Mit érdemesebb anyagilag? Magasabb hőszigeteltésgű téglát venni, vagy egy alacsonyabbat és leszigetelni a falat?
Egy ilyen típusú tégla önállóan:
"PORObrick NF RW 30 hőszigetelt tégla"
vagy
egy ilyen: "PORObrick NF 30/24/24 falazótégla"
mondjuk 10 cm-es szigeteléssel?
Minden lehetséges opció érdekel, más méretű téglákkal is.
Reméljük, hogy a hőszigetelés fokozása nem megy az állékonyság rovására. A malter alapú kötőanyag hőhíd.
Én 30 cn NF téglából építkeztem és 12 cm EPS-el borítottam be a falakat.
Hibátlan. A legnagyobb hidegben 2 C fokot hűl a lakás egy éjszaka alatt, ha lekapcsoljuk a fűtést. A hálószobákat leszámítva, mert azok melegednének, ha a szellőző réseket lezárnánk.
Ezt ki kell számolni.
A csak téglára vonatkozó egyszerüsített képlet (elhanyagolások és hőátadás = 20 w/m^2K, valamint vakolat elhanyagolva, úgyis vékony)
[1/R]=[1/20]+[1/(hővezetési tényező tégla/tégla vastagság)]+[1/20]. A kapott eredménnyel oszd el az 1-et és megvan a hőátbocsátási tényeződ. (reciprok képzés)
Egyszerüsített képlet szigeteltre, az előbbi elhanyagolásokkal.
[1/R]=[1/20]+[1/(hővezetési tényező tégla/tégla vastagság)]+[1/(hővezetési tényező szigetelés/szigetelés vastagság)]+[1/20]
Itt újra kell egy reciprok képzés (mint az előbb). Ha a dühbelek hőveszteségét is bele akarod számítani szorozd meg durván 0.9-el.
A nagyobb szám a jobb, ez kb szigetelésfüggő. MINDEN mértékegységet SI-be helyettesíts be, így a vastagságokat méterben. Természetesen minden szigetelés és téglatípushoz különböző érték fog társulni, ezt neked eldöntened. A hővezetési tényezők katalógus adatok, lambdával jelölik általában, W/mK mértékegységgel.
üdv, épületgépész kolléga.
Kedves utolsó hozzászóló!
Jól hangzik. Így mennyibe került 1nm fal?
szerintem maradjon az nf tégla és szigetelés.. azt fogod a legolcsóbban megkapni, de számolj utána..
épületgépész már válaszolt neked, az alapján kiszámolod a hővezetését a faladnak, és megnézed hogy mikor lesznek az értékek egyenlőek, és rájössz bármely megoldást választod a legjobb sima nf tégla és polisztirol.
Ráadásul ha pl van egy beton födémed, ott lazán tudsz hőhidat csinálni mert vékonyabb lesz a polisztirol. Szóval célszerűbb egyenletes szigetelést választani, és az pedig az, ha a külső burok van jól leszigetelve..meg vastagabb szigetelésbe jobban tudsz rejtett redőnytokot tenni, de a simát ami olcsó is lazán bele tudod tenni, és ha elég ügyes vagy hőhíd mentesen, minél vékonyabb a szigetelés ezek annál bonyolultabbak.
a polisztirol vastagságát se érdemes a világ végéig felvinni, egy bizonyos vastagság után már nem sokat fog számítani, pl évi 800-1000 ft gázt max, gyakorilatilag hanyagolható, ilyenkor érdemes rápörögni a lakás légcsereszámára, és azt is valamelyest optimalizálni, van az a pont (és elég hamar eljön) amikor már sokkal többet számít mint a fal hőszigetelése.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!