik csak a vized. De ez nem számottevő mennyisèg.
A 0.1 fokos kijelzès nem azt jelenti, hogy tized fok változásra kapcsolgat. Javaslom, hogy tanulmányozd a papìrját, mert ennèl okosabb a termosztátod.
Na pont ezt írtam, hogy ha túlfűtöd a lakást, akkor az veszteség, emellett kellemetlenség.
Ha a beállítotthoz képest 0,1 fokos lehűlést érzékel, akkor gyakrabban kapcsol be, és rossz beállításnál gyakrabban fűti túl a lakást, mint ha csak egész fokonként fűtené túl.
A lakásnak van egy adott hőleadó "képessége". Ezzel, ha kint -10 fok van, akkor sok hőt ad le, ha kint +10 fok van, akkor sokkal kevesebb hőt ad le.
Na mármost, a 65 fokos víz a szobalevegőnek mindig ugyanannyi hőt ad le, egy bizonyos beállításnál.
Ha ezt a két tényt összeveted, akkor az jön ki, hogy ha kint +10 fok van, akkor az épület nem tud olyan sok hőt leadni, mint amennyit a 65 fokos víz lead a szobának. Vagyis túlfűtöd a szobát ilyen meleg vízzel, méghozzá gyakran, a 0,1 fok miatt.
Kivéve persze, ha alul vannak tervezve a radiátorok. Mert akkor a gyakori bekapcsolgatások ellenére se érzed túl melegnek a hőmérsékletet. De viszont ilyen helyen ha kint -10 fok lesz, akkor bent meg fogsz fagyni, mert ha folyamatosan megy a fűtés, akkor se lesz bent elég meleg.
Jól megtervezett rendszernél ilyen időben bőven elég a 45-50 fok, aztán ha már túl gyakran kapcsolgat (a kinti hideg miatt), akkor kell feljebb venni a vízhőfokot, a rendszer által igényelt mértékig.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!