Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Mi a legjobb módja, egy...

Mi a legjobb módja, egy körülbelül 1 méter magas föld töltésre épülő ház alapjának a kivitelezésére ?

Figyelt kérdés

Egy egyszerűbb konstrukciójú földszintes nyaralóházról beszélünk. A terület nagyjából vízszintes. Szeretném a kilátás, és a vizesedés elkerülése miatt egy töltésre építtetni. Ha jól tudom az alapnak mindenképp az eredeti felszín alá kell mennie. Milyen mélység lenne az opcionális, ha nagyjából a töltés tetejétől maximum 5 méter lenne a falmagasság (30-as tégla) ? Szélességre elég lenne 30 cm ? Hány cm-nként kéne a töltést vibrátorozni? A töltés kialakitása, és az alap kiásása/kiöntése között mennyi idő teljen el ?

Részben azért is szeretném így, mert így csak a mixer betonra lenne szükségem, és nem kéne több sor zsalutéglát lerakatni, kiszállítani külön. Mik a meglátások, javaslatok ?

Nem én fogom kivitelezni, csak szeretném jól átlátni, hogy rendesen megcsinálják majd.

Előre is nagyon köszönöm a konstruktív válaszokat !



#betonalap #mixerbeton #Alapásás #Földtöltés
szept. 18. 20:04
 1/4 anonim ***** válasza:
Keress egy tervezőt.
szept. 18. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

A helyszín, talaj és a talajban levő vizek pontos ismeretének hiányában ilyen kérdésre nem lehet válaszolni.

Ha normálisan leszigeteled akkor egyáltalán nem kell megemelned a talajt. Pincéket is építenek - nekünk is van - simán meg lehet oldani.

Ahogy nem garancia a töltés sem, mert ha nem jó a vízszigetelés akkor nedvesedni fog a fal akkor is ha magasabban van. Mi is a legmagasabb pontján lakunk a területre, a háztól minden irányban lefelé folyik a víz, de amikor nem volt rendesen megcsinálva a vízelvezetés az építkezés után akkor szépen bejött a víz.

A vízszigetelés és a csapadékvíz elvezetése a ház falától a megoldás.

De nyugodtan építheted persze töltésre is. csak minek?

szept. 18. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Alapvetően az egy jó dolog, ha az épület ki van emelve, tehát a padlószint magasabban van mint a terepszint. A vizesedés szempontjából viszont a vízszigetelésre kell nagyon odafigyelni mert ez meghatározó. Nagyon gondosan kell le és összeolvasztani a bitumenes lemezeket. Mindenhol 10-15cm átfedés legyen, ahol bizonytalan az összeolvadás, oda inkább tegyétek duplán az anyagot. Ha rám hallgattok, csak modifikált bitumenes lemezt használtok, igaz hogy ez 3x olyan drága mint a hagyományos GV45, de sokkal jobb, erősebb és a hőmérséklettűrése is kedvezőbb. A vizszigetelést azért érdemes precízen és jó anyagokkal megcsinálni mert ezt a legnehezebb utólagosan kijavítani. Volt részem utólagos vizszigetelésben, én is modifikált bitumenes lemezt használtam, tudom miről van szó, micsoda nagy munka az utólagos vizszigetelés.

Az alap szempontjából az a fontos hogy az alja teherhordó rétegre kerüljön. Tehát termőföldre, humuszra nem teheted. A másik dolog -amennyiben sávalapról beszélünk- a betonalapnak le kell mennie az ún. fagyhatárig. Ez függ a föld fajtájától, a terepviszonyoktól és a helyi adottságoktól, de az ökölszabály 1 méter. Ha 1m mélyen van a sávalap az általában megfelelő, és így nem fogja emelgetni a fagy az épületet. A sávalap szélességét illetően az ökölszabály hogy legyen kissé szélesebb mint a téglafal, statikailag és szilárdságilag így kedvező. Az esetedben ez 40-50cm. A töltés vibrátorozását illetően én mindenképp döngölőbékát használnék, ennek 2 tonna kb. az ütőereje, sokkal jobb mint a vibrátor. Vibrátor inkább a kavicshoz kell majd ami ugye a töltés tetejére kerül, praktikusan 10-15cm. A lapvibrátor arra jó, hogy megrezegteti a kavicsréteget, a kavicsok összébb helyezkednek, így létrejön a kívánt tömörödés.

szept. 18. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Meg kell tervezni geotechnikus, statikus részvételével. Talajfúrás is kellhet.

De van itt egy lemezalap hívő, aki szerint mindig mindenhova minden esetben csakis a lemezalap a létező legjobb megoldás, rá ne hallgass.

szept. 19. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!