Mi kerül ennyibe egy ház építésénél?
Lehet hogy egy bérházi gyerek nincs tisztába vele hogy mi kell hozzá de akárhogy számolgattam egy könyűszerkezetes ház is ezerszer olcsóbban felépíthető mint amenyibe adják,de ha még betonból készül és abból is a legeslegjobb minőségből akkor is ezerszer olcsóbb.
A kérdésem végülis az lenne hogy egy építkezésnél milyen költségekkel kell számolni?
persze csak a nagyobb összegekre gondolok
Nem csak falakból áll egy ház, hanem vezetékek, csövek, szerelvények, burkolatok, stb. vannak benne. A munkások sem dolgoznak ingyen, és a telek sem olcsó.
Csak a villanyszerelés milliós összeg, az épület nagyságától függően, még többszöröződik.
nem tudom milyen beton árak vannak felétek, de mi mixer betont hozattunk anno az alaphoz és a monolit mennyezethez is.Tisztes mély alapja van a háznak és 3 lépcső magas az alap. Alapterület 100 nm és ugyanennyin van monolit mennyezet is.
2005-ben csak a beton több mint 2,5 millióba került.
Igazából nem a ház szerkezet az igazán drága, hanem a gépészet, és a szépészet.
A csövek, a csatorna, a víz, fűtés, festés, burkolás, szigetelés, a kémények, a villanyszerelés, stb.
Az áfa csak 27%. A munkadíj, a járulékok. Szállítási költségek. Különböző engedélyek, az elektromos, a gáz , a víz, a csatornázási művek, a kéményseprők. A belső szerelvények, és még sorolni lehet a költségeket.
Mondok egy példát: az épület mondjuk 90 négyzetméter.annak az aljzatbetonját ki kell egyenlíteni, hogy különböző burkolatok( parketta, járólap szőnyegpadló) kerülhessen rá. 1 zsák aljzatkiegyenlítő 1-3 négyzetméterre elég. Vegyük a közép utat, a 2 négyzetmétert. ahhoz kell 45 zsák kiegyenlítő habarcs. egy zsák ( lehet olcsóbb is és drágább is a minőségtől függően)kiegyenlítő 3200 Forint
45x3200 Forint=144000 Forint. ehhez jön az alapozója 10000 Forint, azaz 154000 Forint. Ezzel csak a burkolatok alá van kész a felület. Nincs benne munkadíj. Az anyagköltség 1 négyzetméterre 1711 Forint. Ha veszed a burkolatot, akkor egy négyzetméter járólap lehet 3000 és 16000 Forint között. Akkor ha tovább számolunk, tetemes költség jön ki.
Ahogy írják. Meg a munkadíj is. Mi egy nyamvadt lakást mikor újítottunk fel, csak néztünk, hogy ja ez is kell? Meg az is? Jé ilyen sok kell? Sokkal több lett, mint amire számítottunk!
Ráadásul egy építkezésnél olyan más költségek is vannak, hogy nem is gondolnád! Ilyen-olyan illetékek, terveztetések, alap kitőzés költsége (nem vicc, ismerősömék most kezdtek építkezni és hivatalból küldtek valami embert, csak ő tűzhette ki az alapot, persze 25 ezerért, meg ilyenek vannak...
Hát igen azért tényleg nem gondoltam bele pár dologba, de sok mindent nem is írtam le.
Én eddig az ilyen kalkulátorokkat nézve azt hittem hogy az a kb 200ezer/m2 az csak a falakra vonatkozik. Durván akkor mennyi lehet a falaknak a költsége?
Mivel energetikára járok így elég sok szerepet játszik az életemben az áram és így a ház legtöbb része árammal működne (pl.: fűtés,villanytűzhely,melegvíz melegítés,megújuló energiaforrások)
Ehhez kell szakember vagy a házon belőli elrendezést,méretezést végezhetem én is?(elvileg megtudom oldani)
Így azért sokminden kiesik az építkezési költségből (gázvezeték,fűtéscső és radiátorok)
Általában a kieső gázvezeték, radiátor stb. helyett ami alternatív modern cuccot akarsz, az még drágább. Na meg, nem, ha nem is lenne jóval drágább, valami akkor is van a szokásos gázcső stb. HELYETT, tehát ez sem kieső költség, mert valami lesz helyette kiépítve, amihez a hozzávaló pénz.
Vannak jó kis ilyen oldalak, hogy a különbség hány év alatt térül meg, a hagyományos házhoz képest hát azért elég sok...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!