Milyen fűtést válasszak? új családiház tervezése előtt állok.
A passzív ház, geotermikus energia jó dolog.
Ha ezt választod nagyon figyelj a levegő páratartalom szabályozására. A házad szinte hermetikusan be lesz csomagolva. Ez tök jó mert kevés energia kell a fűtéshez.
De a felesleges pára sem távozik a szokásos módon. Főzés, fürdés, virágok locsolása mind páraképződéssel jár. Aztán jön a penész ha túl sok a pára.
Hát ha se gáz, se kémény, akkor csak az elektromos fűtés marad mint reális lehetőség, nem? Hőtárolós kályha, padlófűtés, stb.
Egynek ez is jó, viszont kínos, ha valami miatt két napig nincs áram. Valami teljesen áramfüggetlen dolog nem árt mellé, legalább néhány szobába. Akár parapetes gázkonvektor, akár vegyes tüzelésű kazán, vagy kandalló.
Az ilyesmi, mint a geotermikus energia nem éri meg. Egy fórumon írta valaki, hogy ő már többet is megvizsgált személyesen, műszakilag és költségvetésileg, és soha nem jön be az ára. Egyszer belekerül nagyon sokba, aztán csak az üzemeltetési költéség (áram), de mire kezdene megtérülni, akkor megint egy nagy halom pénzbe kerül, mert mindent cserélni kell rajta 10 évente.
Geotermikus energián a hőszivattyús dolgot értettem.
Ha a szomszéd kertben tör fel a meleg víz, akkor persze megéri ezt használni.
"a gázt nem feltétlen szeretném beköttetni, még a kéményt is felejteném legszívesebben."
Mostanában nem olvasgattam az építési szabályzatot, de nekünk az építési engedély kérelem mellé csatolni kellett a szolgáltatók nyilatkozatát is, többek között a FŐGÁZ-ét is, hogy el tudnak látni energiával. Az egy db kémény pedig kötelező volt a tartalék fűtésnek.
Egyik ismerősöm napkollektorokat rakott fel, de 5 fok alatt rá kell segítenie a vegyes tüzelésű kazánnal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!