Mobilház vs könnyűszerkezetes tetőtér?
Kezd gallyra menni a házasságunk, így alternatív megoldásokban gondolkozom míg próbáljuk menteni a menthetőt. Az ingatlanunk közös és hitellel terhelt, így ha kiszállunk belőle sem tudok a jelenlegi árak mellett nagyon ugrálni. Két pici gyerekem van, az albérlet nem opció. Hitelképes vagyok egyébként, van ltpnk, jól keresek, de a jelenlegi gazdasági helyzetben szeretnék egy kis mozgásteret hagyni és lehetőleg nem túlvállalni magam. Így olcsóbb megoldásokban gondolkozom, legalábbis átmenetileg, amíg kicsit helyre nem kapnám magam anyagilag.
Anyáméknak van telkük és egy régi, téglaépítésű házuk. Utóbbi öreg, de stabil, statikailag rendben van. Viszont nincs rajta koszorú és fafödémes, tetőszerkezete újszerű, talán 5-6 éve lett teljesen felújítva.
Felmerült bennem, hogy beépítem a tetőteret, de gyors keresgélés alapján egy új lakrész kb olyan mintha egy új házat akarnék építeni, főleg hogy jó eséllyel a födémet is meg kell erősíteni, így gyorsan elszállhatnak a költségek.
Azon gondolkodom, hogy könnyűszerkezetes beépítés mennyiben más? Ahhoz is szükséges mindenképpen hozzányúlni a födémhez? Szeretném ha saját fürdő, vécé és konyharész lenne, szóval gyanús, hogy kellene.
A másik alternatíva a téliesített mobilház, egész pofásak vannak. Ezek mennyiben másak a könnyűszerkezetes épületekhez képest?
Lehet hogy hülyeségeket kérdezek, igyekszem tájékozódni, de muszáj elindulni valamerre.
"Viszont nincs rajta koszorú és fafödémes"
Az a födém annak idején nem abból a célból épült, hogy életvitelszerűen járkáljanak rajta. Főleg nem bebútorozva.
Ezen kívül meg kell oldani a vizesblokkot, amit utólag se nem olcsó, se nem egyszerű kivitelezni.
Aztán hogyan fogod megközelíteni a tetőteret? Az alsó szinten keresztül? Garantált konfliktusforrás a szülőkkel.
30-40m2 téliesített mobilház 12 millió körül kijön, viszont belterületen az önkormányzat nem szereti, nem fogsz tudni bejelentkezni, továbbá a 10-15 éves mobilházak eladhatatlanok. Katasztrófálisan rosszul tartják az értéküket.
Mielőtt belemélyednél a tetőtér kialakításba a fa födém miatt mindenképpen építészt kell megkeresned aki megmondja hogyan lehetne kivitelezni.
Mindenképpen külső lépcsőfeljárót és külön közmű mérőket kellene használni, mert a pénzen idővel mindig vita lesz. Egy komplett ikresítés, víz, villany, gáz 1-1,5 millió. (ha ez már anyagilag sok, akkor mindenképpen úgy kell kialkítani mindent, hogy csak az órákat kelljen felrakni. Ha a pénzedből eladható értéket is szeretnél, akkor a tetőteret külön helyrajzi számmá kell nylváníttatni, ez gyakorlatilag a társasházzá nyilvánítás (hosszú távon gondolkodj). Ez legyen a legutolsó akkor nem kell terv doksi az építkezésről, de a ház terveit érdemes megcsináltani.
Mire a tetőtérből lakható otthon lesz min 10-15 milliót kell ráköltened, de ez még szerintem jobb, mint egy mobilház. A tetőterek szinte mindig könnyűszerkezetesek, csak nem a "jóvanazúgy" módszerrel kell kivitelezni, hanem úgy ahogy azt okos emberek meghatározták. A normális kivitelezés kb 2x annyi mint a "olcsó", az eredmény pedig jó zaj szigetelés és nem lesz melegebb mint a lenti rész.
Amit te magad is meg tudsz nézni: van-e tetőfólia? Fent a gerincen szellőző cserék?
Ha nincs, akkor kb. kell egy új tető, mert átszellőztetett réteg (fólia) nélkül élhetetlen lesz nyáron a tetőtér.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!