Mivel fessem le egy frissen levakolt szoba falát mert a kőműves mester aszt ajánlotta hogy első festés mésszel legyen ne a boltban vehető festékkel mert a mész levegözik a festék meg igen lezárja a falat és be penyészhet a fal emiatt?
A kőműves mester tévedett!
Abban nem, hogy egy új építésű, hagyományos téglából épített házat célszerű elsőnek mészfestékkel festeni, de ez nem azért van, mert különben gombásodna a fal.
Az új ház még mozog, beül a földbe, repedezik a vakolat az első két év során. Ez az általános. Egy jó erős alap azonban ezt kizárhatja. Mivel repedezhet, ezért célszerű egy olcsó festékkel festeni, mert kb 2 év múlva újra kell festeni. Ha mésszel fested, akkor biztosan, mert az egy durva festék, és könnyen piszkolódik. A második festéskor már ki lehet javítani az esetleges repedéseket és lehet drágább, jó minőségű festést vagy tapétázást alkalmazni.
Az egy tévedés, hogy az új ház gombásodik, mert festeni csak a száraz falakat szabad. Különösen érvényes ez a mészfestésre, mert a mész tulajdonsága, hogy nedvesen nem takar, csak miután megszárad akkor fehéredik ki, vagy veszi fel a kívánt színt. Ez a megoldás, ami a mai modern anyagok használata mellett nem feltétlen szükséges.
Te azt írtad, hogy csak a szobát vakolták frissen, tehát nem egy új házról van szó. Ha megszáradt a vakolat, akkor nyugodtan festheted, vagy tapétázhatod a falakat tetszésed szerint. Nem azért gombásodik egy fal, mert újra van vakolva, hanem valamilyen technológiai hiba történt az építés során, vagy megváltoztatják a szoba levegőztető rendszerét. Mondjuk egy szoba régi ablakkal a réseken keresztül szellőzött, de új ablakokkal lezárták a szellőzést és így a használat mellett nem biztos, hogy elegendő levegőhöz jutnak a falak. Ebben az esetben biztosítani kell a megfelelő levegőcserét a lakásban. Mondjuk az ablakokba szerelt automata szellőztetőkkel, vagy egy szellőzőrendszer kiépítésével. Büntetlenül nem lehet megváltoztatni a lakás tervezésekor kiépített rendszereket.
Alap, hogy a falaknak szárazaknak kell lenniük a festés előtt. A kőműves szakembered egy kicsit elmaradt a technológiai ismeretek során. Különböző cégek mindig tartanak felújító szakmai ismertetőket, amin célszerű lenne, hogy ez a szakember is részt vegyen.
Tehát a száraz felújított vakolásodra nyugodtan lehet a pénztárcádnak megfelelő festést, tapétát alkalmazni.
"penyészhet"?
:D
A kőműves nem tévedett, főként ha ő csinálta a vakolást!
:)
Nem csak a szellőzés miatt szoktak meszelni, gondolom régi vágású mester volt, aki jó szokás szerint kissé szegényebb anyaggal simította a falat. Ilyenkor a rákent mész beépül a friss vakolatba és erősíti azt. Szó sincs mozgásról, meg repedésről, szép is lenne ha mozogna az épület!
Jaj ne röhögtess ki!
Nem freskót akarnak készíteni, hogy beépüljön a falba!
Azzal viszont egyet értek, hogy régi vágású lehet a kőműves. És egy új ház a régi vágású kőműveseknek igen is mozogni szokott. És nem magyartanítást kért a válaszoló, hanem tanácsot a fal festéséről. És ha te azokkal, amit leírtam nem értesz egyet, hát megbuktatnálak a vizsgán.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!