Igaz hogy az asztalosok csak megbecsülni tudják hogy mennyibe fog kerülni a bútor?
A legtöbb szakmában van egységár, folyóméter vagy négyzetméter ár. Pl a festők és a burkolók négyzetméteráron vállalnak munkát, így tudnak árat mondani előre.
Egy asztalos mondta hogy náluk nincs ilyen hogy ajtónként vagy fiókonként ennyi hanem előre meg kell saccolni hogy mennyi munkaóra lesz abban a bútorban.
A bútor nem csak négyzetméterre számít, hanem anyagra, stílusra, minőségre, s természetesen nagyságra, funkcióra, ami az egésznek a szerkezetét is meghatározza.
Egyszerű, vagy bonyolultabb szerkezetű, extrákkal.
Széles skálán mozog: pozdorja, ragasztott falemez, falapok.
Pácolt, polírozott; minimalista, vagy stíl. Stb., stb.
Igaza van a munkaóra tekintetében, vagyis az a munkadíj. De hol van még az anyag?
Nem mindegy, hogy összetettebb konyhabútort, tolóajtós, tükrös garderob-szekrényt kell terveznie; vagy stílbútort faragásokkal kiviteleznie; vagy lapszabászatban levágott polcokat, oldalfalat összeszerelni.
Év vége ilyen, mert január és március között drágulnak mindig a szolgáltatások, ide vonatkozóan a lapszabászat, szintén drágulnak a vasalatok és a bútorlapok. Utóbbi esetben több nagyobb gyártó nem egyszerre emel árat hanem néhány hetes csúszás van köztük.
Márciustól-decemberig fillérre pontosan számolható.
Egy átlag lapszabászat 2-3 hétre vállal munkát, és van 1 hónap az évből. Ez azért már necces, így valószínűbb a januári beépítés. Ezért a vasalatot már januárban fogja megvenni az asztalos, aminek az ára kérdéses.
Férjem asztalos.
Ő tart első körben egy helyszíni felmérést, Ő mér le mindent is. (volt már, hogy ekkora bútor kell, azt ment a fejvakarás, mert nagy lett)
Utána egyeztetnek a formákról, színekről, mintákról. Tehát mindenről.
Mivel nem 1 bútort csinált már, tudja, hogy a megbeszélt bútort x idő alatt fogja tudni megcsinálni. Az anyagár nagyjából fix.
Úgyhogy ő úgy ad ajánlatot, hogy fix összeggel. Ha elöbb elkészül, több a haszon. Ha viszont csúszik vele, az sajna benne van.
Úgy valóban nem tud saccolni, hogy felhívod, hogy fiókonként mennyi egy komód. De ilyen szinten a festő sem tud.
Felmérés után, amikor van egy skicc a bútorról, megvan milyen anyagból szeretnéd és miylen funkciókkal, akkor már igen.
Festős példánál maradva, ha felméret mennyi ablak, ajtó, keret van mennyit kell glettelni, milyen anyaggal akarod csináltatni, akkor lesz az ajánlat pontos.
Ha ezen a szinten valaki még mindig nem tud ajánlatot adni, azt ott lehet hagyni a francba
Nem árajánlatot kértem hanem beszélgettem egy asztalossal. Ő mondta hogy nincs náluk egységár hogy egy azonos szelességű bútornak ennyibe kerül. Így csak megsaccolni tudja hogy hány munkaóra összerakni, beszerelni. Az anyagot kkitudja számolni mert megtervezi laptopon, megnézi mennyi az anyag kell, annak mennyi az ára, stb
A burkoló nem úgy számol hogy az adott fürdőszobát 3 nap alatt megcsinálja, tudja mennyi a napidíja és beszorozza hárommal hanem felméri hogy hány m2 és tudja hogy milyen négyzetméteráron kell vállalni hogy normális órabérre jöjjön ki és a kettő kiadja a munkadíjat. Az asztalos viszont nem tud négyzetmérebe számolni hogy 50m2 mdf lap kell és azt x összegért rakja össze.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!