Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Létezhet vajon olyan, hogy...

Létezhet vajon olyan, hogy "statikai ökölszabályok gyűjteménye" ?

Figyelt kérdés
Szeretnék hobbiépítkezést folytatni. Elsősorban vasbetonnal szeretnék dolgozni. Nem akarok többet költeni az anyagra, mint amennyire feltétlenül szükség van. Létezik vajon valamiféle statikai ökölszabály gyűjtemény, képlet, amit fel lehetne használni tanulás, tanulmányozás céljából ?

júl. 17. 16:15
 1/8 anonim ***** válasza:
Erre nincs, 5,5 év egyetemi képzés eredménye a számoláshoz szükséges tudás.
júl. 17. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Főiskolán tanultam statikát és emelt matematikát. De nem ez a szakmám. Egyszerűbb vasbeton szerkezeteket szeretnék magam otthon kivitelezni. Fatároló beton alapja, kerítés alap, lépcsőforduló ... stb. Szeretném megérteni, hogy miért kell ilyen vagy olyan átmérőjű vas a vasbetonba. Szeretném egzakt módon meghatározni, hogy miből milyen és mennyi kell, hogy a költségeket alacsonyan tartsam, de a legjobb megoldást kapjam.
júl. 17. 16:44
 3/8 anonim ***** válasza:
50%
Akkor próbáld az üvegszálas, üvegszövetes betonadalèkolást a vas helyett ,van ahol a mèretezèsnèl is segítenek.
júl. 17. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Szerintem ez segíthet nekem: [link]
júl. 17. 18:27
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Ha tanultál statikát egyetemen, akkor bizonyára tudod mi az a hajlítóigénybevétel, igénybevételi ábrák. Másodrendű nyomaték, keresztmetszeti tényező, stb. Kéttámaszú tartók, lemezek hajlítási feladatai.

Na, a vasbeton szerkezet kb. ugyanez, csak a vizsgált keresztmetszet "furfangosabb". A beton a nyomóterhelést viseli jól, a húzást pedig a betonvas. Annyi csavar van még benne hogy ezt az egészet még az ún. Eurocode szabványokkal kombinálják.

Tulajdonképpen, ha van egyetemi szintű statika és szilárdságtani előtanulmányod mert mondjuk gépészmérnök, járműmérnök vagy hasonló vagy, akkor egy egyetemi szintű építőmérnöki szakkönyvből meg tudod érteni a számításokat, levezetéseket. Gyakorlati oldalról viszont felmerül az a kérdés, hogy a "hobbiépítkezés" űzhető -e olyan mennyiségben amely a méretezés elméletének fentebb ecsetelt mélységű megértését indokolja, vagy korlátozott annyira hogy megengedhető a triviálisan "bolondbiztosra" kivitelezés jelentős túlméretezéssel, biztonsági tartalékkal. Meglátásom, hogy ez utóbbi célravezetőbb, a biztonság irányába tér el, és az esetleges amatőr (bár nem ritkán szakipari) kivitelezés hibáit is elnyeli.

júl. 17. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm 5-ös.Jó felvetés. De úgy érzem, hogy kell lenni valamiféle köztes szintű érthető magyarázatnak, hogy elkerüljem a "jó lesz oda a 12-es vas is, mert nálunk is olyan van és nem repedt meg, mikor ráhajtott a betonmixer". Elfogadom. Ez tapasztalat. De miért nem volt elég a 10-es vas ? (Persze tudom én, hogy nincs olyan nagy árkülönbség a 10-es és 12-es között.) De még hagyján a betonlemezek. Az álló betonfalak talán még érdekesebbek. Mert amíg a föld alatta nem mozdul el (ami biztos, hogy be fog következni), addig egy függőlegesen épített fal súlypontja középen egyenletesen nyomja az alapot, de hogyan készüljön a mérnök arra, ha csak egy két millimétert is elmozdul az alap. Mondjuk egy kerítésoszlopnál. Na erre lenne a vas a betonban, de nem mindegy, hogy milyen vastag. Száz szónak is egy a vége, kell hogy legyen ebben egzaktság egy közel érthető formában. Szerintem. (De könnyen lehet, hogy tévedek.)
júl. 18. 09:45
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

#6 A felvetett mozgások körét alapvetően két részre osztanám; egyrészt a betonszerkezeten belül bekövetkező mozgásokra (hőtágulás, dinamikai terhelések okozta járulékos mozgások) másrészt a talajmozgásokra.

Utóbbiak rendkívül bonyolultak, a talajmechanikai vizsgálatok is pusztán közelítő becsléssel tud szolgálni.

Az előbbiek pedig betonvassal korlátozhatóak vagy dilatációs hézagokkal megengedhető a természetes mozgás, megelőzendő a szerkezet törését. Gyakorlatila betonvassal azt tudod elérni hogy a betonszerkezet (pl. egy betonalap) egy szilárd egységet alkosson, és egységként mozogjon törés nélkül. Ezekből következik, hogy az említett kerítésoszlop mint betonszerkezet elmozdulása betonvassal nem gátolható. A tapasztalás szerint a kerítésoszlopok elmozdulásait (a természetes talajmozgáson túl) döntően a talaj fagyás-kiolvadás sok-sok ciklusa generálja, amely a betonalap fagyhatárig való levitele útján lényegesen csökkenthető.

júl. 18. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Egyet értek #7. Köszönöm a válaszokat.
júl. 18. 15:02

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!