Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Most akkor hogy is van ez a...

Most akkor hogy is van ez a fagyhatárral?

Figyelt kérdés
Egyik, ha nem a legfontosabb dolog az alapozásnál a fagyhatár. Akkor miért is nem volt ez gond a régi alap nélküli vályogházaknál? Ha nem rendelkeztek alappal, akkor a fagyhatár sem volt betartva nem? Illetve amikor csak leraktak néhány sor téglát és építették rá a nagytömegű vályogfalat, vagy ott már betartották a fagyhatárt? A másik pedig a talaj minőség. Gondolom az alap nélküli vagy sekély alapú házaknál sok esetben építhettek akár agyagos talajra is, aminek azért elvileg jelentősen kissebb a teherbírása. Meg tudná valaki magyarázni miért működött ez akkoriban, annak ellenére, hogy látszólag minden mai ismerettel szembemegy?

2023. aug. 1. 10:25
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Règen sem egyformák voltak az èpítkezèsek. Valamilyen "alapozás" volt.

Volt ahol köveket dobáltak az alapba vàlyoggal, vagy betömörítettèk a talajt, volt mikor a fal alját támasztották meg elcsúszás ellen, egy nekitömörített rèteggel. Aztán lètezett a fagerendára való èpítès. Vagy a patics falat alkalmazták, ami más szerkezetű.

Ugyanakkor a szalmás vályog rugalmas, nem merev, így tudta követni a fagy okozta talaj mozgásokat, valamint könnyen javítható is volt.

Megaztán pár repedès nem zavarta akkoriban az embereket.

2023. aug. 1. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Így van, ez az egyik fő ok, amit az első is leírt, hogy egy vályogépület nem olyan merev szerkezetű, mint egy vasbeton, vagy akár blokktégla falazattal készült ház. Sok teherbíró szerkezet is fából készült, pl koszorú helyet is csak sárgerenda, ill. az ajtók, ablakok fölé is fagerendát raktak.

Egyébként az agyag teherbírása nagyon jó, azt kell elkerülni, hogy a teherátadó felület közelében ne kapjon vizet. Illetve vannak még ún. duzzadó agyagok, amelyek vízfelvétel hatására térfogatnövekedést produkálnak, ami szintén problémát okozhat merev szerkezeteknél.

2023. aug. 1. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, régen se működtek az alap nélküli házak. Többek között ezért is voltak max 2 méter belmagasságúak a vályogházak, hiszen a magasabb falaknak nagyobb a súlya, megsüllyedtek volna.

A rendszeresen megjelenő repedések javításába pedig beletörődtek. Tudták, hogy ez ilyen.

Egyébként ha már teherbírásnál járunk, akkor a vályogfal nyomószilárdsága tized akkora, mint a tégláé. Nedvesen pedig annyira lecsökken, hogy a vályog a saját súlyától elfolyik.

Az elmúlt 100 évben épült vályogházaknak már a tizede sem áll.

2023. aug. 1. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Szóval a felhasznált anyagok rugalmassága a kulcs, ami szintén nem egy életbiztosítás. Gondolom ha akkoriban valaki csinált volna a vályogház alá egy vasalt beton alapot korszerű vízszigeteléssel, akkor az még ma is kikezdhetetlen lenne.
2023. aug. 2. 09:23
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Valóban, de régen az építkezett vályogból, aki nemhogy a betont, de az egyszerű téglát se tudta megfizetni.

Nem azért épültek a vályogházak, mert annyira jó volt, hanem mert nem volt más lehetőség.

2023. aug. 2. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
50%
A fagyhatár a vízvezeték miatt kell. Az alapnak, vagy a falazatnak meg lehet fagynia.
2023. aug. 3. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!