Kálákában nyaraló építése?
A helyi önkormányzaton elegendő bejelenti tároló néven, ami 100 lég m3-ig nem igényel semmi előírást. Így a 35 m2-es könnyedén kivitelezhető egy mini garzonnak. 1 fürdő és egy légteres háló nappali konyha. 1 db 3,5 kw-os klíma megoldja a hűtés-fűtést.
Néhány év után át lehet minősíttetni lakó ingatlanná.
Így az egész kalákába megoldható és anyagköltségen ki kell jönnie ennyiből.
Szüleim is hasonlót építettet pince néven egy domb oldalba, lapos tetővel. Belül készen megállt 6,5 millióba, és még kb 1,5-2 millió mire kész lesz kívül is a terasszal együtt.
Nem emberi tartózkodásra szolgáló építmény építése, bővítése, amelynek mérete az építési tevékenység után sem haladja meg a 100 m3 térfogatot és 4,5 m gerincmagasságot, lapostetős épület esetén a 3,5 m homlokzatmagasságot.
Ez országos.
2022.01.11 től érvényes rendelet
Nyaralót csak hivatalosan tudsz. Persze tudsz anélkül is, egy jóakaró bene jeletse. Plusz 10 év kell hogy elévűljön. Utána nem b...nak meg.
Tárolót , tehát hivatalosan nem emberi tartozkodásra alkalmas épületet, meg csak úgy ahogy az elöttem lévő üziben van. Tehát 100 térfogat köbméter.
Köszönöm az eddigi válaszokat, ötleteket, ment a zöld mindenkinek! Jól hangzik ez a 100 m^3 térfogatos építés, csak tényleg amit a 6. válaszoló ír, ha valaki bejelenti, akkor nagy bukta. A bírság m^2-re van és ha véletlen valami nem stimmel le is bontatják. Sajnos nem nagyon hiszem, hogy kimagyarázható a hatóságnál egy teljesen berendezett kisház valójában csak tároló és nem is tartózkodom ott egy üdülő övezetben.
Nem probléma az, ha minden hivatalos. Ami a legfontosabb, hogy szinte mindent folyamatot én szeretnék elvégezni. Saját terveim, elképzelésem már van kinézetre és anyaghasználatra vonatkozóan. Tudom melyik munkafolyamathoz mit és hogyan használnék fel, de szükséges a segítség és pontosítás, hogy minden oké legyen, valamint, hogy legyen használatbavételi engedély is.
Amiket eddig megtudtam: Konkrét jogi szabályozások szerint lehet megtenni az ilyen építkezést. Csak családtagok dolgozhatnak a kaláka munkában sógorig bezárólag. Szakképesítés nélkül lehet dolgozni a családtagoknak, végezhetnek építési tevékenységet, de akkor kivitelezési szerződést kell kötni egy fővállalkozó kivitelezővel és a felügyelete mellett lehet elvégezni a kaláka munkát. A felügyelet mellett bárki falazhat keverheti a "maltert" stb. Kell felelős műszaki vezető is, aki a kivitelező embere, mivel egyszerű bejelentéses a dolog ezért az műszaki dokumentációnak minősül. Ha elkészült a ház és használatbavételre kerül sor, akkor a fővállalkozó kivitelező nyilatkozik, hogy minden oké.
Az utolsó bekezdéssel kapcsolatosan az lenne a kérdésem, hogy létezik olyan fővállalkozó kivitelező, aki így segít úgymond, de nem ő építi a házat, viszont a felügyelete mellett történik az építkezés és utána vállalja a felelősséget, hogy rendben van az épület? Ha létezik ilyen, akkor mennyiért vállalhat el egy ilyen kaláka projektet? Mindig ki kell szállnia vagy a mai világban már minden munkafolyamatról ha küldök képet, videót az is működhet, ha valamit látni akar? A fővállalkozó kivitelező és a felelős műszaki vezető két külön személy vagy van amikor ugyan az?
Köszönöm a segítséget előre is!
"kivitelezési szerződést kell kötni egy fővállalkozó kivitelezővel és a felügyelete mellett lehet elvégezni a kaláka munkát. "
Te generálkivitelezőként vállalnál felelőséget számodra ismeretlen "segédmunkások" által épített lakó ingatlanra?
8. kérdésre a válasz:
A kérdést több nézőpontból is érdemes megvizsgálni. A fővállalkozó kivitelező, mivel nem ő csinálja az építést ezért ez bevétel kiesés lehetne, viszont így a saját erőforrásai felszabadulnak és tudnak máshol dolgozni, tehát valamelyest inkább jobban jöhet ki anyagilag. A munkája lényegében ugyanaz, csak nem a saját emberei dolgoznak, hanem egy másik "brigád", ezt felügyeli, hogy minden úgy halad-e ahogy kell, ha valami nem megfelelő úgy is javítani kell. Mivel ismeretlen és szakképzetlen emberek dolgoznak biztosan jobban odafigyel, mintha számára ismerősök végeznék a munkát. Úgy vállal felelősséget a végleges ingatlanért, hogy mindent látott, tehát nem érheti meglepetés.
Az én szemszögemből vizsgálva a dolgot, ha generálkivitelező megcsinálja nekem 500-800 ezer forintos négyzetméteráron, amiben benne van anyag és munkadíj az valami rengeteg pénz 20-25 millió és még be is kellene rendezni. Én ezzel szívesen foglalkoznék. Ha vállalja egy fővállalkozó tegyük fel 1 millióért (csak mondtam egy számot) a végéig a felügyeletet, instrukciókat ez nekem a legjobb lenne. Humuszolást meg tudom csinálni, a megfelelő alapot ki tudom ásni, vasat bele tudom tenni, a vállalkozó tudja ellenőrizni. A betont hozza a mixer, ki tudom húzni egyenesre. A falazást is meg lehet tanulni és tegyük fel, ha nem megfelelő a vállalkozónak a téglakötés akkor újra lehet rakni, amíg meg nem felel. Műszaki ellenőr is azt hiszem pár sor után csekkolja. Mivel nem tiltott a kaláka így gondolom, hogy épülnek jelenleg is ilyen módon családi házak az országban, csak nem túlzottan jellemző. A fővállalkozó kivitelező mellett a másik módszer, ha a családban minden szakképesítés megvan, akkor a bizonyítvány bemutatásával és nyilatkozat megtételével lehet igazolni, hogy a ház megfelelő és alkalmas a használatbavételhez.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!