Van olyan közületek, aki megbánta, hogy faablakokat rakatott be a házába?
Én igazat adnék a kérdezőnek, mivel egy jó ablakot nem kéne gyalulgatni, hanem csak állítani rajta.
A fa idővel vetemedik, hiába a leggondosabb szárításokon ment át, egy nagy méretű akár el is deformálódhat.
Igen, kezelgetni kell 3-5 évente - pl vastag lazúrral 2 rétegben, ami igencsak megdobja a költségeket hosszútávon, mert ez négyzetméterenként 5000 ft körül mozog. Vagyis ablakonként ennyi kiadás 5 évente.
Nem beszélve arról, hogy a szigetelő gumit igen könnyen össze lehet kenni - ezt beragasztani egy festő sem fogja.
A műanyag ablakok is kibírnak 50 évet, a fa is kibír vagy 50-70-et, de ez idő alatt a műanyagra semmit, a fára már 50000-et ráköltöttél, vagyis többet mint az ablak ára maga.
Van egy rossz hírem: a műanyag ablakot is lehet festeni, de fóliázni is ha nem tetszik a színe vagy 30 év múlva lemattulna.
1. A fa ablak azért drága, mert drága az alapanyag és a gyártás költsége is magasabb,mint a műanyagé.
2. A fa nyílászárókat évente méhviasszal kell átkenni, akkor kb. megduplázható az élettartama.
3. Magyarországon kb 4 ablakgyártót ismerek, akinek a termékeit be merném építeni a házamba, a többi gyorsszárított belorusz anyagból dolgozik.
Valaki itt az előbb írta, hogy a műanyag ablakok kibírnak 50 évet. Nos, ez nem igaz. Annakidején sajnos műanyagra cseréltem a régi gerébtokosakat. Már három év múlva után kellett szabályoztatni és utána minden évben karbantarttattam, mert az is vetemedett, deformálódott.
8 év után már a gumitömítés is cserélve lett rajta, aranyárban - hogy ismét jól zárjon.
Pár lépcsőházzal arrébb fa ablakokra cserélték, nem úgy mint én. Minden évben kenik valamivel még tán ápoló szett is van hozzá - páros években csak ápolóval talán - de az ő ablakuk még patent. Én 15 év után a lecserélésben gondolkodom, ha ezt a telet kihúzom valahogy...
Én ott tévedtem el, hogy amikor műanyag ablak vételre adtam a fejem, akkor már volt egy 30 éves műanyag székem, ami 30 évet simán kibírt állagromlás nélkül, azt hittem az ablak is ilyen lesz. Sajnos a benne lévő fém alkatrészek vetemedése miatt ez nem így történt...
#7
Akkor valami gagyi minőséget vettél, természetesen szándék nélkül. Nálunk 1993-ban lett beépítve NK műanyag ablak (talán a cég már megszűnt) és nemhogy nem sárgul, nem mattul, de csak az első évben kellett utánaállítani. A pattintós tartozékok közül a zsanértakaró ami idővel lecserélésre került. Gondolom műanyag és műanyag polimer között is van különbség mint fa és fa között. Fa ablak is tönkre tud menni kezelés mellett is és nélkül is 7-8 év alatt is és 40 évet is kihúzhat probléma nélkül. A különbség a műanyag és a fa között, hogy eközben a fára költöttél a festésre, a műanyagra nem. Bár én csak szobafestő vagyok, tudom, hogy az emberek mennyire utálják a csiszolással járó port, a pakolászást, felfordulást 5 évente, hiába kötik össze falfestéssel. Az anyag és a munkadíj (idő) az nincs ingyen, még ha magának csinálja is az ember. És ezt meg kell szorozni 5-6-10 alkalommal...
#7
Bevittek az erdőbe sajnos, lehet kapni normális minőségű műanyag ablakot,de az a legolcsóbbnak hirdetettnél 30-50%-kal drágább.
Nincs mese, felhígult a szakma is és az alapanyaggyártás is (köszönjük Lengyelország és Kína),de kis utánajárással be lehet szerezni olyan műanyagablakot, ami 20-30 év múlva is ablak lesz.
#8
Akkor azt még talán én gyártottam. :) A cég ugyan megszűnt rég, de azok az ablakok a mai napig működnek. A Roto zsanértakarói amúgy ma is porladnak, de az ablakkal semmi gond.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!